Hlavní navigace

Nárok na dovolenou

  • (neregistrovaný) 217.117.217.---

    20. 7. 2007 12:12

    Prosím o radu. Manžel začal od 2.1.2007 marodit. Jeho nemocenská trvala do 28.2.2007. Ihned od 1.3.2007 nastoupil na mateřskou dovolenou, ta mu bude ukončena nyní 31.7.2007. A k tomuto datu dal zaměstnavateli výpověd. Má manžel nárok na proplacení části dovolené za období od 1.1.2007 do 31.7.2007.
    Děkuji Lenka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 7. 2007 12:26

      bet (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: Nárok na dovolenou
      nárok na dovolenou je za odpracovanou dobu, mateřská dovolená se považuje za odpracovanou dobu, tím 31.7. rozumíte již ukončení PP ? pak, protože splnil podmínku odpracování 60 dnů, vzniká nárok na poměrnou část, tj. 7/12
      jen jsem se ještě nesetkala s tím, že by muž čerpal mateřskou dovolenou, asi ano :)

    • 20. 7. 2007 12:48

      baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: Nárok na dovolenou
      já se ale domnívám, že muž zatím podle stávajících zákonů může být pouze na rodičovské dovolené a ta se jako odpracovaná doba nehodnotí, - takže nevím , nevím

    • 20. 7. 2007 13:04

      bet (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: Nárok na dovolenou
      také jsem se s tím nesetkala, ale něco mě sepnulo, mrkněte se do zákona 88/1968 § 12a , odst (2) Peněžitá pomoc náleží také zaměstnanci, který pečuje o dítě, jestliže jeho manželce se neposkytuje peněžitá pomoc v mateřství a sama nemůže nebo nesmí podle lékařského posudku o dítě pečovat pro závažné dlouhodobé onemocnění, takže paní asi ví, o čem hovoří. Pakliže by se jednalo o PPM, nárok na dovolenou vznikne.

    • 20. 7. 2007 19:41

      joj (neregistrovaný) 83.148.49.---

      Re: Nárok na dovolenou
      Peněžitá pomoc ano, ale nikoliv mateřská dovolená dle zákoníku práce - přijde mi to obdobný rozpor jako při mateřské u osamělé - dle nového ZP jen 28 týdnů, PPM možno 37 týdnů. Nevím, napište někdo vaše zkušenosti.

    • 20. 7. 2007 21:01

      bet (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: Nárok na dovolenou
      tak teď jsem z toho jelen ... pište ...
      s tou osamělou se snad výklady už ustálily - požádá po uplynutí 28 týdnů o rodič.dovolenou a během této "dovybere" zbytek mateřské do 37 týdnů, bohužel dovolenou jako takovou bude mít krácenou z důvodu, že nepožádala bezprostředně před ukončení MD, což ani nemhla .. byl i názor, že může přerušit PPM, požádat o čerpání dovolené, tudíž nekrácené a pak dočerpat PPM,ale MPSV tvrdí,že nelze přerušit PPM, ale to sem nepatří, jak je to tedy s nárokem na dovolenou pro paní, která se dotazovala ? já se domnívala, že nárok mít bude ...

    • 21. 7. 2007 10:10

      Lenka (neregistrovaný) 217.117.217.---

      Re: Nárok na dovolenou
      Moc Vám děkuji za Vaše názory, také jsem si myslela, že manžel na poměrnou část dovolené má nárok a teď k vysvětlení té jeho mateřské dovolené. Opravdu vím o čem mluvím, asi jsem tuto mateřskou měla objasnit ihned v otázce. Muž nastouzpil na MD hned poté, co jsme dostali do předadopční péče holčičku, které bylo v této době 6 měsíců. Zákoník práce umožňuje v tomto případě aby na MD nastoupila matka či otec.
      Věřte mi, že v den, kdy jsme s tímto přišli v březnu na naši OSSZ nevěděli kam nás mají zařadit a co s námi mají dělat. Museli jsme jim dát 1 den na prověření všech možných variant. Řekli nám, že se s tímto ještě nesetkali, i když zákon platí již nějaký rok.
      Ještě jednou děkuji.

    • 21. 7. 2007 12:33

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Nárok na dovolenou
      Já se obávám, že na dovolenou za rok 2007 nárok nemá. On totiž není na mateřské dovolené (tu může mít pouze žena), ale na rodičovské dovolené. Tu může čerpat jeden z rodičů nebo i oba zároveň. Doba rodičovské dovolené se neposuzuje pro účely řádné dovolené jako doba odpracovaná. A od začátku roku do jejího nástupu také nic neodpracoval kvůli nemoci. Nemá tedy odpracováno vůbec nic a nárok na dovolenou mu nevznikl, ani na poměrnou část.

    • 21. 7. 2007 14:33

      Lenka (neregistrovaný) 217.117.217.---

      Re: Nárok na dovolenou
      Můj muž opravdu od 1.3.2007 pobírá peněžitou pomoc v mateřství od svého zaměstavatele a to prostřednïctvím Okresní správy sociálního zabezpečení, protože zaměstnavatel je malá organizace.
      Může PPM pobírat, protože jak jsem již v předešlé zprávě informovala on není na PPM s naším vlastním dítětem, ale dítětem, které nám bylo dáno do předadopční péče. Máme i jinou délku PPM.( nejdéle do 1. roku věku dítěte) V den převzetí dítěte jsme také šli žádat na příslušný orgán pro rodičovské dávky na mého manžela, ale tam nám sdělili, že musíme k zaměstnavateli požádat o PPM.
      V případě Vašeho zájmu mohu z příslušných dokladů najít i zákon a paragraf. Děkuji Lenka

    • 21. 7. 2007 22:53

      joj (neregistrovaný) 83.148.49.---

      Re: Nárok na dovolenou
      >>>
      >>>Moc Vám děkuji za Vaše názory, také jsem si myslela,
      >>>že manžel na poměrnou část dovolené má nárok a teď k
      >>>vysvětlení té jeho mateřské dovolené. Opravdu vím o
      >>>čem
      >>>mluvím, asi jsem tuto mateřskou měla objasnit ihned v
      >>>otázce. Muž nastouzpil na MD hned poté, co jsme
      >>>dostali do předadopční péče holčičku, které bylo v
      >>>této době
      >>>6 měsíců. Zákoník práce umožňuje v tomto případě aby
      >>>na MD nastoupila matka či otec.
      >>
      >>Já se obávám, že na dovolenou za rok 2007 nárok nemá.
      >>On totiž není na mateřské dovolené (tu může mít pouze
      >>žena), ale na rodičovské dovolené. Tu může čerpat
      >>jeden z rodičů nebo i oba zároveň. Doba rodičovské
      >>dovolené se neposuzuje pro účely řádné dovolené jako
      >>doba
      >>odpracovaná. A od začátku roku do jejího nástupu také
      >>nic
      >>neodpracoval kvůli nemoci. Nemá tedy odpracováno
      >>vůbec
      >>nic a nárok na dovolenou mu nevznikl, ani na poměrnou
      >>část.
      >
      >Můj muž opravdu od 1.3.2007 pobírá peněžitou pomoc v
      >mateřství od svého zaměstavatele a to prostřednïctvím
      >Okresní správy sociálního zabezpečení, protože
      >zaměstnavatel je malá organizace.
      >Může PPM pobírat, protože jak jsem již v předešlé
      >zprávě informovala on není na PPM s naším vlastním
      >dítětem, ale dítětem, které nám bylo dáno do předadopční
      >péče. Máme i jinou délku PPM.( nejdéle do 1. roku věku
      >dítěte) V den převzetí dítěte jsme také šli žádat na
      >příslušný orgán pro rodičovské dávky na mého manžela, ale
      >tam nám sdělili, že musíme k zaměstnavateli požádat o
      >PPM.
      >V případě Vašeho zájmu mohu z příslušných dokladů
      >najít i zákon a paragraf. Děkuji Lenka

      Prosím vás buďte tak hodná a napište ty zákony i paragraf, protože u nás panuje názor, že na PPM nárok manžel má, ale na mateřskou dovolenou nikoliv. Je to jako v případě rozporu mezi čerpáním MD u osamělé (dle nového ZP již jen 28 týdnů) a PPM 37 týdnů. Děkuji moc
      >

    • 23. 7. 2007 9:34

      Lenka (neregistrovaný) 85.193.24.---

      Re: Nárok na dovolenou
      Dnes jsem vše řešila s OSSZ a s úřadem práce s tímto výsledkem.
      Manžel je na mateřské dovolené dle zákona 88/1968 Sb par. 13, ten Vám moc neřekne, ale když si najdete výklad tohoto paragrafu, tak tam je vše. Platnost tohoto paragrafu je od 6/2005.
      Protože je opravdu na MD náleží mu poměrná část dovolené za rok 2007.
      Děkuji Lenka

    • 29. 7. 2007 21:01

      bet (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: Nárok na dovolenou
      já bych si ještě dovolila uvést § 197 Zákoníku práce odst. 1, 2 - právo na mateřskou (nebo rodič.) dovolenou má též zaměstnankyně nebo z a m ě s t n a n e c , kteří převzali dítě do péče ..... atd.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).