Hlavní navigace

Nárok na dovolenou

• (neregistrovaný) 217.117.217.---

20. 7. 2007 12:12

Prosím o radu. Manžel začal od 2.1.2007 marodit. Jeho nemocenská trvala do 28.2.2007. Ihned od 1.3.2007 nastoupil na mateřskou dovolenou, ta mu bude ukončena nyní 31.7.2007. A k tomuto datu dal zaměstnavateli výpověd. Má manžel nárok na proplacení části dovolené za období od 1.1.2007 do 31.7.2007.
    Děkuji Lenka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 7. 2007 12:26

bet (neregistrovaný) 82.150.166.---

Re: Nárok na dovolenou
      nárok na dovolenou je za odpracovanou dobu, mateřská dovolená se považuje za odpracovanou dobu, tím 31.7. rozumíte již ukončení PP ? pak, protože splnil podmínku odpracování 60 dnů, vzniká nárok na poměrnou část, tj. 7/12
      jen jsem se ještě nesetkala s tím, že by muž čerpal mateřskou dovolenou, asi ano :)

• 20. 7. 2007 12:48

baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

já se ale domnívám, že muž zatím podle stávajících zákonů může být pouze na rodičovské dovolené a ta se jako odpracovaná doba nehodnotí, - takže nevím , nevím

• 20. 7. 2007 13:04

také jsem se s tím nesetkala, ale něco mě sepnulo, mrkněte se do zákona 88/1968 § 12a , odst (2) Peněžitá pomoc náleží také zaměstnanci, který pečuje o dítě, jestliže jeho manželce se neposkytuje peněžitá pomoc v mateřství a sama nemůže nebo nesmí podle lékařského posudku o dítě pečovat pro závažné dlouhodobé onemocnění, takže paní asi ví, o čem hovoří. Pakliže by se jednalo o PPM, nárok na dovolenou vznikne.

• 20. 7. 2007 19:41

joj (neregistrovaný) 83.148.49.---

Peněžitá pomoc ano, ale nikoliv mateřská dovolená dle zákoníku práce - přijde mi to obdobný rozpor jako při mateřské u osamělé - dle nového ZP jen 28 týdnů, PPM možno 37 týdnů. Nevím, napište někdo vaše zkušenosti.

• 20. 7. 2007 21:01

tak teď jsem z toho jelen ... pište ...
      s tou osamělou se snad výklady už ustálily - požádá po uplynutí 28 týdnů o rodič.dovolenou a během této "dovybere" zbytek mateřské do 37 týdnů, bohužel dovolenou jako takovou bude mít krácenou z důvodu, že nepožádala bezprostředně před ukončení MD, což ani nemhla .. byl i názor, že může přerušit PPM, požádat o čerpání dovolené, tudíž nekrácené a pak dočerpat PPM,ale MPSV tvrdí,že nelze přerušit PPM, ale to sem nepatří, jak je to tedy s nárokem na dovolenou pro paní, která se dotazovala ? já se domnívala, že nárok mít bude ...

• 21. 7. 2007 10:10

Lenka (neregistrovaný) 217.117.217.---

Moc Vám děkuji za Vaše názory, také jsem si myslela, že manžel na poměrnou část dovolené má nárok a teď k vysvětlení té jeho mateřské dovolené. Opravdu vím o čem mluvím, asi jsem tuto mateřskou měla objasnit ihned v otázce. Muž nastouzpil na MD hned poté, co jsme dostali do předadopční péče holčičku, které bylo v této době 6 měsíců. Zákoník práce umožňuje v tomto případě aby na MD nastoupila matka či otec.
      Věřte mi, že v den, kdy jsme s tímto přišli v březnu na naši OSSZ nevěděli kam nás mají zařadit a co s námi mají dělat. Museli jsme jim dát 1 den na prověření všech možných variant. Řekli nám, že se s tímto ještě nesetkali, i když zákon platí již nějaký rok.
      Ještě jednou děkuji.

• 21. 7. 2007 12:33

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Já se obávám, že na dovolenou za rok 2007 nárok nemá. On totiž není na mateřské dovolené (tu může mít pouze žena), ale na rodičovské dovolené. Tu může čerpat jeden z rodičů nebo i oba zároveň. Doba rodičovské dovolené se neposuzuje pro účely řádné dovolené jako doba odpracovaná. A od začátku roku do jejího nástupu také nic neodpracoval kvůli nemoci. Nemá tedy odpracováno vůbec nic a nárok na dovolenou mu nevznikl, ani na poměrnou část.

• 21. 7. 2007 14:33

Lenka (neregistrovaný) 217.117.217.---

Můj muž opravdu od 1.3.2007 pobírá peněžitou pomoc v mateřství od svého zaměstavatele a to prostřednïctvím Okresní správy sociálního zabezpečení, protože zaměstnavatel je malá organizace.
      Může PPM pobírat, protože jak jsem již v předešlé zprávě informovala on není na PPM s naším vlastním dítětem, ale dítětem, které nám bylo dáno do předadopční péče. Máme i jinou délku PPM.( nejdéle do 1. roku věku dítěte) V den převzetí dítěte jsme také šli žádat na příslušný orgán pro rodičovské dávky na mého manžela, ale tam nám sdělili, že musíme k zaměstnavateli požádat o PPM.
      V případě Vašeho zájmu mohu z příslušných dokladů najít i zákon a paragraf. Děkuji Lenka

• 21. 7. 2007 22:53

joj (neregistrovaný) 83.148.49.---

>>>
      >>>Moc Vám děkuji za Vaše názory, také jsem si myslela,
      >>>že manžel na poměrnou část dovolené má nárok a teď k
      >>>vysvětlení té jeho mateřské dovolené. Opravdu vím o
      >>>čem
      >>>mluvím, asi jsem tuto mateřskou měla objasnit ihned v
      >>>otázce. Muž nastouzpil na MD hned poté, co jsme
      >>>dostali do předadopční péče holčičku, které bylo v
      >>>této době
      >>>6 měsíců. Zákoník práce umožňuje v tomto případě aby
      >>>na MD nastoupila matka či otec.
      >>
      >>Já se obávám, že na dovolenou za rok 2007 nárok nemá.
      >>On totiž není na mateřské dovolené (tu může mít pouze
      >>žena), ale na rodičovské dovolené. Tu může čerpat
      >>jeden z rodičů nebo i oba zároveň. Doba rodičovské
      >>dovolené se neposuzuje pro účely řádné dovolené jako
      >>doba
      >>odpracovaná. A od začátku roku do jejího nástupu také
      >>nic
      >>neodpracoval kvůli nemoci. Nemá tedy odpracováno
      >>vůbec
      >>nic a nárok na dovolenou mu nevznikl, ani na poměrnou
      >>část.
      >
      >Můj muž opravdu od 1.3.2007 pobírá peněžitou pomoc v
      >mateřství od svého zaměstavatele a to prostřednïctvím
      >Okresní správy sociálního zabezpečení, protože
      >zaměstnavatel je malá organizace.
      >Může PPM pobírat, protože jak jsem již v předešlé
      >zprávě informovala on není na PPM s naším vlastním
      >dítětem, ale dítětem, které nám bylo dáno do předadopční
      >péče. Máme i jinou délku PPM.( nejdéle do 1. roku věku
      >dítěte) V den převzetí dítěte jsme také šli žádat na
      >příslušný orgán pro rodičovské dávky na mého manžela, ale
      >tam nám sdělili, že musíme k zaměstnavateli požádat o
      >PPM.
      >V případě Vašeho zájmu mohu z příslušných dokladů
      >najít i zákon a paragraf. Děkuji Lenka

Prosím vás buďte tak hodná a napište ty zákony i paragraf, protože u nás panuje názor, že na PPM nárok manžel má, ale na mateřskou dovolenou nikoliv. Je to jako v případě rozporu mezi čerpáním MD u osamělé (dle nového ZP již jen 28 týdnů) a PPM 37 týdnů. Děkuji moc
      >

• 23. 7. 2007 9:34

Lenka (neregistrovaný) 85.193.24.---

Dnes jsem vše řešila s OSSZ a s úřadem práce s tímto výsledkem.
      Manžel je na mateřské dovolené dle zákona 88/1968 Sb par. 13, ten Vám moc neřekne, ale když si najdete výklad tohoto paragrafu, tak tam je vše. Platnost tohoto paragrafu je od 6/2005.
      Protože je opravdu na MD náleží mu poměrná část dovolené za rok 2007.
      Děkuji Lenka

• 29. 7. 2007 21:01

já bych si ještě dovolila uvést § 197 Zákoníku práce odst. 1, 2 - právo na mateřskou (nebo rodič.) dovolenou má též zaměstnankyně nebo z a m ě s t n a n e c , kteří převzali dítě do péče ..... atd.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).