Hlavní navigace

Soukromé jízdy a DPH

 • (neregistrovaný) 88.103.193.---

  24. 7. 2007 10:39

  Máme firemní auta, uplatňujeme odpočet DPH z nafty. Občas se ale jede soukromá jízda, nebo zaměstnanci použivají auta na dojíždění z domova.
  Jak to máme zohlednit pro zaměstnance a jak na soukromou jízdu ohledně DPH.
  Můžu třeba nějaký nákup dát jako nedaňový? Vedeme DE

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 7. 2007 11:02

   Hana (neregistrovaný) 83.208.19.---

   Re: soukromé jízdy a DPH
   Asi byste měli určit v %, kolik jezdí soukromě a to by se potom muselo vyjmout z náladů (i z DPH) ale týkalo by se to i oprav apod.
   Anebo potom auto i k soukromýmúčelům, ale to by se zaměstnaci muselo každý měsí danit ke mzdě 1% z pořiz. ceny auta a odvádět na FÚ, ale neměli by tam být doklady za soukromé jízdy.

  • 24. 7. 2007 11:29

   r. (neregistrovaný) 81.19.2.---

   Re: soukromé jízdy a DPH
   Ve firmě kde jsem byla zaměstnaná dřív bylo takovýchto co používali služební auto k soukromým účelům spoustu. Striktně se to řešilo tak, že dostali ke mzdě 1% pořizovacích nákladů vozidla a v knize jízd museli psát soukromé kilometry. Na konci každého měsíce se soukromé kilometry sečetly, vynásobily se koeficientem za 1km ( firma si určila přiměřenou cenu ) a vyšla určitá suma. Jelikož firma byla plátcem DPH, tak měl zaměstnanec co s autem jezdil soukromě smůlu. Připočetlo se mu k tomu DPH 19% a udělala se ostatní pohledávka, kterou musel uhradit do pokladny. A při nákupu PHM šly všechny doklady daňově s daňovým odpočtem DPH:

  • 24. 7. 2007 13:13

   DaniK (neregistrovaný) 88.101.157.---

   Re: soukromé jízdy a DPH
   Pokud zaměstnanec používá firemní auto pro soukromé účely, musí se mu vždy zdanit ve mzdě 1% vstupní ceny auta.
   Na základě knihy jízd na konci měsíce vypočtu z průměrné spotřeby, průměrné ceny za l a ujetých km částku, která se zaměstnanci strhne ve mzdě (alikvotní část nákladů na PHM). Z této částky firma odvádí DPH (protože si na vstupu uplatnila DPH ze všech PHM). A aby se to snadněji počítalo, mají u nás zaměstnanci povinnost tankovat vždy posledního v měsíci :-).
   Měly by se poměrem přeúčtovat zaměstnanci i ostatní náklady na provoz auta, ale přiznám se, že to nedělám a při kontrole na DPH nám to zatím prošlo (tím nechci někoho nabádat, aby to také nedělal).
   Pak je ještě problém, pokud zaměstnanec pro soukromé účely používá auto, u kterého si firma uplatnila na vstupu DPH (bývalé M1 nebo nákladní). Jednak 1% vstupní ceny auta se počítá z částky vč. DPH, dále má pak firma povinnost odvést DPH z částky obvyklé, kterou by si jinak účtovala jako "půjčovné" (ve dřívějších diskuzí to bylo propírané, pokud to chcete objasnit, musela bych se kouknout do chytrých knížek, kde to bylo psané - teď ale nemám moc času :-)).

  • 24. 7. 2007 15:21

   zd (neregistrovaný) 82.142.127.---

   Re: soukromé jízdy a DPH
   Jenom bych chtěla podotknout pro upřesnění, že ostatní poměrné náklady na provoz auta se zaměstnanci neúčtují viz Pokyn D-300.

  • 24. 7. 2007 16:17

   DaniK (neregistrovaný) 88.101.157.---

   Re: soukromé jízdy a DPH
   Zd děkuji, zase jsem o něco chytřejší :-) (Dokopalo mě to si prostudovat další kus pokynu D-300)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).