Hlavní navigace

Přivýdělek u RD-stejný zaměstnavatel

  • (neregistrovaný)

    25. 7. 2007 9:08

    Máme zaměstnankyni, která je od 17.7. na RD a má zájem při ní pracovat. Bude dělat doma, dceru nebude dávat do školky tak nepřijde o rod.příspěvek. Jak jí máme zaměstnat my? Myslím, že začneme na dohodu o provedení práce (zamozřejmě na jinou činnost, než ze které je na RD) a po vyčerpání 150 hodin na dohodu o pracovní činnosti. Platí ještěm, že DOPČ nesmí být uzavírána na více než 1/2 prac.týdenní doby?
    Pokud by na činnost oddělala více jak 270 dnů a potom by zase šla na další MD, tak se jí MD bude počítat z původní smlouvy i z této dohody? To by brala 2 MD? Jde mi o to, abych jí nesnížila na další MD průměr.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 7. 2007 10:17

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: Přivýdělek u RD-stejný zaměstnavatel
      První část Vašeho dotazu máte správně - DOPP, DOPČ - tak jak píšete.
      Co se týká pobírání dvojích mateřských dávek - dříve to tak jednoznačně bylo. Každý pracovní vztah se z hlediska pojištění posuzoval zvlášť a když splnila 270 kal. dnů v každém, měla nárok na mat. dávky z každého. Nyní to zcela určitě platí, pokud se jedná o práci u různých zaměstnavatelů. Ale pokud se jedná o práci při rodičovské dovolené u téhož zaměstnavatele (v prac. poměru je na rodičovské a uzavře třeba DOPČ), tak o tom tady byla myslím už loni dlouhá debata. Sociálka tvrdí, že by nejen neměla nárok na dvojí mateřské dávky, ale že by dokonce bylo nutno DOPČ před nástupem na druhou mateřskou ukončit, aby jí neovlivnila průměr v prac. poměru. Ale už nebyli schopni vysvětlit, jak k tomuto názoru došli. S vedoucí na soc. jsem hovořila několikrát a stále si nebyla jistá, prý tento výklad dostali z ministerstva, ale dodnes nevím, o jaké § se opírají a zda se náhodou výklad nezměnil. Mně se to zdá nelogické, protože stále platí, že každý pracovněprávní vztah je z hlediska pojištění posuzován zvlášť. Tak nevím.

    • 25. 7. 2007 14:14

      hanka (neregistrovaný)

      Re: Přivýdělek u RD-stejný zaměstnavatel
      Hezký den.

      Podívejte se na stánky ČSSZ , v dotazech se tam o této problematice dočtete. Pokud má zaměstnankyně v době pobírání RP přivýdělek výrazně nižší než byl původní příjem před MD , lze požádat o výpočet nové MD podle příjmu původního, je to na soudní rozhodnutí . Ověřoval jsem si to i na naší OSSZ a tam mi to potvrdili.
      hanka

    • 25. 7. 2007 22:17

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: Přivýdělek u RD-stejný zaměstnavatel
      To bych chápala, kdyby šlo o výdělek v tomtéž pracovním vztahu. To platilo i dříve, že pokud si přivydělávala v tomtéž pracovním poměru, a výdělek byl nižší, mohla požádat o nepřihlížení k tomuto výdělku. Pak ale ze zákona o sociálním pojištění vypadla nějaká věta, která způsobila, že pokud si vydělala méně, nemůže požádat o nepřihlížení a mateřská jí byla počítána z tohoto menšího výdělku. Ale když jde o výdělek v jiném pracovním vztahu? Stále nechápu, z jakých § vychází.

    • 26. 7. 2007 8:51

      hanka (neregistrovaný)

      Re: Přivýdělek u RD-stejný zaměstnavatel
      >>>>Máme zaměstnankyni, která je od 17.7. na RD a má
      >>>>zájem
      >>>>při ní pracovat. Bude dělat doma, dceru nebude dávat
      >>>>do školky tak nepřijde o rod.příspěvek. Jak jí máme
      >>>>zaměstnat my? Myslím, že začneme na dohodu o
      >>>>provedení
      >>>>práce (zamozřejmě na jinou činnost, než ze které je
      >>>>na
      >>>>RD) a po vyčerpání 150 hodin na dohodu o pracovní
      >>>>činnosti. Platí ještěm, že DOPČ nesmí být uzavírána
      >>>>na
      >>>>více
      >>>>než 1/2 prac.týdenní doby?
      >>>>Pokud by na činnost oddělala více jak 270 dnů a
      >>>>potom
      >>>>by zase šla na další MD, tak se jí MD bude počítat z
      >>>>původní smlouvy i z této dohody? To by brala 2 MD?
      >>>>Jde
      >>>>mi o to, abych jí nesnížila na další MD průměr.
      >>>>Děkuji
      >>>
      >>>
      >>Hezký den.
      >>
      >>Podívejte se na stánky ČSSZ , v dotazech se tam o
      >>této
      >>problematice dočtete. Pokud má zaměstnankyně v době
      >>pobírání RP přivýdělek výrazně nižší než byl původní
      >>příjem před MD , lze požádat o výpočet nové MD podle
      >>příjmu původního, je to na soudní rozhodnutí .
      >>Ověřoval
      >>jsem si to i na naší OSSZ a tam mi to potvrdili.
      >>hanka
      >
      >To bych chápala, kdyby šlo o výdělek v tomtéž
      >pracovním vztahu. To platilo i dříve, že pokud si
      >přivydělávala v tomtéž pracovním poměru, a výdělek byl nižší,
      >mohla požádat o nepřihlížení k tomuto výdělku. Pak ale ze
      >zákona o sociálním pojištění vypadla nějaká věta,
      >která způsobila, že pokud si vydělala méně, nemůže požádat
      >o nepřihlížení a mateřská jí byla počítána z tohoto
      >menšího výdělku. Ale když jde o výdělek v jiném
      >pracovním vztahu? Stále nechápu, z jakých § vychází.

    • 26. 7. 2007 8:53

      hanka (neregistrovaný)

      Re: Přivýdělek u RD-stejný zaměstnavatel
      Posílám odůvodnění , které naleznete na stránkách ČSSZ:

      S výše uvedeným výkladem se však neztotožnil Nejvyšší správní soud. Vzhledem k tomu se bude v souladu s právním názorem rozsudku Nejvyššího správního soudu č.j. 4 Ads 41/2006 – 64 ze dne 29. 12. 2006 žádostem poživatelů rodičovského příspěvku, aby se při zjištění rozhodného období pro výpočet dávek nemocenského pojištění nepřihlíželo k době, kdy vykonávali zaměstnání a současně pobírali rodičovský příspěvek, vyhovovat. Žadatelé, kterým dříve nebylo v takových případech vyhověno, se mohou se svou žádostí znovu obrátit na svého zaměstnavatele, je-li plátcem dávek nemocenského pojištění, nebo na místně příslušnou okresní (Pražskou) správu sociálního zabezpečení, kde bude jejich případ přešetřen

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).