Hlavní navigace

Povinnosti spoluvlastníků

• (neregistrovaný) 193.86.241.---

25. 7. 2007 13:19

Dobrý den, mám dotaz ohledně spoluvlastníků nemovitosti. Mí rodiče vlastní chalupu společně s dětmi matčiny sestry. Nyní bez jejich vědomí a souhlasu, jelikož nemají dostatek finančních prostředků, začli stavební úpravy a přestavby. Je možné takto činit? Děkuji za odpověď. Petr

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 7. 2007 20:35

bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

Re: Povinnosti spoluvlastníků
      *** Bude záležet na velikosti podílů a možném "přehlasování". Pokud není dohoda možná a nedojde se k většině, pak může rozhodnout soud. Jinak pokud nějaký spoluvlastník užívá věc ve větším rozsahu než je jeho podíl, dochází u něj k bezdůvodnému obohacení. ***

• 26. 7. 2007 7:22

L (neregistrovaný) 85.70.27.---

opravdu záleží na velikosti spoluvlastnických podílů.Být to moje nemovitost tvrdě bych se bránila jakýmkoliv úpravám ve prospěch druhé strany.A pokud vlastnické podíly nejsou přímo vyměřeny že vlastníte tolik toho a tolik toho.Vůbec bych tuto variantu, že si druhá strana bude v nemovitosti dělat nějaké úpravy nepřipustila.Jen si dejte pozor na nezbytné opravy a údržbu nemovitosti.Spoluvlastníci musí vyzvat vaši matku k tomu aby se na nutných opravách podílela./nejlépe písemně/Nikoho nezajímá, že na to Vaši rodiče nemají finanční prostředky.Ze zákona jsou povinni nemovitost spravovat, opravovat a udržovat.Na to pozor znám x případů kdy soud nemovitost spoluvlastníkům kteří se nepodíleli odebral.

• 26. 7. 2007 9:13

právník (neregistrovaný) 62.40.76.---

Upozorňuji, že spoluvlastníci vlastní nemovitost celou a společně, velikost jejich podílů představuje velikost jejich práv a povinností k ní; není tedy pravda, že "tahlle polovina je moje a tamta tvoje". Maximálně se lze dohodnout, že tuto polovnu budu výlučně užívat já a tamtu ty, což nic nemění na povinnosti všech spoluvlastníků podílet se např. na opravě "druhé půlky", tedy té, kterou přímo neužívám. Velikost podílůj e rozhodující (tzv. přehlasování) u běžných úkonů, zda předmětná oprava je běžný úkon záleží na jejím rozsahu. Doporučuji upozornit spoluvlastníky na nesouhlas se stavebními úpravami společné věci a případně se zeptat na Stavbním úřadě co oni na to...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).