Hlavní navigace

Nástup do MD do zaměstnání před 3. rokem

• (neregistrovaný) 213.194.219.---

26. 7. 2007 11:56

Nevím, kdy přesně se budu chtít vráti do práce, ale rozhodně to bude před 3. rokem dítěte. Jak mám postupovat vůči zaměstnavateli? Mám jej nyní požádat o MD do 1 roku věku dítěte a poté jej opět požádat např. o MD do 1,5 věku dítěte, poté 2 let věku dítěte? Domnívám se, že z mé strany bude vše korektní, protože zaměstnavatel mi musí do 3 let věku dítěte MD povolit. Je to tak?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 7. 2007 12:41

DV (neregistrovaný) 213.194.219.---

Re: Nástup do MD do zaměstnání před 3. r
      Plánujeme ještě druhé dítě (asi do 2 let od narození prvního), pokud zjistím, že jsem těhotná, stačí když k 1. dni následujícím po dohodnutém nástupu do zaměstnání předložím neschopenku, nebo se musím byť jen na jeden den vrátit do práce? (nyní jsem na rizikovém těhotenství s prvním dítětem a počítáme s tím, že manžel by v době mého druhého těhotenství dle potřeby zůstal s 1. dítětem doma a on by pobíral rodičovský příspěvek).

• 26. 7. 2007 15:05

Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

Takže Vy teprve dítě čekáte a pobíráte nemocenskou. Pak nastoupíte na mateřskou a budete pobírat mateřské dávky.Na konci mateřské požádáte o čerpání řádné dovolené (na jakou budete mít nárok) a na konci řádné dovolené požádáte o poskytnutí rodičovské dovolené na dobu, jakou si určíte, nejdéle do 3 let. Můžete třeba na půl roku, pak zas na půl roku atd. Zaměstnavatel je povinen vaše žádosti akceptovat, není povinen Vám umožnit nástup dřív, než uplyne doba, o kterou jste požádala. Myslím, že proože budete stále jeho zaměstnankyní a nebude se jednat o nový nástup, můžete onemocnět hned od prvního dne navrácení do práce. Kdybyste 1 den pracovala, tento výdělek by se také použil pro výpočet nemocenských a mateřských dávek. A pak by následovala ta druhá mateřská. Rodičovský příspěvek by pak přestal manžel pobírat, jak Vy byste začala pobírat mateřské dávky.

• 26. 7. 2007 15:22

Sylva (neregistrovaný) 62.225.42.---

Jiřko, s tím výpočtem mateřské se mi to nezdá.Pokud nastoupí po PPM do práce, odpracuje 1 den, není ukončený měsíc, jde se do minulých období.

• 26. 7. 2007 15:35

Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

Měla jsem spíš napsat "mohlo by se stát, že by byl použit". Rozhodným obdobím je 12 měsíců před měsícem nástupu na nemocenskou, mateřskou. Takže kdyby pracovala posledního v měsíci a od prvního dne dalšího měsíce by šla na nemocenskou, spadl by ten den do rozhodného období. Pokud by ho odpracovala a ještě v tomtéž měsíci začala marodit, nespadl by tam. Ale až by nastupovala na druhou mateřskou, už by tam spadl, protože pro mateřskou se bude počítat nové rozhodné období - opět 12 měsíců zpět před měsícem nástupu na mateřskou.
      Ale kromě toho - houby víme, jak se v budoucnu bude počítat nemocenská a mateřská :-)

• 26. 7. 2007 16:12

OK, je tedy důležité, abych vždy písemně požádala o čerpání MD (třeba každé 2 měsíce), pokud bych tak neučinila, otěhotněla a měla zdravotní problémy, mohlo by se stát, že mi zaměstnavatel "návrat" (v podobě neschopenky) neumožní. Kde v zákoníku práce je stanoveno, že pokud žena sama neurčí dobu návratu, bere se 1. den po věku 3 let dítěte?

• 26. 7. 2007 19:53

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Nazývejte to rodičovskou dovolenou, ne mateřskou. Mateřská dovolená trvá jen 28 týdnů (u osamělé ženy nebo u vícečetného porodu 37 týdnů, pak následuje rodičovská, pokud si o ni požádá). Zákoník práce § 196 - rodičovská dovolená. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nebo zaměstnankyni rodičovskou dovolenou v rozsahu, o který požádají, nejdéle do 3 let dítěte. Rodičovská dovolená je název volna u zaměstnavatele. Vy (nebo manžel nebo oba zároveň) o ni požádáte a určíte délku. Zákoník mu přikazuje toto akceptovat. Když požádáte třeba jen o 2 měsíce, znamená to, že po uplynutí 2 měsíců se musíte vrátit do práce. Protože máte možnost opakovaně žádat až do 3 let, tak pokud chcete zůstat ještě doma, zase musíte požádat. Pokud byste nepožádala, mohl by to brát jako porušení kázně (prostě jste měla nastoupit a nenastoupila). Pokud si požádáte a délku trvání neurčíte, má se za to, že byla myšlena rodičovská rovnou až do 3 let (podle komentáře k Zákoníku práce). A protože rodičovská je nejdéle do 3 let dítěte, je samozřejmé, že další den po 3. narozeninách dítěte už rodičovská dovolená není.

• 26. 7. 2007 20:57

OK, po 28 týdnech mateřské dovolené požádám zaměstnavatele o čerpání řádné dovolené, po dočerpání této dovolené požádám o čerpání rodičovské dovolené s uvedením data "do", je to tak? Mám do žádosti uvést odkaz na § 196?

• 26. 7. 2007 21:29

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Ano, akorát že nežádejte až po, ale trochu v předstihu, tak, aby na sebe volna navazovala. Tzn. že před skončením mateřské požádáte o řádnou dovolenou (aby se mu žádost dostala do ruky nejpozději v den skončení mateřské) atd. § uvádět nemusíte. Zjistěte si včas, na kolik dnů řádné dovolené budete mít nárok. O rodičovský příspěvek budete na úřadě žádat hned po skončení mateřské, bez ohledu na to, že budete čerpat řádnou dovolenou. Ještě doporučuju sledovat, zda se do té doby nezmění zákony.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).