Hlavní navigace

vyřazení automobilu do osobního užívání

  • (neregistrovaný) 147.231.6.---

    26. 7. 2007 16:40

    OSVČ pořídil v r. 2001 dodávku do vlastnictví firmy, jako plátce uplatnil odpočet DPH. Automobil využíval částečně pro osobní spotřebu, z tohoto plnění odváděl DPH, současně odepisoval pouze poměrnou část odpisů. Od r. 2004 není plátcem DPH. Pokud by se rozhodl o převod do osobního vlastnictví, musí dodanit DPH z ceny obvykle? V případě prodeje automobilu - pokud by prodával firemní, pak jde o zdanitelný příjem par. 7, v případě prodeje automobilu v osobním vlastnictví o přijem par. 10. Má nárok na úpravu zůstatkové ceny automobilu o neuplatněné odpisy? Dekuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 7. 2007 18:22

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: vyřazení automobilu do osobního užív
      >OSVČ pořídil v r. 2001 dodávku do vlastnictví firmy,
      >jako plátce uplatnil odpočet DPH. Automobil využíval
      >částečně pro osobní spotřebu, z tohoto plnění odváděl
      >DPH, současně odepisoval pouze poměrnou část odpisů. Od
      >r. 2004 není plátcem DPH. Pokud by se rozhodl o převod
      >do osobního vlastnictví, musí dodanit DPH z ceny
      >obvykle?
      Nemusí - už není plátcem.

      V případě prodeje automobilu - pokud by prodával
      >firemní, pak jde o zdanitelný příjem par. 7,
      Ano, příjem z prodeje vstoupí i do vyměřovacích základů pro SP a ZP.

      v případě
      >prodeje automobilu v osobním vlastnictví o přijem par.
      >10. Má nárok na úpravu zůstatkové ceny automobilu o
      >neuplatněné odpisy? Dekuji.

      Pokud prodá v době do 5 let od vyřazení auta z obchodního majetku, tak bude příjem z prodeje zdaňovat podle § 10. Jako výdaj může uplatnit veškeré výdaje (které je schopen prokázat), které si neuplatnil jako výdaj na podnikání, tedy i neuplatněnou část odpisů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).