Hlavní navigace

Prosím, kolik měsíců odstupné?

  • (neregistrovaný) 213.250.194.---

    27. 7. 2007 7:23

    Dobrý den! Prosím, dcera dostala výpověď, protože se stala nadbytečnou. Ve výpovědi to ovšem napsáno neměla, - bez udání důvodu. Má nárok na odstupné, když měla 2-měsíční výpovědní lhůtu? A kolik měsíců? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 7. 2007 9:01

      d.w. (neregistrovaný) 213.226.232.---

      Re: Prosím, kolik měsíců odstupné?
      Záleží jaký paragraf je ve výpovědi uveden.Z nadbytečnosti je to §52 písmeno c ZP a pak je nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

    • 27. 7. 2007 9:16

      Lejdy (neregistrovaný) 213.250.194.---

      Re: Prosím, kolik měsíců odstupné?
      >>Dobrý den! Prosím, dcera dostala výpověď, protože se
      >>stala nadbytečnou. Ve výpovědi to ovšem napsáno
      >>neměla,
      >>- bez udání důvodu. Má nárok na odstupné, když měla
      >>2-měsíční výpovědní lhůtu? A kolik měsíců? Děkuji
      >
      >Záleží jaký paragraf je ve výpovědi uveden.Z
      >nadbytečnosti je to §52 písmeno c ZP a pak je nárok na odstupné
      >ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Źádný paragraf, žádný důvod. Dávám vám výpověď z pracovního poměru, pracovní poměr vám skončí dnem ......... Ústně ji potvrdila, že má nárok na odstupné, ale už se kroutí. Dcera nemá ráda konflikty, a jelikož tam musela ještě 2 měsíce pracovat, psychicky by to neunesla, proto ji bláhově věřila. Prosím, pomůže mi někdo radou - jak postupovat? Jak by mělo být odstupné placeno. - každý měsíc, po3x, nebo najednou? Je nyní v situaci, že je na rizikovém - (peněz třeba, psychicky týrat netřeba). Navíc i poslední výplatu ji doslova očesala, z důvodu, že ji bude muset dát "to odstupné"! Nejsme ani jedna z těch, kteří se dokáží prát za spravedlnost, když vidí a cítí averzi, proto raději ustoupíme, bohužel proděláme. Proto bych ji ráda pomohla, ale musíme vědět jak a co! Moc vám děkuji!

    • 27. 7. 2007 9:19

      baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: Prosím, kolik měsíců odstupné?
      Podle mne, pokud není uveden důvod, ani paragraf , tak je výpověď neplatná a pracovní poměr trvá.

    • 27. 7. 2007 9:56

      d.w. (neregistrovaný) 213.226.232.---

      Re: Prosím, kolik měsíců odstupné?
      Ať dcera požádá o uvedení důvodu výpovědi, zaměstnavatel ho musí uvést. Kdyby byly nějaké problémy obraťte se na inspektorát práce pro oblast vašeho bydliště, tam by Vám měli poradit.
      Jinak se odstupné proplácí v nejbližším termínu výplaty po skončení PP a celý trojnásobek najednou.

    • 27. 7. 2007 10:03

      anonymous (neregistrovaný) 194.50.64.---

      Re: Prosím, kolik měsíců odstupné?
      Ano, taky si myslím, že výpověď nespňuje požadované náležitosti.
      Jestli tam již dcera nepracuje (takže se již nemá čeho obávat), tak doporučuji si za zaměstnavatelem zajít a upozornit ho, že výpověď nespňuje stanovené podmínky a tudíž je neplatná. Navrhnout na místě nové sepsání rozvázání prac. poměru formou dohody, ale pozor, musí tam být uveden důvod nadbytečnosti podle ZP, potom je nárok na pdstupné. Pokud z druhé strany nebude k tomuto ochota, okamžitě písemně zaslat upozornění, že výpověď je neplatná a dcera trvá na dalším zaměstnávání.
      Projděte si dikuzi tak 10 dní zpět, on to tu pája někde vysvětloval.

    • 27. 7. 2007 10:46

      Lejdy (neregistrovaný) 213.250.194.---

      Re:Všem moc děkuji! -odstupné?
      >
      >>Podle mne, pokud není uveden důvod, ani paragraf ,
      >>tak
      >>je výpověď neplatná a pracovní poměr trvá.
      >
      >Ano, taky si myslím, že výpověď nespňuje požadované
      >náležitosti.
      >Jestli tam již dcera nepracuje (takže se již nemá čeho
      >obávat), tak doporučuji si za zaměstnavatelem zajít a
      >upozornit ho, že výpověď nespňuje stanovené podmínky a
      >tudíž je neplatná. Navrhnout na místě nové sepsání
      >rozvázání prac. poměru formou dohody, ale pozor, musí tam
      >být uveden důvod nadbytečnosti podle ZP, potom je
      >nárok na pdstupné. Pokud z druhé strany nebude k tomuto
      >ochota, okamžitě písemně zaslat upozornění, že výpověď
      >je neplatná a dcera trvá na dalším zaměstnávání.
      >Projděte si dikuzi tak 10 dní zpět, on to tu pája
      >někde vysvětloval.

    • 27. 7. 2007 11:12

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Prosím, kolik měsíců odstupné?
      Ano souhlasím s anonnymous. Nyní musíte splnit podmínku tj. bez zbytečného odkladu písemně oznámit, že TRVÁTE na tom, aby vás zaměstnavatel dále zaměstnával. Tato citace je důležitá. Přečtěte si to v ZP § 69 odst.1 a 2. Když to totiž neuděláte, nezpochybníte předepsaným způsobem neplatnou výpověď, a pak by pracovní poměr dle ZP skončil dohodou uplynutím výpovědní doby, tzn. zřejmě bez povinnosti zaměstnavatele proplatit odstupné. A možná na to zaměstnavatel spoléhá. Pokud by zaměstnavatel ukončil prac. poměr i po vašem upozornění, že trváte na pokračování prac. poměru z důvodu neplatnosti jeho výpovědi, musela byste se do určité lhůty dle ZP obrátit na soud, v tom případě máte nárok na náhradu ve výši průměrného výdělku za všechny měsíce od upozornění, že trváte na pokračování prac. poměru, až do rozhodnutí soudu (asi jen pokud byste nepobírala nemocenské).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).