Hlavní navigace

Mateřská bez zaměstnání

• (neregistrovaný) 213.29.148.---

27. 7. 2007 12:54

Dobrý den,

v současné chvíli několik let nepřerušeně pracuji, avšak nyní jsem ukončila pracovní poměr a zůstanu doma s tím, že si sama zaplatím zdravotní pojištění. Kdybych otěhotněla, budu mít nárok na nějaké dávky, příspěvky (mateřská, rodičovská)? A pokud ano, z čeho se to spočítá?

Děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 7. 2007 13:01

lena (neregistrovaný) 84.16.123.---

Re: Mateřská bez zaměstnání
      Pokud ještě těhotná nejste a prac. poměr jste ukončila a do jiného nenastoupíte, na mateřskou vám nevznikne nárok. vznikne vám nárok až na rodičovský příspěvek a to od narození dítěte. A proč si budeta platit ZP, nahlaste se na ÚP a plátce za vás bude stát.

• 27. 7. 2007 15:31

DR. (neregistrovaný) 213.29.148.---

Protože bych dostávala peníze na ruku a vydělala bych si třikrát víc než v zaměstnání, tak počítám, jestli se mi vyplatí omrzet v budoucnu půl roku mateřské, případně nemocenskou před nástupem na mateřskou.

• 27. 7. 2007 15:43

Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

Pozor, to má být, pokud to bude schváleno, od příštího roku posuzováno jako trestný čin.

• 27. 7. 2007 15:48

DR. (neregistrovaný) 213.29.148.---

Když si policajt řekne o úplatek také je to trestný čin, tak proč tam stále ještě pracují?

• 27. 7. 2007 16:35

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Když nebude žalobce, nebude ani soudce. Doba, kterou budete doma (a vydělávat načerno) se Vám nebude počítat jako doba odpracovaná pro nárok na důchod. Když onemocníte, nebudete dostávat žádnou nemocenskou.

• 27. 7. 2007 17:40

DR. (neregistrovaný) 88.100.49.---

To vím, proto mám kapitálové spoření, důchodové připojištění, životní pojistku a nějaké podílové listy, protože mi důchod určitě stačit nebude.
      Mě jen zajímal názor, jestli je to výhodné. Já jsem si spočítala, když bych počítala s tím, že nebudu nemocná, tak rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a maximální možnou mateřskou, kterou bych teď dostala je 4.988, což je za půl roku 29.928 a ten rozdíl mám vydělaný za měsíc a půl i po odečtení zaplacení nemocenského pojištění. A kdybych před nastoupením na mateřskou to oficiálně přiznala jako OSVČ alespoň v minimální možné výši, tak dostanu i tu mateřskou.

• 28. 7. 2007 0:26

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Abyste dostala mateřskou jako OSVČ, musela byste si platit nemocenské pojištění jako OSVČ nejméně 180 kal. dnů před nástupem na mateřskou. Ale pokud to máte spočítané, že dostanete takto na ruku mnohem víc a nebojíte se, že to třeba finanční úřad nějak vyhmátne... Akorát to není fér, neodvádět nic, protože případné dávky i ten rodičovský příspěvek budete dostávat z peněz těch, kteří státu odvádějí. Ale je pravda, že člověk (společně se zaměstnavatelem) nebo OSVČ teď nacpe státu majlant a až půjdeme do důchodu, dostaneme houbeles a Vy jste jistě o hodně mladší než já, tak dostanete houbelesy dva. Lepší je se odteď zajišťovat než se spoléhat na nějaký státní důchod. Akorát by bylo špatné, kdybyste místo velkých výdělků dlouhodobě onemocněla. Pak byste nedostávala nemocenskou a výdělky by také nebyly. Ale totéž riskuje i každý podnikatel, který si neplatí nemocenské pojištění (což nemusí a většinou se ani nevyplatí, protože když už připojistit, tak komerčně).
      Jen k těm policajtům - když si policajt řekne o úplatek a dokáží mu to, je vyražen.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).