Hlavní navigace

Interní doklady

• (neregistrovaný) 88.101.2.---

27. 7. 2007 17:25

Při přezkoumání hospodaření jsem se dostala do střetu s kontrolou. Na zaúčtování bank. poplatků, inkasních plateb, různých vratek..vystavuji int. doklady. Dá se říct, že interní doklad je totéž co účetní a tím pádem má splňovat náležitosti účetního dokladu?
    Děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 7. 2007 17:44

Barbara (neregistrovaný) 85.135.64.---

Re: Interní doklady
      Souhlasím s Vaši kontrolou - veškeré účetní případy se zachycují v účetnictví prostřednictvím účetních dokladů: viz. §6 ZOÚ
      "1) Účetní jednotky jsou povinny zachycovat skutečnosti, které jsou předmětem účetnictví, (dále jen "účetní případy") účetními doklady."

• 27. 7. 2007 18:50

dana (neregistrovaný) 88.101.2.---

Dobře, ale je nějaký rozdíl mezi interním a účetním dokladem? To bych potřebovala vědět. Ke každému bankovnímu výpisu vystavuji účetní doklad a k němu přikládám interní doklady. Jsem trošku hotentot a potřebuji polopatické vysvětlení :o)))

• 27. 7. 2007 20:12

Aha, tak teď zase já nechápu. Proč vystavujete k bankovnímu výpisu účetní doklad a ještě interní doklad. Já používám interní doklady pro zaúčtování operací ke kterým není prvotní doklad typu faktura, výpis, pokladní doklad, nebo k různým opravám. Takové interní doklady pak musí mít náležitosti účetních dokladů. K čemu máte ten interní doklad u výpisu? :-)

• 27. 7. 2007 22:12

Kontrola mi vyčetla, že k bankovnímu výpisu musím mít, třeba na bankovní poplatky, připojený ID, právě proto, že neexistuje prvotní doklad typu faktura, pokladní doklad atd... Možná v tom hledám vědu, ale můžete mi říct, jak by vypadal účetní doklad k výpisu, na kterém je:
      platba DF (prvotní doklad faktura)
      platba VF (prvotní doklad faktura)
      poplatek bance
      inkasní platba záloha na el. energii (faktura taky není)
      Nebo můžu vzít bankovní výpis bez ohledu na obsah jako účetní doklad a víc mě nezajímá? Vím, že se ptám hloupě...

• 28. 7. 2007 10:11

-----
      Nevidím důvod pro přikládání k bankovnímu výpisu nějakého dalšího dokladu pro zaúčtování bankovních poplatků. Vždyť právě tento bakovní výpis je tím prvotním dokladem a máte na něm uvedeno všechny operace, které účtujete.Případy, které uvádíte, lze přece účtovat přímo z výpisu(s tím že na zálohy které nemáte s čím spárovat bych si třeba vytvořila nějakou analytiku)
      Ve firmě máme větší množství bankovních účtů, kromě učetního dokladu k nim nepřikládáme žádné další "interní doklady". Audit ani kontroly nikdy neměli námitek.
      Co píšete na ten ID navíc, co nelze vyčíst z výpisu, nebo účet. dokladu?

• 28. 7. 2007 17:03

Jste skvělá, že jste pochopila, co jsem chtěla vědět :o) Na ID samozřejmě nepíšu nic navíc, jen je to další papír, který po mě kontrola chtěla. Dělám to jako Vy, k zálohám mám vytvořené analytiky a poplatky jsem vždycky účtovala přímo z výpisu. ID vytvářím k platbám, ke kterým nemám fakturu, jako např. úhrady školám... Navíc, protože účtuju obec, musím vytvářet ,,košilku,, i k bank. výpisům, na které musí být kvůli finanční kontrole několik podpisů. Mám pocit, že je to jen další výmysl kontrolního orgánu. Moc Vám děkuji za Vaši trpělivost a vysvětlení.

• 29. 7. 2007 8:25

J (neregistrovaný) 213.192.55.---

vělá, že jste pochopila, co jsem chtěla vědět
      >:o) Na ID samozřejmě nepíšu nic navíc, jen je to další
      >papír, který po mě kontrola chtěla. Dělám to jako Vy,
      >k zálohám mám vytvořené analytiky a poplatky jsem
      >vždycky účtovala přímo z výpisu. ID vytvářím k platbám, ke
      >kterým nemám fakturu, jako např. úhrady školám...
      >Navíc, protože účtuju obec, musím vytvářet ,,košilku,, i k
      >bank. výpisům, na které musí být kvůli finanční
      >kontrole několik podpisů. Mám pocit, že je to jen další
      >výmysl kontrolního orgánu. Moc Vám děkuji za Vaši
      >trpělivost a vysvětlení.

Také účtuji obec . Na došlou fa. dám razítko, na kterém jsou podpisy starosty(odpovědné osoby) a podpis můj , jako účetní,dopíšu do razítka účtování (účet paragraf, položka).
      Při zápisu do knihy fa.zaúčtuji předpis-účetní doklad, při zaúčtování bankovního výpisu- platba se zaúčtuje účetním dokladem.
      tyto účetní doklady podepisuji já a starosta.Interní předpisy používám pouze na předpis mezd a opravy dokladů.I při účtování pokladny se mi tisknou účetní doklady, které za se podepíši já a starosta.Při auditu vše v pořádku. Záleží ale na kontrolní pracovnici.
      Je fak, že jsem jich zažila několik a každá chtěla něco jiného. Někdy je lepší vyhovět než se přít i když vím, že mám pravdu.Ono když vám v auditu vytknou závady, vy pak musíte dělat nápravná opatření a např. žádáte o dotaci na cokoliv(vždy chtějí audit)není to moc dobré.

• 29. 7. 2007 13:51

Zcela souhlasím. Účtuji hodně podobně jako Vy a několika kontrolami už jsme prošli. Po té poslední si vymysleli, že máme k BÚ vystavovat ID i na poplatky bance, a proto jsem sem vznesla dotaz. Zbytečných papírů je i tak dost, proč přidělávat další. Navíc, když najdu oporu v zákoně pro to co dělám, klidně se s kontrolou hádám, dopisujeme si i s Krajským úřadem a zatím jsme až na jednu drobnost měli zprávy bez výhrad.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).