Hlavní navigace

Zdanění dvou souběžných prac. poměrů

• (neregistrovaný) 85.135.81.---

29. 7. 2007 12:23

Dobrý den, prosila bych o radu (SPĚCHÁ !!!)
    U nového zaměstnavatele mám slíbenou hr. mzdu ve výši 16.000,-Kč. K podepsání jsem ale dostala 2 prac. smlouvy - jednu na 10.000 a 6 hod.prac. dobu a druhou na 6.000 a 2 hod. prac. dobu. (Jedná se o účetnictní pro 2 společnosti)
    Je pro mě výhodnější trvat na jedné smlouvě na 16.000 nebo to nechat takto? Jak by se potom danila nižší mzda? Děkuji za odpovědi. Lucie

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 7. 2007 21:40

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Zdanění dvou souběžných prac. poměrů
      Pokud tomu dobře rozumím, nemáte 2 pracovní smlouvy u téhož zaměstnavatele, ale jde o dva různé zaměstnavatele. Pokud je to tak, tak prohlášení můžete podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. Tam, kde budete mít podepsané, se Vám daňový základ bude danit dle tabulek (tj. dle daňových pásem - 12%, 19%..) a zde se uplatní sleva na poplatníka 600 Kč. Půjde o daň zálohovou, která pak vstupuje do ročního zúčtování nebo přiznání. Tam kde podepsané mít nebudete a bude v měsíci hrubá mzda vyšší než 5000 kč, bude Vám daňový základ daněn 20%. Půjde o daň zálohovou a po skončení roku musíte udělat přiznání, kam zahrnete všechny příjmy daněné zálohovou daní a tyto zálohové daně. Pokud budete mít v měsíci hrubou mzdu 5000 a méně, bude Vám daňový základ daněn 15%. Jde o daň srážkovou a ta je konečná, v přiznání se tento příjem ani tato daň neuvádí. Dost dobře nevím, jak byste mohla trvat na jedné smlouvě, když budete pracovat pro 2 zaměstnavatele. Jde přece také o mzdové náklady, které přísluší k té které firmě.

• 29. 7. 2007 21:46

Luca (neregistrovaný) 85.135.81.---

Ano, papírově jde opravdu o dvě různé firmy, ale ve skutečnosti obě patří jednomu majiteli, jen je jedna napsána na někoho jiného...vlastně bych účtovala pod jednou prac. smlouvou pro dvě různé firmy, což si myslím, není problém...jen by mě zajímalo, zda je pro mě výhodnější být zaměstnána na tyto dvě smlouvy nebo na jednu dohromady.
      Z toho menšího základu se bude odvádět pouze soc. pojištění a daň 20%?

• 29. 7. 2007 23:07

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Nezáleží na tom, že obě patří stejnému člověku (a dokonce ani to ne, protože jedna je napsána na někoho jiného). Jeden člověk může mít několik firem a jde o samostatné subjekty. Každá firma má přece své náklady a příjmy. Kdybyste pracovala pod jednou pracovní smlouvou ve firmě 1, tak by se musely náklady na práci pro firmu 2 nějak přefakturovat. Majitel zřejmě chce náklady rozdělit tam kam patří a mě udivuje, že Vy jako účetní říkáte, že je to jedno. Já jsem Vám popsala, jak by se v daných případech danilo, takže si to spočítejte. Podepsat můžete u menší výplaty nebo u větší. Z obou se bude odvádět sociální i zdravotní, takže z tohoto hlediska je jedno, zda budete vydělávat 16000 nebo 10000 + 6000. Akorát u toho danění si vypočítejte, kde se Vám více vyplatí podepsat. Pokud totiž budete pár dní nemocná a dosáhnete hrubé mzdy do 5000 Kč a nebudete tam mít podepsané prohlášení, bude Vám daněno srážkovou daní 15% a tuto částku už nedáte do přiznání. Takže si podle mého návodu zkuste varianty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).