Hlavní navigace

Neomluvená absence SP,ZP

• (neregistrovaný) 194.228.10.---

30. 7. 2007 13:00

Zaměstnanec celý měsíc nedorazil do práce, dostane neplacené volno - ZP hradí zaměstnavatel, vyšlo mi 380 Kč odvod, znamená to, že on má pak ze zákona povinnost nám tuto částku uhradit? A co SP? tam mi nic nespočítalo.
    Díky moc za radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 7. 2007 13:11

Sylva (neregistrovaný) 62.225.42.---

Re: neomluvená absence SP,ZP
      No pokud nedorazil bez omluvy, je to neomluvená absence a hradí si zdravotní pojištění z minimální mzdy, což je 1.080,- kČ - hradí si celých 13,5%.Sociální se neplatí.

• 30. 7. 2007 13:30

alena (neregistrovaný) 194.228.10.---

Děkuji a my máme povinnost za něj odvést ZP? Mě vyšlo v PC, že pokud dám neplacené volno (za ten celý měsíc),že odvedeme částku 360,.Kč,pokud dám jen neplac.volno,tak je to částka 1080,-Kč.Nevím jaký je v tom rozdíl a co mám tedy dát do výplaty.
      Děkuji

• 30. 7. 2007 13:45

xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

ano, ZP se odvádět musí
      při omluveném (neplaceném) volnu - musí být schváleno dopředu vedoucím a dojednáno, kdo ZP zaplatí (většinou zaměstnanec platí celých 13,5%, ale můžete se dohodnout, že zaplatí 4,5% zaměstnanec + 9 % zaměstnavatel. Celkově ale musíte odvést celých 13,5%)
      pokud je neomluvená absence (zaměstnanec prostě přestane chodit do zaměstnání - což je Váš případ), tak musíte srazit zaměstnanci celých 13,5% ZP a odvést zdravotní pojišťovně (pokud nemá mzdu, tak to po něm budete vymáhat - jak, to už záleží jen na Vás)
      další rozdíl mezi omluveným a neomluveným volnem je u státních pojištěnců - u omluveného volna nic nikdo neplatí, ale u neomluvené absence musí hradit vždy zaměstnanec 13,5%

• 30. 7. 2007 13:33

xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

pokud nechodí do zaměstnání bez omluvy, tak byste měli začít co nejrychleji řešit (např.zrušení PP), protože musíte dávat neomluvenou absenci (což činí na ZP každý celý měsíc 1080 Kč , které ze zaměstnance budete "dolovat")

• 30. 7. 2007 13:38

alena (neregistrovaný) 194.228.10.---

ano,děkuji.Nevím si však rady jak to udělat účetně. Pokud mu dám mzd.složku neplac.volno ZP hradí zaměstnavatel-odveme za něj 360,-Kč (tudíž nám musí zaplatit celkem 1080,-Kč?) Pokud dám mzd.složku neplac.volno - odveme za něj také 360,-Kč + do výpočtu mzdy dostane automaticky částku 720,-Kč, což po sečtení dá k výplatě 1080,-Kč dluh. Jak byste to udělali?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).