Hlavní navigace

Průměr při odměně dlelší než 1čtvr

  • (neregistrovaný) 80.78.146.---

    30. 7. 2007 15:31

    Výpočet průměrného výdělků při části mzdy poskytnuté za delší období než kalendářní čtrvtletí?
    ZP říká, že do hrubé mzdy nebo platu se pro účely zjištění průměrného výdělku zahrne v rozhodném období poměrná část mzdy poskytnuté za delší období než jedno čtvrtletí podle odpovídající odpracované doby ve čtvrtletí.

    a)Je tedy správně, když např. odměna 20 000,- za I.pololetí (definována vnitropod.směrnicí) vyplacena v 6/07 se započte do vyměřovacího základu 4,5 6/07 a 7,8,9/07 a to tak, že se 1/2 tj 10 000,- Kč započte do obou čtvrtletí stejnou částkou bez dalšího přepočtu.

    b)Nebo se 10 000,- kč upraví v každém čtvrtletí poměrem odpracované doby k celkové době za čtvrtletí? Tzn. např. v II.čtvrtletí ze 65 dnů odpracováno 60 takže 60/65 x 10 000 = 9231,- Kč,
    ve III.čtvrtletí opracováno ze 65 dnů 66 dnů (žádná absence + 1 den přesčas) takže 66/65 x 10 000 = 10 154,- Kč?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 7. 2007 18:38

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: NIKDO NEVÍ ???
      Nevíte někdo, jak vám to počítá váš program.
      Děkuji za odpověď.

    • 31. 7. 2007 8:34

      Sylva (neregistrovaný) 62.225.42.---

      Re: NIKDO NEVÍ ???
      >>Výpočet průměrného výdělků při části mzdy poskytnuté
      >>za delší období než kalendářní čtrvtletí?
      >>ZP říká, že do hrubé mzdy nebo platu se pro účely
      >>zjištění průměrného výdělku zahrne v rozhodném období
      >>poměrná část mzdy poskytnuté za delší období než
      >>jedno
      >>čtvrtletí podle odpovídající odpracované doby ve
      >>čtvrtletí.
      >>
      >>a)Je tedy správně, když např. odměna 20 000,- za
      >>I.pololetí (definována vnitropod.směrnicí) vyplacena v
      >>6/07
      >>se započte do vyměřovacího základu 4,5 6/07 a
      >>7,8,9/07
      >>a to tak, že se 1/2 tj 10 000,- Kč započte do obou
      >>čtvrtletí stejnou částkou bez dalšího přepočtu.
      >>
      >> b)Nebo se 10 000,- kč upraví v každém čtvrtletí
      >>poměrem odpracované doby k celkové době za čtvrtletí?
      >>Tzn.
      >>např. v II.čtvrtletí ze 65 dnů odpracováno 60 takže
      >>60/65 x 10 000 = 9231,- Kč,
      >>ve III.čtvrtletí opracováno ze 65 dnů 66 dnů (žádná
      >>absence + 1 den přesčas) takže 66/65 x 10 000 = 10
      >>154,-
      >>Kč?
      >
      >Nevíte někdo, jak vám to počítá váš program.

      Nám to program počítá jako b/.Jen by neměla být poměrná část odměny vyšší než 1/2.Takže když máte na čtvrtletí poměrnou část 10.000 a dotyčný by měl např 50 hod přesčasů a vše odpracováno,mělo by se počítat nejvýše těch 10.000.

      Ale dle výkladu Šubrta na školení je obé možné, když si to dáte do kolektivní smlouvy.


      >Děkuji za odpověď.

    • 31. 7. 2007 9:27

      Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

      Re: NIKDO NEVÍ ???
      ***
      Také používáme váš způsob b). § 358 ZP říká, že z těch odměn za dobu delší než je čtvrtletí se započte částka odpovídající odpracované době, což pro mě jednoznačně znamená, že se nejen krátí, ale v případě přesčasu i zvýší. Když začal platit zákon o mzdě, který přinesl změny ve výpočtu průměrů, a nebyly ještě k dispozici žádné oficiální výklady, vypočítali jsme hodinový průměr ze mzdy za čtvrtletí, a k němu jsme připočítali ty poloviny, čtvrtiny aj. z těch dlouhodobých odměn, dělené počtem hodin, plánovaných na příslušné čtvrtletí. Tím jsme došli ke stejnému výsledku a připadalo nám to spravedlivé. Jinak by zaměstnanci pracující přesčas byli poškozeni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).