Hlavní navigace

Prodej firmy (nová zkuš. doba a výměr)

 • (neregistrovaný) 85.193.2.---

  30. 7. 2007 15:54

  Dobrý den,

  zaměstnavatel, u něhož byl přítel (řidič kamionu) ještě ve zkušební době, prodal svou firmu s tím, že vše bude zachováno tak, jak to je. Všichni zaměstnanci dostali výpověd a současně podepsali novou smlouvu i s platovým výměrem, který byl téměř totožný s tím, který doposud měli, možná i lepší, ale zároveň s podpisem byli všichni opět i ve zkušební době.
  První otázka je, zda se může takto postupovat, tj. být opět ve zkušební době.
  Další věc je, že před ukončením, tzv. nové zkušební doby, někteří zaměstnanci dostali výpověd pro nadbytečnost a ostatním dali na podpis nový platební výměr, který byl samozřejmě o něco nižší než stávající. Bylo jim také řečeno, že pokud nepodepíšou, mají připravenou výpověd ve zkušební době.
  A poslední věc, která mě zajímá, je, že by měli dostávat za cestu do zahraničí ne "diety", ale paušální částku, jejiž výše se odvíjí od vzdálenosti kam jedou. Např. kilometrově krátká trasa do Německa bude za 600Kč, pokud pojedou dále bude to více. Co bych k tomu chtěla vědět je, pokud ta paušální částka nepokryje zakonné cestovní náhrady (až 45Eur na den), může přítel požadovat doplacení?
  A má právo vidět tabulku, podle ketré budou tyto paušály vypláceny?

  Moc děkuji za odpověd

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 7. 2007 16:56

   Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

   Re: Prodej firmy (nová zkuš. doba a výmě
   Je zde několik nesrovnalostí. Vy všechna ukončení pracovních poměrů nazýváte "výpovědí". V první firmě, pokud by dostali skutečně výpověď, by musel být uveden důvod výpovědi (rušení organizace) a náleželo by odstupné. Není to tedy spíš tak, že zaměstnanci podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru? Pokud ano, a v dohodě nebyl uveden důvod ukončení, pak jim odstupné nenáleželo a oni sami se vlastně se zaměstnavatelem dohodli, že jejich pracovní poměr skončí. A samozřejmě nový zaměstnavatel s nimi může uzavřít nové pracovní smlouvy se zkušební dobou. Nový zaměstnavatel a nová pracovní smlouva nemají nic společného se starým zaměstnavatelem a starými prac. smlouvami.
   Pokud by šlo o prodej firmy s tím, že nový majitel přebírá zaměstnance se všemi jejich právy (na tom se mohou oba zaměstnavatelé dohodnout, ale není to povinnost nového majitele je převzít), pak v tom případě pracovní poměry nekončí a neuzavírají se nové smlouvy, v platnosti zůstávají ty původní, akorát se změní zaměstnavatel.
   Pak je zde další nesrovnalost - píšete, že ve zkušební době dostali výpověď pro nadbytečnost. To je nesmysl, proč by zaměstnavatel dával výpověď pro nadbytečnost (k tomu náleží odstupné), když mohl klidně pracovní poměr zrušit ve zkušební době bez uvedení důvodu. Není to tak?
   Co se týká mzdových výměrů - je rozdíl mezi tím, jestli mají mzdy přímo smluvené ve smlouvách nebo ne a je pouze vydán mzdový výměr. Pokud si ji smluvili, pak změnu lze provést jen za souhlasu obou stran, no a samozřejmě na ně může zaměstnavatel vyvíjet nátlak tím, že pokud nebudou souhlasit, zruší jim poměr ve zkušební době. A zrušit jim ho může. Pokud nemají mzdu přímo sjednanou ve smlouvě a zaměstnavatel jen vydal mzdový výměr, tady se souhlas zaměstnance nevyžaduje, zaměstnavatel může změnit i bez souhlasu.
   ¨Na cesťáky Vám snad odpoví někdo jiný.

  • 31. 7. 2007 8:39

   Lucka (neregistrovaný) 85.193.2.---

   Re: Prodej firmy (nová zkuš. doba a výmě
   Dekuji za odpoved, jinak se omlouvam, ale ja mam ve zvyku vsechno nazyvat vypovedi. Samozrejme podepsali dohodu o ukonceni PP, bez udani duvodu. Tudiz uzavreli novou smlouvu, kde byla zkusebni doba, proto je tedy novy zamestnavatel muze klidne vyhodit ve zkusebni dobe.
   Ja jsem si nebyla jista, zda se takhle muze opravdu postupovat.
   Samozrejme by bylo asi ferovejsi, kdyby je novy zamestnavatel prevzal se vsim vsudy, ale to asi u nas moc nefunguje :-)
   Co se tyce platoveho vymeru, tak ten dostavali zvlast.
   Takze z tohohle hlediska je vse v souladu se zakonem.
   Jeste jednou dekuji

  • 31. 7. 2007 10:37

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Prodej firmy (nová zkuš. doba a výmě
   Přesně tak. Škoda že se o to nezajímali dřív. Pokud se oba zaměstnavatelé nedohodnou na převzetí zaměstnanců se všemi jejich platnými smlouvami, pak se to normálně dělá tak, že 1. zaměstnavatel nabídne zaměstnancům přestup ke 2. zaměstnavateli s tím, že tam nebudou mít zkušební dbou a za to že oni přistoupí na dohodu o ukončení pracovního poměru místo toho, že by jim musel dát výpověď s odstupným.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).