Hlavní navigace

OT Vrácení daní u studenta

• (neregistrovaný) 89.102.247.---

30. 7. 2007 18:13

Zdravím, mohl by mi někdo pořádně vysvětlit vrácení daně u studentů na mém konkrétním příkladě? Jelikož to, co jsem se tu dočetl se rozchází s tím, co mi tvrdí agentura. V červenci tohoto roku jsem odpracoval několik dní na DPP. Ve smlouvě mám napsáno 80 hrubého. Čistého mi spočítali 62 (1. věc,které nerozumím). Jelikož jsem student a můj výdělek nepřesáhnul 5000, měla by se daň rovnat 0. Podepsal jsem růžový papír a dále po mě chtějí potvrzení o studiu.To u sebe nemám jelikož pracuji na opačném konci republiky než studuji a navíc na studijním odděleňí mají měsíční dovolenou. Mám ovšem u sebe vysokoškolský index. Mohu ho použít místo potvrzení o studiu? Nechcou mi ho uznat,že prý z toho nepoznají, že jsem student, ikdyž mám vše řádně splněno...marně se jim snažím vysvětlit, že ikdybych již studentem nebyl, pořád bych byl o prázdninách veden jako student.(2. věc,které nerozumím) Dané potvrzení po mě chcou do 10.8.2007 jinak nebudu mít nárok na slevu jako student. Nestačí ho dodat nějak během tohoto roku? A poslední dotaz. Je povinností agentury mi tyto úlevy vyřídit přes úřad nebo si to student musí vyřídit sám?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 7. 2007 19:15

Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

Re: OT Vrácení daní u studenta
      Daňové prohlášení jste podle svého vyjádření podepsal (má být podepsáno do 30 dnů od nástupu). Agentura myslím nemůže zaměstnávat na dohody o provedení práce, ze kterých se pojištění neodvádí, takže předpokládám, že jste zaměstnán na dohodu o pracovní činnosti, ze které odvádí oboje pojištění. pojištění je Vám sráženo ze skutečně dosažené mzdy. Takže Vám srazili 8% sociální poj. a 4,5% zdravotní poj. Na základě podepsaného prohlášení máte nárok na slevu na poplatníka ve výši 600 Kč. Což u odměny do 5000 Kč opravdu činí nulovou daň. V tomto případě je potvrzení o studiu zbytečné, protože slevu na studenta byste už stejně neuplatnil (nebylo by co odečítat). Pokud by ale Vaše mzda byla vyšší a po uplatnění slevy 600 Kč by ještě daň zbývala, pak by se mohla sleva na studenta odečíst. Ale finanční úřady (FÚ přijde agentuře na kontrolu daní) opravdu uznávají jen potvrzení o studiu, vydané školou. A toto potvrzení musíte doložit do 30 dnů od nástupu. Agentura ho možná chce do 10.8. proto, že ho potřebuje při zpracování mezd a slevu Vám dá terpve na základě něho (což je normální). Mýlíte se v tom, že pokud byste školy zanechal, pořád byste byl o prázdninách student. Pokud byste školu řádně neukončil a jen ji nechal, byl byste studentem naposledy v tom měsíci, kdy jste ji zanechal. A i kdybyste ji ukončil státnicemi, jste studentem jen jeden měsíc po státnicích a to ještě jen v případě, pokud nebudete po celý tento měsíc zaměstnán nebo veden na ÚP.
      Pokud potvrzení o studiu včas nedodáte a budete mít sraženou nějakou zálohovou daň bez uplatnění slevy na studenta, můžete si po skončení roku do 15.2. u posledního zaměstnavatele v roce požádat o daňové zúčtování (podepsáním žádosti v tom růžovém prohlášení), zároveň dodáte potvrzení o studiu a potvrzení o zdanitelných příjmech od všech předešlých zaměstnavatelů v tom roce a oni Vám daně vyrovnají. Pokud budete z nějakého důvodu povinen podat přiznání, musíte si totéž spočítat sám a přiznání podat.

• 30. 7. 2007 20:18

Martin (neregistrovaný) 89.102.247.---

Aha děkuji většinu jsem pochopil. Skutečně se ale jedná o Dohodu o provedení práce na 150hodin. Ať počítám, jak počítám nemůžu se dopočítat 62Kč čistého z 80Kč hrubého. Co mi teda v této smlouvě sráží??
      cituji:
      zároveň dodáte potvrzení o studiu a potvrzení o zdanitelných příjmech od všech předešlých zaměstnavatelů v tom roce a oni Vám daně vyrovnají.
      Tím ONI je myšlena agentura?

Pak už snad tomu i rozumím:)

• 30. 7. 2007 23:08

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Ale pokud máte dohodu o provedení práce, pak nejste zaměstnancem agentury. S kým máte sepsanou tu dohodu? A jak těch 62 Kč čistého na hodinu počítáte? To můžete jedině tak, že vezmete čistou odměnu a podělíte skutečně odpracovanými hodinami. Z dohody o prov. práce se pojištění nesráží. Pouze daň a to podle výše výdělku a podle toho, zda je či není podepsané prohlášení, takže daň může vyjít i nulová. Ověřte si, čí jste vlastně zaměstnanec a zda nezapoměli na Vaše podepsané prohlášení. Co jste měl na výplatní pásce?
      Daně Vám vyrovná poslední zaměstnavatel v roce (i kdyby jste ho měl třeba jen o prázdninách a pak už nikoho). Pokud jste zaměstnancem agentury, tak to bude agentura, ale podle té dohody se mně to nezdá.

• 31. 7. 2007 13:54

Martin (neregistrovaný) 89.102.247.---

DPP mám uzavřenou s pracovní agenturou, která mi sjednala brigádu pro jinou firmu (jak to dělají všechny agentury). V agentuře mi řekli, že mám 80 hrubého, což je 62 čistého (já právě nerozumím tomu, jak k tomu došli). Při podpisu DPP je ani nenapadlo mi dát podepsat ten růžový papír, ten jsem z vlastní iniciativy podepsal později dodatečně. Výplatní pásku za červenec dostanu až koncem srpna.(za červenec bych neměl přesáhnout vydělek 5000Kč....měli by mi dát rovnou 80 čistého?)

• 31. 7. 2007 14:15

Líba (neregistrovaný) 80.95.127.---

Jenom odhaduji, ale řekla bych, že ten rozdíl 18,- Kč by mohlo být 15 % srážková daň (tj. 12,- Kč), protože předpokládali výdělek do 5000,- a nepodepsané prohlášení, a zbytek 6,- Kč je provize té agentury (7,5 %).

S tím, že by vám agentura dělala roční zúčtování daní moc nepočítejte. Vystaví vám potvrzení o zdanitelných příjmech a vy si raději uděláte sám DP, abyste se s nimi nemusel dohadovat.

• 31. 7. 2007 16:56

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Ale pokud máte dohodu o provedení práce, pak nejste
      >>>zaměstnancem agentury. S kým máte sepsanou tu dohodu?
      >>>A
      >>>jak těch 62 Kč čistého na hodinu počítáte? To můžete
      >>>jedině tak, že vezmete čistou odměnu a podělíte
      >>>skutečně odpracovanými hodinami. Z dohody o prov.
      >>>práce se
      >>>pojištění nesráží. Pouze daň a to podle výše výdělku
      >>>a
      >>>podle toho, zda je či není podepsané prohlášení,
      >>>takže
      >>>daň může vyjít i nulová. Ověřte si, čí jste vlastně
      >>>zaměstnanec a zda nezapoměli na Vaše podepsané
      >>>prohlášení. Co jste měl na výplatní pásce?
      >>>Daně Vám vyrovná poslední zaměstnavatel v roce (i
      >>>kdyby jste ho měl třeba jen o prázdninách a pak už
      >>>nikoho). Pokud jste zaměstnancem agentury, tak to
      >>>bude
      >>>agentura, ale podle té dohody se mně to nezdá.
      >>
      >>DPP mám uzavřenou s pracovní agenturou, která mi
      >>sjednala brigádu pro jinou firmu (jak to dělají
      >>všechny
      >>agentury). V agentuře mi řekli, že mám 80 hrubého, což
      >>je
      >>62 čistého (já právě nerozumím tomu, jak k tomu
      >>došli).
      >
      >Jenom odhaduji, ale řekla bych, že ten rozdíl 18,- Kč
      >by mohlo být 15 % srážková daň (tj. 12,- Kč), protože
      >předpokládali výdělek do 5000,- a nepodepsané
      >prohlášení, a zbytek 6,- Kč je provize té agentury (7,5 %).
      >
      >S tím, že by vám agentura dělala roční zúčtování daní
      >moc nepočítejte. Vystaví vám potvrzení o zdanitelných
      >příjmech a vy si raději uděláte sám DP, abyste se s
      >nimi nemusel dohadovat.

Jenže Martin píše, prohlášení podepsal, takže by nemělo jít o srážkovou daň. Ledaže by se na jeho prohlášení vykašlali. A druhá věc - ta DOPP - copak bylo zrušeno nařízení, že agentury nesmějí sjednávat dohody o provedení práce, ale pouze dohody o prac. činnosti nebo pracovní poměry?
      A další věc - jestli to jeho prohlášení zašantročili a vypočítali mu srážkovou daň, tak tu už mu nikdo nevrátí, protože pochybuju, že je donutí, aby mu umožnili podepsat prohlášení zpětně a aby přepočítávali srážkovou daň na zálohovou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).