Hlavní navigace

Služby k nájmu paušálem - prosím!!!

 • (neregistrovaný) 193.165.222.---

  31. 7. 2007 14:57

  Všem, kteří se vyjádří, předem moc děkuji.
  Monika

  Smlouva o pronájmu bytu – jedná se o §7 – Živnost. V daňové evidenci jsou hrazeny zálohy na energii, plyn a další služby (např. odvoz odpadu aj.). DPH ze spotřeby energií a plynu není uplatňováno, jedná se však o daňově uznatelné výdaje.

  Smlouva o pronájmu s neplátcem i plátcem DPH je sepsána takto:
  Čistý nájem- např. 15.000,- Kč měsíčně. Cena za služby spojené s nájmem (teplo, elektrická energie, vodné a stočné, plyn a ostatní drobné služby – úklid, převlékání ložního prádla, odvoz domovního odpadu, mimo poplatky za telefon) se stanoví měsíční paušální částkou ve výši např. 3.500,- Kč. Cena za pronájem garážového stání činí např. 1.500,-. Úhrnná měsíční platby – nájemné – tak bude činit 20.000,- Kč + DPH v zákonné sazbě.
  K tomu je příloha - splátkový kalendář:
  DUZP základ daně DPH 19 % měsíční splátka
  1.7.07 20.000,- 3.800,- 23.800,-

  DOTAZ:
  Jedná o to, zda je možné určit měsíční paušál, ve kterém budou zahrnuty energie a odvádět tak DPH z celé částky nebo zda dle zákona o DPH musí být vždy energie vedeny jako zálohy a teprve ve chvíli zjištění (obdržení daňového dokladu) spotřeby provést odvod DPH (v případě, že nebudeme na vstupu uplatňovat a částka nepřevýší zaplacené zálohy neodvádět DPH, pouze zúčtovat zálohu na „spotřebu energií“).

  Všude se pouze hovoří o tzv. přeúčtování nebo vyúčtování energií, ale nikde není uvedeno, zda je možné energie zahrnout do tzv. paušálu, kdy vlastně nikdy nikdo neví, zda energie v paušálu převýšila nebo nepřevýšila skutečnou spotřebu.
  Skutečnou spotřebu známe, protože faktura je pouze na konkrétní bytovou jednotku.

  V případě, že lze energie zahrnout v paušálu, dle jakého § zákona o DPH. A co se stane např. když měsíční cena za „služby“, které obsahují energie bude cca 1.000,-, tzn. celkem za rok 12.000,-, ale ve vyúčtování za energii od spol. ČEZ bude celková spotřeba např. 20.000,-?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 7. 2007 15:25

   bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

   Re: Služby k nájmu paušálem - prosím!!!
   *** Doufám, že jsem to dobře přečetla a pochopila Vás :-) Ano, nic Vám nezakazuje uplatňovat paušál, jenže je to strašně nešikovné. My třeba u jednoho nájemníka stanovujeme paušálem ale je těžké se dopočítat celkové spotřeby, aby sedly celkové účtované stavy od elektráren vzhledem ke všem ostatním nájemníkům. Pokud byste na tom paušálu prodělali, pak Vám to jistě nikdo nebude zazlívat (FÚ) ale neměli byste na přeúčtování (skutečné spotřebě) vydělávat - a je otázka pod jakým § byste vůbec ten výdělek uváděli. Já bych to prostě nedělala - pokud jsou tam hodiny, držte se skutečné spotřeby ***

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).