Hlavní navigace

Norma přirozených úbytků-z čeho ?

• (neregistrovaný) 81.19.3.---

2. 8. 2007 7:44

Dobrý den, mám jeden problém?
    Jak stanovit, tedy z čeho stanovit normu přirozených úbytků zásob, opravdu se stanovuje z ročních tržeb výrobků?

Účtujeme způsobem B, a ve skladu máme váženou nákupní cenu, a tu normu stanovím opravdu z ročních tržeb? Ty jsou přece o hodně vyšší než za kolik je vydávám ze skladu?

Může mi někdo poradit a odkázat, kde se to dočtu..?

v ČUS pro podnikatele č. 007, bod 3.2.1.je popsáno jen jak zaúčtuji, ale jak a z čeho tu normu stanovím?

Děkuji moc za radu všem

Blanka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 8. 2007 13:04

xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

Re: Norma přirozených úbytků-z čeho ?
      Tady se moc radit nedá, také se to nikde nedočtete. Snad rada od podniku se stejným sortimentem.
      Z tržeb nelze vycházet, pouze z fyzických jednotek, protože normu přirozených úbytků můžete uplatnit pouze při inventuře, pokud nějaké manko vznikne a inventura je ve fyz.jednotkách.
      Je nutno projít vše se skladníkem, dopravou a p. Např. u pytlované mouky by bylo možno uplatnit rozprach. U balíčkované nejvýš odhadnout, kolik balíčků se za určité období roztrhá při dopravě, manipulaci ve skladě, manipulaci při vyskladnění do regálů atd. Nebo např. u výsekového masa těžko něco uplatníte, zato u masa delší dobu uskladněného v mrazicím boxu dochází k vysýchání. U samoobsluhy bude zřejmě možno uplatnit nějaké odcizení zboží.
      Je to rada, za kterou se nedá ani děkovat, ale nejste sama a to vás musí aspoň trochu potěšit.

• 2. 8. 2007 13:20

blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

--
      :)) no tak to jste mě fakt moc nepotěšila:))) zase jsem o trošku víc informovaná:))) já to chtěla stanovit jako procento z tržby výrobků.. a vycházelo mi hrozně dobré číslo.. je mi jasné,že bych mohla upplatnit až podle inventury..
      U mě se jedná o krabičky - doplňkové stravy.. tak to si moc nepomůžu... to bych musela stanovit kolik krabiček se mi může roztrhat a zničit... jenže uvnitř mám blistr - plato s bobulkami:)))) takže zase nevím?:))

ale díky
      Blanka

• 2. 8. 2007 13:45

Anonym. (neregistrovaný) 85.132.220.---

Blanko, pokud napíšete e-mail, tak vám pošlu vzor směrice i s příkladem norem úbytků. % normovaných ztrát bude záviset na druhu výrobků. Stanovení % zvažujte podle min. období.

• 2. 8. 2007 16:47

Anonym. (neregistrovaný) 85.132.220.---

Máte odesláno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).