Hlavní navigace

Souhlas s vysláním na pracovní cestu

  • (neregistrovaný) 82.99.166.---

    2. 8. 2007 14:46

    Musí být v pracovní smlouvě poznamenáno, že zaměstnanec souhlasí s vysláním na pracovní cestu? Nebo formou nějakého dodatku?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 8. 2007 14:56

      J (neregistrovaný) 88.102.68.---

      Re: Souhlas s vysláním na pracovní cestu
      Vždy tam dávám, že souhlasí s vysláním na kratší pracovní cesty dle potřeby zaměstnavatele

    • 2. 8. 2007 18:30

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Souhlas s vysláním na pracovní cestu
      Kdyby to nebylo ujednáno v pracovní smlouvě, tak platí, že zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním.

    • 2. 8. 2007 18:34

      Anonym. (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Souhlas s vysláním na pracovní cestu
      Zákoník práce - § 42 – pracovní cesta
      Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním. Zaměstnanec na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal.

      Zaměstnavatel může v pracovní smlouvě dohodnout, že zaměstnanec bude vysílán na prac. cesty a souhlas zaměstnance je i to, že zaměstnanec na cestu nastoupí.

      Jelikož místo výkonu práce může být sjednáno i šířeji než jedna obec (např. okres), pak v místě výkonu práce (po okrese) není třeba souhlasu zaměstnance a na pracovní cestu nastoupit musí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).