Hlavní navigace

Stanovení první směny pro mzd.účely

  • (neregistrovaný) 62.168.32.---

    3. 8. 2007 8:12

    Dobrý den,

    Nevím zda-li je správný náš postup:
    Máme 3 směnný provoz a pro účely placení výkendů máme stanovenu první směnu na 22:00 na neděli v noci (vyhnem se tak placení 10% příplatku), ale v případě svátku máme stanovenu první směnu na po 6:00 na ráno. Je možné stanovit 2 různé počátky směny pro mzdové účely? Musí to být uvedené v mzdovém předpise?

    Děkuji Hana

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 8. 2007 9:30

      hanka (neregistrovaný) 194.60.106.---

      Re: Stanovení první směny pro mzd.účely
      Hezký den.

      Pro různé účely si můžete stanovit první pracovní den v týdnu. Bohužel , ale pro příplatek za práci v sobotu a v neděli to neplatí , tam je tento časový úsek zcela jasně definován od SO 0:00 hod do NE 24:00 hod.

    • 3. 8. 2007 10:19

      Hanka (neregistrovaný) 62.168.32.---

      Re: Stanovení první směny pro mzd.účely
      Takže , když máme posunutou směnu a zamci končí v pátek v 6:00 musím jím dát za ty 2 hod v ned příplatek?

    • 3. 8. 2007 10:29

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Stanovení první směny pro mzd.účely
      Nepatří tam, že končí v pondělí (ne v pátek). Pokud by to byla noční směna z neděle na pondělí od 22-6 hod., tak podle mě příplatek za SN nemusíte poskytnout, podle hanky musíte za 2 hod.

    • 3. 8. 2007 10:21

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Stanovení první směny pro mzd.účely
      § 91 odst.5 ZP říká:
      "U zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v
      nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou
      odpovídající nástupu směny, která v týdnu nastupuje
      podle rozvrhu směn jako první. Ustanovení věty první je
      možné použít též pro účely práva na mzdu nebo plat,
      odměnu z dohod a pro zjišťování průměrného výdělku."

      Z toho usuzuji, že lze podle takto stanoveného začátku směny posuzovat příplatky za SN i svátky a nelze použít pro mzdové účely dva různé počátky směny pro jednu skupinu zaměstnanců.
      hanko, z čeho odvozujete, že za přípl. za SN lze poskytovat jen od 0.00 do 24.00 hod.?

    • 3. 8. 2007 11:14

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Stanovení první směny pro mzd.účely
      Zamyslel jsem se ještě nad ustanovením ZP, že den pracovního klidu začíná hodinou nástupu první směny v týdnu. SN ale nejsou jen dny pracovního klidu, mohou to být i dny pracovní. Tzn., že by se jich toto ustanovení nemuselo týkat a skutečně by se pak mohli z tohoto pohledu hodnotit jen od 0 do 24 hod. Našel jsem oba rozdílné výklady k posuzování SN, takže teď si nejsem jistý, který je vlastně ten správný. Takže si budete asi muset vybrat.

    • 3. 8. 2007 11:22

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: OT oprava překlepu
      Omlouvám se za hrubku ve slově mohli, samozřejmě patří mohly.

    • 3. 8. 2007 12:34

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Stanovení první směny pro mzd.účely
      No vidím, že diskutuji už jenom sám se sebou, tak přidám ještě jeden výklad:
      Příplatek za práci v SN 30.1.2007, Zdroj: Verlag Dashöfer Dotaz:
      Pracovní týden v naší firmě začíná noční směnou v neděli ve 22 hodin a končí páteční odpolední směnou. Náleží zaměstnancům za dvě hodiny nedělní práce 10% příplatek? Pokud by neděle byla také státním svátkem, náleží jim příplatek za práci ve svátek? Nastoupí-li zaměstnanci na přesčasovou noční směnu, která v našem případě začíná v pátek ve 22 hodin, za kolik hodin práce dostanou 10% příplatek za práci v sobotu, za celou směnu nebo jen za práci od 0,00 do 6,00 hodin? Odpověď:
      Řešení správného postupu při poskytování příplatků za práci v sobotu a v neděli je nutno hledat v ustanovení § 91 odst. 5 zákoníku práce, podle kterého u zaměstnavatele, kde zaměstnanci konají práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu směny, která v týdnu nastupuje jako první (toto ustanovení bylo do zákoníku práce převzato z dosavadního nařízení vlády, kterým se prováděl zákoník práce, nejde tedy o nic nového). U zaměstnavatele uvedeného v dotaze tedy den pracovního klidu (sobota) začíná v pátek ve 22 hodin a končí ve stejnou hodinu v neděli.Z toho plyne: zaměstnancům nastupujícím jako první v týdnu, tj. ve 22 hodin v neděli, příplatek za práci v neděli nepřísluší, protože jejich nástupem do práce začíná ve smyslu výše uvedeného ustanovení u zaměstnavatele pracovní týden, připadne-li na neděli svátek, platí totéž: příplatek za práci ve svátek jim nepřísluší - pro ně už je to všední den, naopak, zaměstnanci nastupujícímu na mimořádnou noční směnu v pátek ve 22 hodin, přísluší vedle příplatku za práci v noci a za práci přesčas i příplatek za práci v sobotu za celou směnu, protože pro něj začíná sobota již při nástupu do práce, nikoli až o půlnoci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).