Hlavní navigace

výpověď za hrubé porušení v těhotenství

  • (neregistrovaný) 89.176.50.---

    3. 8. 2007 12:15

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala zda se mnou může zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr za hrubé porušení pracovní kázně v době těhotenství. Momentálně jsem v pracovní neschopnosti, ale ráda bych se do zaměstnání vrátila. Bohužel v době pracovní neschopnosti jsem porušila hrubě pracovní kázeň. Bojím se, že v případě mého návratu by se mnou zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr.
    Velice Vám děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 8. 2007 12:24

      ajka (neregistrovaný) 213.155.227.---

      Re: výpověď za hrubé porušení v těhotens
      V době pracovní neschopnosti jste podle mého názoru nemohla porušit prac.kázeň, protože jste nebyla v práci.

    • 3. 8. 2007 12:29

      petra (neregistrovaný) 89.176.50.---

      Re: výpověď za hrubé porušení v těhotens
      Poslala jsem sms zprávu, ve které jsem pomluvila vedení firmy. Bohužel zprávu jsem odeslala kolegyni, která rozvázala pracovní poměr dohodou a v době doručení mé sms zprávy mělo vedení firmy její telefon v ruce a zprávu si přečetli. Dá se to klasifikovat jako hrubé porušení?

    • 3. 8. 2007 13:02

      L. (neregistrovaný) 85.70.27.---

      Re: výpověď za hrubé porušení v těhotens
      no, tak to vám tu situaci nezávidím. Jste těhotná máte zákaz výpovědi,ale vyjímky jsou § 52 ZP a, b to jest organizační změny zaměstnavatele,písm g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi

    • 3. 8. 2007 13:15

      petra (neregistrovaný) 89.176.50.---

      Re: výpověď za hrubé porušení v těhotens
      ale § 55, odstavec 2 - tam se uvádí následujcí :
      2) Zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené, zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

      a § 54 uvádí následující:
      ) pro jiné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci [§ 52 písm. g)], pokud nejde o těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni čerpající mateřskou dovolenou nebo o zaměstnance anebo zaměstnankyni, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

      jsem z toho zmatená, prosím poraďte .. Všem moc děkuji. Doporučujete tedy zůstat v pracovní neschopnosti po celou dobu těhotenství?

      Děkuji

    • 3. 8. 2007 13:27

      L. (neregistrovaný) 85.70.27.---

      Re: výpověď za hrubé porušení v těhotens
      § 54
      Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci

      a) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,
      b) z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud nejde o zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo o zaměstnance v době čerpání rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou; byla-li dána zaměstnankyni nebo zaměstnanci z tohoto důvodu výpověď před nástupem mateřské dovolené (rodičovské dovolené) tak, že by výpovědní doba uplynula v době této mateřské dovolené (rodičovské dovolené), skončí výpovědní doba současně s mateřskou dovolenou (rodičovskou dovolenou),
      c) pro jiné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci [§ 52 písm. g)], pokud nejde o těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni čerpající mateřskou dovolenou nebo o zaměstnance anebo zaměstnankyni, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

      No, jen nevím jak to bude váš zaměstnavatel hodnotit, ale hrubé pořušení kázně vztahující se k vykonnané práci...

      budete asi klidnější když zůstanete doma. V práci bude asi dusno..

    • 3. 8. 2007 13:37

      Líba (neregistrovaný) 80.95.127.---

      Re: výpověď za hrubé porušení v těhotens
      Petro, klid. Třeba se tomu jenom zasmáli. Kvůli takovým trapasům se šikovné holky z práce nevyhazují. A kdyby, tak můžete jít na neschopenku v ochranné lhůtě, až vás opravdu propustí.

    • 3. 8. 2007 13:46

      petra (neregistrovaný) 89.176.50.---

      Re: výpověď za hrubé porušení v těhotens
      Moc děkuji. Je mi to líto, ale jak píšete i takové trapasy se stávájí. Vycházím s vedením velice dobře, jsem v PP u této firmy již druhým rokem a nikdy jsme neměli problémy. Naopak si posteskli, když jsem odešla na nemocenskou z důvodu nevolností spojených s těhotenstvím a všichni se těšili až mi bude lépe a vrátím se :) a já tomu dala korunu! Všem děkuji za názory.

    • 3. 8. 2007 13:53

      anonymous (neregistrovaný) 212.80.86.---

      Re: výpověď za hrubé porušení v těhotens
      Trapas to je v každém případě, otázka je, zda jste lhala a šlo o pomluvu nebo jenom napsala něco, co se holt bojíme říci otevřeně. Možná by odborníci na právo mohli zkoumat, zda vedení firmy vůbec může s takovou zprávou operovat, když zcela evidentně nebyla pro ně určena. Ale rozhodně to nemá co do činění s hrubým porušením pracovní kázně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).