Hlavní navigace

Student

• (neregistrovaný) 88.101.175.---

5. 8. 2007 19:49

Dobrý den,
    mám autodpravu a chci příjmout řidiče. Nabízí se mi student po maturitě. Jak jej mám příjmou - na HPP nebo na dohodu? Kdo za něj platí soc. a zdrav. poj. pokud je studen? A jak to je s výší platu, je nějak omezena nebo si může vydělat kolik chce? Děkuji za odpovědi.
    Anežka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 8. 2007 22:37

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Student
      Záleží na tom, jak dlouho bude pracovat. Dohodu o provedení práce můžete uzavřít, pokud rozsah práce nepřesáhne 150h v kalendářním roce. Z dohody o provedení práce se neodvádí pojištění, pouze daň a danění se odvíjí od toho, zda má či nemá podepsané prohlášení a podle toho jaké uplatňuje slevy(máte již nějaké zkušenosti? máte již zaměstnance?). Pokud by měl být rozsah práce vyšší, pak je možné uzavřít dohodu o pracovní činnosti, ale tu je možné uzavřít jen pokud práce v průměru za sjednané období, nejvýše za 52 týdnů, nepřesáhne 20 h týdně. Má tu výhodu, že nenáleží dovolená, pokud není výslovně sjednána, ani různé příplatky, není nutné dodržovat úvazek, pracovník může pracovat dle potřeb zaměstnavatele. Z DOPČ se odvádí oboje pojištění. Pokud by byl rozsah práce ještě větší, pak nezbývá, než uzavřít pracovní poměr (na nějaký úvazek). Píšete, že je student po maturitě. Bude studentem i nadále (na VŠ) nebo už studentem nebude? Pokud je studentem nadále, je za něj plátcem pojištění stát, což znamená, že když si nevydělá nic nebo méně než minimální mzdu, nemusí doplácet zdravotní pojištění. Jinak se oboje pojištění sráží ze skutečně dosažené mzdy. Může kromě slevy na poplatníka 600 Kč uplatnit i daňovou slevu na studenta 200 Kč (na základě předloženého potvrzení o studiu. Výše mzdy omezena není. Pokud by už studentem nebyl a vydělal si méně než minimální mzdu, musí mu být sraženo zdravotní pojištění do minima.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).