Hlavní navigace

Od kdy mateřská?

  • (neregistrovaný) 194.228.197.---

    6. 8. 2007 6:14

    Dobrý den,
    jsem těhotná a můj termín porodu je 27.10.2007.Zatím pořád pracuji,takže neschopenku nemám.
    Chtěla jsem se zeptat,kdy nejdříve bych mohla odejít na řádnou mateřskou dovolenou,abych na tom byla finančně nejlépe?Mám ještě asi 15 dní letošní dovolené.
    A ještě aby to mně to vyšlo s nárokem na dovolenou na příští rok.Kolik dní bych musela mít mateřské v roce 2008?

    Mockrát všem děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 8. 2007 7:49

      xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Od kdy mateřská?
      na PPM můžete jít 6 - 8 týdnů před plánovaným porodem - 27.10.07(termín si určujete sama) - tj. 15.9. nebo 1.9. (má vliv na dovolenou, kterou budete čerpat příští rok)
      pokud jste vdaná a čekáte 1 dítě, PPM bude placena v délce 28 týdnů
      při nástupu 1.9.07 je konec PPM 14.3.08 - r. 2008 je přestupný,
      při nástupu 15.9. je PPM do 28.3.08 - to není odprac. 60 PD, takže
      dovolenou z r. 2007 bych nechala až na čerpání po PPM (alespoň část dovolené) tak, abyste splnila podmínku odpracování 60 PD a tím Vám vznikne nárok na celou dovolenou za r. 2008 (20 PD máte?)
      podmínka ale je, že o dovolenou zažádáte ihned po PPM § 217 odst. 5
      je také možné žádat o dovolenou až po rodič. dovolené § 218 odst. 3 (ale když končí PPM na začátku roku, tak je to pro zaměstnankyni nevýhodné, pro zaměstnavatele výhodné)
      doufám, že jsem se při pondělku dívala do správných termínových kolonek

    • 6. 8. 2007 11:13

      Eva (neregistrovaný) 194.228.197.---

      Re: Od kdy mateřská?
      Moc děkuji. Máme 25 dní řádné dovolené. Co mně zbude letošní dovolená,chtěla jsem si ji vybrat mezi mateřskou a rodičovskou.
      Tedy by mně vznikl nárok na dovolenou z roku 2008? A tu mateřskou od 1.9. do 15.9. si můžu zvolit jak chci?Tedy můžu jít příklad 6.9.,nebo 12.9.?Nebo si můžu vzít před tím 5 dní dovolené?
      Nebylo by to taky výhodné?
      Děkuji za trpělivost

    • 7. 8. 2007 6:47

      xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Od kdy mateřská?
      ano, nástup na PPM si volí žena sama (v rozmezí 6 - 8 týdnů před plánovaným porodem) letošní dovolenou (nebo její část) si můžete před PPM vybrat kdy chcete, hlavně si spočítejte, abyste měla příští rok odpracováno 60 PD (PPM se počítá jako odpracovaná doba + čerpání dovolené z r. 2007 a vznikne Vám celoroční nárok za r. 2008 na dovolenou, tj. 25 dnů, které budete čerpat ihned po PPM - nezapomeňte ale před koncem PPM o tuto dovolenou v zaměstnání písemně zažádat, že jí budete ČERPAT, také nezapomeňte potom zažádat v zaměstnání o čerpání rodič.dovolené - můžete čerpat až do 3 let dítěte)

    • 7. 8. 2007 11:18

      Eva (neregistrovaný) 194.228.197.---

      Re: Od kdy mateřská?
      Mnohokrát děkuji a přeji pěkný den :o)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).