Hlavní navigace

Vyplacení společníka-odhad-účetnický

  • (neregistrovaný) 213.155.225.---

    6. 8. 2007 10:20

    dobrý den,
    mámě 2 jednatelé, jeden vyplácí druhého
    jsem tady krátce ve firmě - s.r.o. obchodní firma -
    jednatel chce po mě nějaký účetnický odhad, na vyplacení
    můžete mi někdo poradit jak se vypočte nebo co si mám najít?
    děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 8. 2007 10:34

      Ivča1 (neregistrovaný) 85.71.215.---

      Re: vyplacení společníka-odhad-účetnický
      § 61 odst. 2 obch. zák.
      "Při zániku účasti společníka ve společnosti za trvání společnosti jinak než převodem podílu vzniká společníkovi právo na vypořádání (vypořádací podíl). Výše vypořádacího podílu se stanoví ke dni zániku účasti společníka ve společnosti z vlastního kapitálu zjištěného z mezitímní, řádné nebo mimořádné účetní závěrky sestavené ke dni zániku účasti společníka ve společnosti, pokud společenská smlouva nestanoví, že se má zjistit z čistého obchodního majetku na základě posudku znalce ustanoveného obdobně podle § 59 odst. 3. Vypořádací podíl se vyplácí v penězích, neplyne-li ze společenské smlouvy nebo stanov něco jiného."

    • 6. 8. 2007 10:51

      romca (neregistrovaný) 213.155.225.---

      Re: vyplacení společníka-odhad-účetnický
      já jsem spíš laik takže tomu ještě moc nerozumím.
      takže vypořádací podíl se určí z vlastního kapitálu?
      což je zákl. kap 250,000 + akce 0,- + fondy 0,- + rezervní fond + 100,000 + vysledky hospodaření minulých let 3087000,-
      zhruba z tého částky celkové = vypořádací podíl? nebo se vydělí 2?
      nikdy jsem nebyla ve společnosti kde se vyplácelo , můžete mi to prosím vysvětlit na tom mém příkladu?
      děkuji
      př. k 30.6.2007 základní kapitál 500tis czk - splaceno oběma společníky - každý 250tis. czk
      v

    • 6. 8. 2007 11:52

      Ivča1 (neregistrovaný) 85.71.215.---

      Re: vyplacení společníka-odhad-účetnický
      U nás se kdysi dělal, ale nebyla jsem to já, kdo to vedl, takže doufám, že se neseknu. Vypořádací podíl se určuje z vlastního kapitálu, což je základní kapitál 500 tis. + kap. fondy 0,- + rezervní fond (to je těch 100 tis?) + HV min. let 3 087 tis. + HV aktuálního období, ten zjistíte z té závěrky, jinak orientačně si ho taky můžete spočítat.
      A pak jen jeho podíl, který se určuje poměrem obchodních podílů, tj. u Vás děleno dvěma.

    • 6. 8. 2007 12:01

      romca (neregistrovaný) 213.155.225.---

      Re: vyplacení společníka-odhad-účetnický
      děkuji vám moc, jen se chci ještě zeptat kdyby se prodávala firma někomu jinému - třetí osobě - hodnota společnosti je vyčíslena stějně ?
      jinak moc děkuju

    • 6. 8. 2007 12:17

      Ivča1 (neregistrovaný) 85.71.215.---

      Re: vyplacení společníka-odhad-účetnický
      Ne, pak se jedná o převod obchodního podílu a o tom pojednává § 115 obch. zák., kde nic takového stanoveného není.

    • 6. 8. 2007 12:55

      bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

      Re: vyplacení společníka-odhad-účetnický
      *** Pokud jde o převod OP, pak nezáleží na tom, komu se převádí (zda jinému ze společníků nebo třetí osobě). Je to vždy převod, je jen se souhlasem VH a cena mezi prodávajícím a kupujícím je smluvní. U prodávajícího FO jsou navíc i osvobození od příjmu z prodeje dle §4 ZDP.
      Pokud ale společník ukončuje účast dohodou dle §149a (a dále), pak mu náleží vypořádací podíl, uvolněný podíl přechází na společnost a ta pak musí rozhodnout, jak s ním naloží. Běžnější je varianta jedna. Ale musí říct sama tázající, o kterou z těch variant se u nich jedná ***

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).