Hlavní navigace

Nepravidelná výpomoc

  • (neregistrovaný) 85.207.77.---

    14. 8. 2007 6:23

    Kde najdu v zákoníku práce, že nemohu uzavřít v pracovní smlouvě v dalším ujednání - bude pracovat jen podle potřeb organizace ?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 8. 2007 7:31

      L. (neregistrovaný) 85.70.27.---

      Re: Nepravidelná výpomoc
      nA NEPRAVIDELNOU VÝPOMOC MŮŽETE UZAVŘÍT DOPP NEBP DOPČ.

    • 14. 8. 2007 8:20

      xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Nepravidelná výpomoc
      pojem nepravidelná výpomoc už neexistuje (nemůže se nikde v žádné smlouvě, dohodě objevit)

    • 14. 8. 2007 11:19

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Nepravidelná výpomoc
      Podle § 18 vyhl. 165/79 Sb. se za zaměstnance na nepravidelnou výpomoc považují zaměstnanci, kteří v pracovním poměru vykonávají sjednané práce jen občas a nepravidelně podle potřeb zaměstnavatele. Ani starý ani nový zákoník práce tento pojem nikdy neznaly. Takže se touto informací ruší něco, co nikdy vůbec nemělo existovat! Podle zákoníku práce musí být u pracovního poměru vždy rozvržena pracovní doba, což nebylo u nepravidelné výpomoci naplněno. V těchto smlouvách se většinou uvádělo, že „práce bude vykonávána dle potřeb organizace“.
      Jestliže zaměstnavatel sjedná se zaměstnancem kratší pracovní dobu a rozvržení pracovní doby tak, že „zaměstnanec bude pracovat v případě onemocnění, OČR nebo čerpání dovolené zaměstnanců určitého pracoviště, jedná se o konkrétní rozvržení pracovní doby, které není v rozporu s platným § 13 odst. 3 ZP. Pokud tento zaměstnanec bude pracovat, měl by být nemocensky pojištěn podle § 19 vyhl. 165/79 Sb. pouze v těch měsících, kdy dosáhne zapojitelného příjmu 400 Kč a více. Tzn., že „nepravidelná výpomoc“ nezanikla, nýbrž se musí jen správně zformulovat rozvržení pracovní doby, aby se mohla i nadále používat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).