Hlavní navigace

Smlouva o dílo -obchod.x občans.zákoník?

  • (neregistrovaný) 88.102.57.---

    20. 8. 2007 14:18

    Prosím, jsme s.r.o., podle kterého zákona máme povinnost vystavovat smlouvy o dílo. Podle obchodního nebo občanského zákoníku? A je rozdíl, jestli je ta smlouva pro nepodnikatele nebo pro firmu? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 8. 2007 14:43

      bb (neregistrovaný) 195.47.74.---

      Re: Smlouva o dílo -obchod.x občans.záko
      =============
      No zjednoduše řečeno:
      problémům jakou právní úpravu (občanský, obchodní zákoník) použít se vyhnete, když ve smlouvě o dílo uvedete (platí to pouze pro volbu úpravy obchod. zákoníku): Smluvní strany se dohodli, že právní úprava této smlouvy se řídí obchodním zákoníkem.
      Jinak nebude-li tam tato věta, pak platí jednoduchá pravidla (existují i vyjimky):
      1/ podnikatel (obec, škola apod.) a nepodnikatel (pouze a jen fyzická osoba - občan např. Novák) = právní úprava občanský zákoník,
      2/ jinak obchodní zákoník.

    • 20. 8. 2007 14:46

      bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

      Re: Smlouva o dílo -obchod.x občans.záko
      *** Pokud nějakou oblast řeší oba zákony, pak "vztahy podnikatelské" se řídí Obch.Z. ***

    • 21. 8. 2007 23:59

      xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: Smlouva o dílo -obchod.x občans.záko
      Použijte ustanovení, která se budou hodit: Obch.z § 536 a násl. - smlouva o dílo, anebo ZP § 74 až § 77 (jsou tam omezení).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).