Hlavní navigace

Směna nebo půjčka

 • (neregistrovaný) 212.111.9.---

  24. 8. 2007 9:45

  Prosím o radu. Naše spřízněná firma nám v březnu 2007 poslala na účet 40 000 USD, abychom mohli zaplatit faktury (jim USD v té době nadbývali). Dodnes jsme částku nevrátili.

  Obdobně nám firma (právnická osoba se sídlem na Cypru) zaslala na účet 252 000 USD, rovněž proto, abychom mohli vyrovnat naše závazky.

  Jak tyto převody kvalifikovat?

  Šlo by v prvním případě použít "doklad o směně z odloženou splatností"? Tj. dohoda o směně z USD na CZK s tím, že nám převedou USD v 3/07 a my jim např. v 9/07 vrátíme v dohodnutém kursu z 3/07 částku v CZK? Nebo musí být smlouva o půjčce a úročit 140% diskontu? Šlo by použít ustanovení ObčZ a půjčku neúročit?

  Jako postupovat v druhém případě? Pokud bychom převod kvalifikovali jako půjčku od zahraniční osoby, může být bezúročná nebo musí být úročena, pokud úročena mohu použít 140%diskontní sazby?

  Není potřeba pro směnu mít nějaké povolení nebo něco?

  Díky moc za radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 8. 2007 13:58

   bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

   Re: Směna nebo půjčka
   *** Především Vám musí být jasné, zda peníze ta druhá strana chce vrátit :-) Pokud ano, pak to bude zřejmě půjčka. A nějaký doklad k poskytnutí té půjčky by měl být - v něm by měly být stanoveny podmínky a splatnost (musíte zařadit mezi krátkodobé nebo dlouhodobé). A úročení závisí na tom, jaké to jsou spojené osoby (?) ***

  • 27. 8. 2007 18:23

   Verča (neregistrovaný) 212.111.9.---

   Re: Směna nebo půjčka
   *** druhá strana určitě peníze vrátí -)) jedná se o spřízněné firmy. Naše firma (přijaly jsme 40tis USD) = 3 společníci a jeden z těchto společníků je 100% vlastníkem druhé s.r.o., která nám USD poslala. Oni měli dost USD a my je zrovna potřebovali, tak nám je poslali a teď řešíme, co s nimi -)) my vůči této společnosti žádné pohledávky nemáme, takže nemáme na co započíst -((. Abychom se vyhnuli úrokům, myslíte, že by šla ta směna s odloženou splatností nebo bezúročná půjčka?

   V druhém případě se nejedná o nijak propojené osoby - zahraniční společnost se sídlem na Cypru má jiné vlastníky - mohu bezúročnou půjčku? (je to sice naše spřízněná firma, ale bez vazeb na naše společníky, úzce s ní obchodujeme)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).