Hlavní navigace

Dar-poruseni dobrych mravu?

 • (neregistrovaný)

  28. 8. 2007 8:10

  Dobry den, prosim o vase nazory na nasledujici problem. Manzel dostal darem od otce a babicky nemovitost - ve smlouve je napsano,ze se k darcum musime chovat tak,abychom neporusili dobre mravy. Ale jak je to v pripade,ze otec (darce) velmi sproste navada manzelovi a me jako jeho manzelku take urazi? To si musi nechat libit? Do nemovitosti uz jsme investovali nejake penize a nevime co ted mame delat.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 8. 2007 8:28

   jarda (neregistrovaný)

   Re: dar-poruseni dobrych mravu?
   ----------------------------------------
   Bohužel ikdyby takovéto ustanovení nebylo v darovací smlouvě, tak nesmí obdarovaný hrubě porušovat dobré mravy ve vztahu k dárci (viz § 630 občanského zákoníku). Zde je stanoveno, že se dárce může domáhat vrácení daru, jen soud však bude posuzovat co je hrubé porušení dobrých mravů v konkrétní situaci, tj. jestliže otec manžela syna (obdarovaného) sám uráží a on občas vybuchne a oplatí mu to, pak si myslím, že se nejedná o hrubé porušení mravů (byl k tomu vyprovokován apod.). Jiná otázka by byla, kdyby jste se na odplatu (vendetu) připravovali a systematicky škodili, to je situace jiná. Otázka vrácení investovaných peněz do daru by se pak muselo řešit přes ustanovení občanského zákoníku o bezdůvodném obohacení - vy přeci nebudete vracet původní dar, ale již zhodnocený dar. Ale abych pravdu řekl, obětujte peníze a poraďte se s advokátem, který navrhne vhodnou strategii.

  • 28. 8. 2007 8:35

   kamila (neregistrovaný)

   Re: dar-poruseni dobrych mravu?
   Zatim pouze otec (darce) urazi obdarovaneho (manzela) + i me jako jeho mazelku. Manzel mu zatim nic sprosteho nebo urazliveho nerekl. Nevime jestli otec muze urazet syna a nic mu za to nehrozi. Vraceni daru by byla az posledni moznost,protoze bychom nemeli kde bydlet :-(

  • 28. 8. 2007 8:55

   jarda (neregistrovaný)

   Re: dar-poruseni dobrych mravu?
   ----------------------------------------
   Můžete se bránit před přestupkovou komisí (úrážet se nikdo nemusí nechat). Můžete taky otci dělat naschvály (takovým způsobem, že to nikdo neodhalí jako porušení dobrých mravů) - dobrá inspirace je film Na samotě u lesa. Můžete dar - nemovitost pronajmout nepřizpůsobivým občanům apod. Záleží na vás co zvolíte za strategii. Může se jednat u vašeho otce o duševní poruchu - zde je možno se pokusit o zbavení svéprávnosti apod.
   Uvádím také to, že vystěhování z daru, když nemáte byt a peníze na pořízení jiného bytu či na nájem (peníze jste použili na zhodnocení daru), moc lehce taky nejde (zde by mohl být výkon práva - vystěhování - též posuzován jako v rozporu s dobrými mravy, což nemá právní ochranu), není nic na tom světe lehké, zaleží skutečně na tom kdo a jak vám poradí a co z těch rad vy využijete.

  • 28. 8. 2007 13:28

   kamila (neregistrovaný)

   Re: dar-poruseni dobrych mravu?
   Prosim nevite, jaky zakon nebo narizeni upravuje situaci kdyz se lide urazeji a nadavaji si? Ja jakou prestupkovou komisi bych se mela obratit - na mestky urad?

  • 28. 8. 2007 15:54

   pája (neregistrovaný)

   Re: dar-poruseni dobrych mravu?
   Nechci potírat předešlé odpovědi, ale nebylo by lepší tento problém nechat na manželovi, když se jedná o jeho otce?
   Pokud se jedná o zákony, nějaké nadávky by se řešily rozhodně podle přestupkového zákona, ale neumím si představit, že by po projednání došlo kezlepšení, spíše bych typoval naopak.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).