Hlavní navigace

Neperlivá voda - daňově uznatelná?

  • (neregistrovaný) 212.20.107.---

    4. 9. 2007 11:21

    prosím o radu, myslela jsem, že pokud zaměstnanec koupí balenou neperlivou vodu a kupuje ji po celý rok, nejen v extrémních vedrech může si jí dát do nákladů. Paní účetní mi tvrdí, že to tak není, že si jí může dát do nákladů pouze když jsou extrémní horka a jinak ne. Tak prosím jak to tedy je?
    děkuji Milada

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 9. 2007 11:52

      Zlatka (neregistrovaný) 83.148.6.---

      Re: neperlivá voda - daňově uznatelná?
      **********
      Paní učetní má pravdu, je to občerstveni tj. 513, extrémní vedra většinou vyhlašuje krajský hygienik - pak ano, nebo pokud jste horký provoz (vysoké pece) tak celý rok do nákladů - jinak nedaňový výdaj.

    • 4. 9. 2007 12:00

      tanja (neregistrovaný) 160.218.244.---

      Re: neperlivá voda - daňově uznatelná?
      Ještě zde v diskuzi v době veder myslím někdo rozporoval, že pokud je perlivá, že by se do nákladů také neměla dávat. Je to pravda nebo není??

    • 4. 9. 2007 12:03

      ii (neregistrovaný) 88.103.40.---

      Re: neperlivá voda - daňově uznatelná?
      ---------------------------------------------------------------
      Já jsem se setkala s jiným názorem. viz odkaz

      http://www.du.cz/?sekce=1&uroven=2&obsah=&cid=167064&wa=WWW07E3%20DU&uid=314084&e=144220&odkud=ENDU

    • 4. 9. 2007 12:20

      blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: neperlivá voda - daňově uznatelná?
      .. školení Ing. Procházkové.. neperlivá voda, neochucená se dává do dańově uznatelných nákladů, mám to i od své daňové poradkyně.

      Blanka

    • 4. 9. 2007 13:23

      VV (neregistrovaný) 62.168.13.---

      Re: neperlivá voda - daňově uznatelná?
      Přesně tak , neperlivá, neochucená, prostě voda je vždy daňově uznaný náklad. V úvodu otázky mě spíš udivilo... pokud zaměstnanec koupí balenou... atd. Je tím myšlen skutečně zaměstnanec,že si koupí nebo zaměstnavatel?

    • 4. 9. 2007 13:32

      blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: neperlivá voda - daňově uznatelná?
      -- doufám, že mysleli, že koupil zaměstnavatel, zaměstnavatel by měl zabezpečit hygienické předpisy:)) no, tedy, že bude pitná voda.. atd:)) proto je tento náklad dańově uznatelný..

    • 4. 9. 2007 14:08

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: neperlivá voda - daňově uznatelná?
      Na stránkách MF ČR si zkuste vyhledat zápisy z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ČR. V zápise z jednání konaného 5. dubna 2007 byl tento problém řešen. Kopíruji: Stanovisko Ministerstva financí
      1. V § 28 odst. 1 nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „nařízení“) je stanoveno, že
      objekty určené pro pracovní činnost musí být zásobeny pitnou vodou v množství postačujícím pro krytí potřeby pití zaměstnanců a zajištění první pomoci. Proto jakákoliv forma zajištění pitné vody na pracovištích, tj. včetně nákupu balené pitné vody v PET láhvích nebo různých barelech představuje naplnění základních povinností zaměstnavatele a náklady na pořízení pitné vody jsou daňově uznatelné. Definice pitné vody navazuje na ustanovení § 3 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, podle kterého je pitnou vodou veškerá voda v původním stavu nebo po úpravě, která je určena k pití, vaření, k přípravě jídel a nápojů, voda používaná v potravinářství, voda, která je určena k péči o tělo, k čištění předmětů, které svým určením přicházejí do styku s potravinami nebo lidským tělem, a k dalším účelům lidské spotřeby, a to bez ohledu na její původ, skupenství a způsob jejího
      dodávání. Poznamenáváme, že tento režim se týká pitné vody spotřebované zaměstnanci na pracovišti a že spotřeba pitné vody by měla odpovídat doporučenému množství pitných režimů.
      Z hlediska daňového režimu u zaměstnance nemáme k závěrům předkladatele připomínky.Protože se při zajištění pitné vody jedná o plnění zákonných povinností zaměstnavatele, které nejsou v zákonné úpravě výslovně na straně zaměstnance řešeny (jako např. není také řešen daňový režim výdajů (nákladů) vynaložených zaměstnavatelem na vytápění, osvětlení, klimatizaci apod.), jedná se podle názoru MF o příjmy, které nejsou u zaměstnance
      předmětem daně (§ 6 odst. 7 písm. b) ZDP).

    • 4. 9. 2007 14:32

      blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: neperlivá voda - daňově uznatelná?
      ---
      Dobrý den, Zdeno, děkuji také za vyčerpávající odpověď aza odkazy. Díky moc
      Blanka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).