Hlavní navigace

Podn.činnosti před založením s.r.o -lze?

  • (neregistrovaný) 82.100.43.---

    4. 9. 2007 11:49

    Moc prosím o radu týkající se podnikání před zápisem s.r.o. do obchodního rejstříku. Informací a žhavých diskuzí vztahujících se k založení s.r.o. jsem četla hodně, ale moc prosím o radu, je-li možné koupit pozemek (a na koho by byl vystaven daň.doklad) před zápisem s.r.o. do obchodního rejstříku (příp. zda založení s.r.o.datovat zpětně s respektováním zápisu do 90 dbnů od společ.sml.). Myslím, že by pozemek musel koupit jiný plátce (např. jako podnikající FO podílející se na založení s.r.o.) a poté ho přefakturovat s.r.o.. Nedokážu si představit případ, že společenská smlouva může určit, že úkony učiněné před vznikem s.r.o. (koupě pozemku ?) lze považovat za úkony s.r.o.. Jestli mi trochu rozumíte, mohli byste mi poradit? Předem moc děkuji :o))

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 9. 2007 13:22

      bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

      Re: podn.činnosti před založením s.r.o -
      *** To, že zakladatelé mohou jednat jménem společnosti před zápisem, neurčuje smlouva ale Obch.Z. (§64). Týká se to zavazujícího jednání nebo zřizovacích výdajů. Pozemek není zřizovací výdaj. V jeho případě by mohlo jít např. o to, že některý ze zakladatelů se zaváže jménem společnosti třeba smlouvou o smlouvě budoucí ten pozemek koupit a pak (po zápisu) by VH rozhodla o přijetí tohoto závazku nebo ne. ***

    • 4. 9. 2007 14:42

      Katka (neregistrovaný) 82.100.43.---

      Re: podn.činnosti před založením s.r.o -
      Nebylo by možné, aby pozemek koupil FO podnikatel, která bude společníkem s.r.o. a vložila pozemek do s.r.o. a jak ? (Nejlépe tak, aby se nemusela hradit daň z převodu nemovitostí). PS: Předem děkuji za odpovědi bdm, protože mi vždy dobře a brzy odpověděla.

    • 4. 9. 2007 15:01

      bdm (neregistrovaný) 217.196.220.---

      Re: podn.činnosti před založením s.r.o -
      *** Ano, takhle by to šlo :-). Koupí někdo ze zkladatelů (nebo více zakladatelů do spoluvlastnictví), pak založí SRO a už v zakladatelské smlouvě bude uvedeno, že vklady budou nepeněžní a sice tím pozemkem. A vklady do ZK jsou osvobozeny od daně z převodu nemovitostí (§20/6/e) ***

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).