Hlavní navigace

Dovolená - kdy vzniká nárok na čerpání?

 • (neregistrovaný) 85.160.87.---

  4. 9. 2007 11:55

  Dobrý den,

  přítelkyně je zaměstnána u agentury. Agentura práce ji přiděluje k dočasnému výkonu práce u uživatele. Její nepřetržité trvání pracovního poměru je delší než 60 dnů (konkrétně déle než jeden rok) a po celou dobu byla přidělována jednomu uživateli (na vlastní žádost). Nárok na dovolenou činí 20 dní v kalendářním roce.

  Pochopil jsem dobře § 212 zákoníku práce, že zaměstnanec, jehož nepřetržité trvání pracovního poměru je delší než 60 dnů, má nárok na čerpání dovolené za celý kalendářní rok? Agentura ale zvyšuje nárok na dovolenou ve výplatní pásce na konci každého měsíce o poměrnou část dovolené za daný měsíc (cca 1.67 dne). Tj. v lednu má nárok 1.67 dne, v únoru dalších 1.67 atd. Výsledkem je, že si delší dovolenou může vybrat až na konci roku.

  Praxe je taková, že přestože uživatel, ke kterému byla zaměstnankyně přidělena, dovolenou schválí, a agenturní manažer zaměstnance ujistí, že agentura dovolenou proplatí, na výplatní pásce je neplacené volno. Poslední takový případ se stal v červenci, kdy dovolenou za kalendářní rok neměla vyčerpanou, ale na výplatní pásce byl jen poměrný nárok za předcházející měsíce, který překročila. Přesto byla dovolená schválena jak uživatelem, tak i agenturním manažerem. A výsledek - neplacené volno.

  Má agentura právo naplňovat nárok zaměstnance na dovolenou takto postupně, a podle jakého zákona se řídí?

  Děkuji,
  Petr Gajdůšek

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 9. 2007 12:02

   xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

   Re: Dovolená - kdy vzniká nárok na čerpá
   dovolenou určuje zaměstnavatel - měl by sepsat plán dovolených - měl by určit k čerpání alespoň 14 dní vcelku.....
   vše je řešeno v Zák.práce § 211-223
   že by se každý měsíc přidávala na pásku 1/12 nároku (to není správné, neboť je nárok na celoroční nárok na D- po odprac. 60 PD)

  • 4. 9. 2007 12:17

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Dovolená - kdy vzniká nárok na čerpá
   Třeba je jí pracovní poměr u agentury prodlužován vždy po měsíci a proto jí tam přibude vždy 1/12. Nevím. Každopádně pokud člověk u zaměstnavatele odpracuje v tom kal. roce 60 a více směn, vzniká mu nárok na celoroční výměru (při zaměstnání v celém roce) nebo na 1/12 za každý měsíc z celoroční výměry (při zaměstnání jen v části roku) nebo na celoroční výměru, ale pokrácenou (když promarodí 100 a více směn). Takže i v průběhu roku se nárok na počet dní dovolené může měnit.
   Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Pokud např. zaměstnavatel zaměstnanci schválí (písemně), že např. 29. 8. může čerpat dovolenou, tak zaměstnanec čerpá dovolenou a dostane ji zaplacenou. Zaměstnavatel může určit čerpání dovolené i dříve, třepa hned po nástupu do zaměstnání. Pokud se později ukáže, že dovolená byla přečerpána (třeba že zaměstnanec pak déle marodil a nevznikl mu tedy nárok na tolik dní, protože mu byla výměra pokrácena), tak se přečerpaná dovolená zase sráží.
   Připomínám, že dovolenou musí mít schválenou od zaměstnavatele a tím je u ní agentura, ne od té firmy, pro niž vykonává práci.

  • 4. 9. 2007 12:51

   Petr Gajdůšek (neregistrovaný) 85.160.87.---

   Re: Dovolená - kdy vzniká nárok na čerpá
   Děkuji za odpovědi,

   k práci u firmy přiřazuje agentura zaměstnance na půl roku. Takže by ji měla naskočit dovolená na 6 měsíců?

   Dovolenou by měl určovat zaměstnavatel, tudíž agentura? Ta ale o dovolené v tomto případě nemůže rozhodovat; vše je na firmě, ke které byl zaměstnanec přiřazen. Ale ani ta dovolené neplánuje a nechává to na zaměstnancích.

   K písemnému schválení dovolené zaměstnavatelem, tedy agenturou:

   Agentura nesídlí v místě pracoviště a její zástupce dojíždí sporadicky. Žádost o dovolenou se předává personálnímu oddělení přidělené firmy, ti potom pošlou dovolenku ke schválení agentuře. Schválená dovolená je po té vyznačena na "píchačce" zaměstnance.
   Je agentura povinna odpovědět (kladně či záporně) na písemnou žádost zaměstnance o dovolenou zaslanou doporučeně poštou, aby zaměstnanec měl jistotu na čem je?
   Jaký doklad o schválené dovolené má mít zaměstnanec k dispozici, aby se později mohl případně bránit?

   Mimochodem, asi před rokem nebo dvěma jsem četl, že zaměstnavatel má právo určit zaměstnanci čerpání jen 1/2 nároku na dovolenou, a musí to být nejméně 14dní po sobě jdoucích. Zbytek dovolené si může určit zaměstnanec s výjimkami vyplývajících s potřeb zaměstnavatele. Nevím ale, jestli si to přesně pamatuji a jestli to byl zákoník práce. Změnilo se něco v tomhle ohledu v novém zákoníku? Nebo jsem četl nesmysly?

  • 4. 9. 2007 13:08

   p. (neregistrovaný) 194.228.235.---

   Re: Dovolená - kdy vzniká nárok na čerpá
   Kromě určení čerpání 14 dní vcelku jste opravdu četl nesmysly. NIKDY si nemohl zaměstnanec určovat žádnou část dovolené. (dohoda samozřejmě byla a je možná, ale opravdu DOHODA)

  • 4. 9. 2007 13:38

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Dovolená - kdy vzniká nárok na čerpá
   Souhlasím s p. Celou dovolenou určuje zaměstnavatel. Buď ji rovnou nařizuje, anebo se na ní se zaměstnancem dohodne (pak určí mu tedy termín čerpání podle toho, jak se dohodli). Pokud její čerpání nařizuje, musí tak učinit aspoň 2 týdnů předem. Při nařizování musí nechat zaměstnanci k vyčerpání aspoň 2 týdny v celku (nesmí mu ji celou rozdrobit). Samozřejmě není vyloučeno to, že se spolu na termínu i délce dovolené dohodnou a pak už je to jen na nich dvou (mohou se domluvit na vyčerpání celé dovolené naráz nebo na rozdrobení tak, jak to vyhovuje zaměstnanci či zaměstnavateli). Pokud zaměstnanec pošle žádanku o dovolenou, není nikde uvedena povinnost mu odpovídat, takže tím, že poslal žádost a nikdo mu neodpověděl se podle mého bránit nemůže. Musí prostě dosáhnout písmeného povolení a mít v ruce papír, na kterém se píše, že mu zaměstnavatel určuje termín dovolené od - do. Ve firmách se dělá plán dovolených nějaký čas dopředu, ale ten čas určen není. Zaměstnavatel prostě určí dovolenou tak, jak jemu to vyhovuje z hlediska provozu. A kromě toho - zaměstnavatel může zaměstnaci zrušit již povolenou dovolenou nebo zaměstnance kdykoli z dovolené odvolat, pokud je to z heldiska provozu nezbytné. Pak je povinen mu uhradit náklady, které mu povolenou dovolenou vznikly (např. uhradit mu storno poplatek zájezdu apod.).

  • 4. 9. 2007 14:33

   J (neregistrovaný) 213.192.55.---

   Re: Dovolená - kdy vzniká nárok na čerpá
   Tak jsem si v ZP přečetla § 309(agenturní zaměstnáván) a v odst. 5 je napsáno, že agentura a uživatel jsou povinni dodržovat, aby pracovní a mzdové podmínky přiděleného zaměstnance nebyly horší než ostat. zaměstnanců. Jestli-že zaměstnanci firma, kdě dělá ,povolí čerpání dovolené, nevím proč to agentura neproplatí jako dovolenou. Podle mne překračuje rámec svých pravomocí.
   Já bych si nechala písemně potvrdit souhlas firmy s čerpáním dovolené a pak bych trvala u agentury na jejím zaplacení.V předchozích příspěvcích nikdo nereagoval na dotaz, zda agentura postupuje správně při nezaplacení dovolené, ale reakce byly pouze
   na podmínky, za jakých má zaměstnanec nárok na dovolenou nastoupit.Ale třeba se pletu a agentury si skutečně mohou dělat co chtějí.

  • 4. 9. 2007 15:17

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Dovolená - kdy vzniká nárok na čerpá
   Já se domnívám, že to nestačí. Zaměstnavatel je v tomto případě agentura a pouze zaměstnavatel určuje čerpání dovolené. Takže tu dovolenou musí mít odsouhlasenou agenturou. To, že ta firma jí povolí, že ten den nemusí chodit do práce ještě neznamená, že má povolenou dovolenou. Nevím, jak to v té agentuře chodí a jkaou má s nimi smlouvu, ale třeba na tu dobu, kdy chce mít dovolenou, by ji ta agentura mohla přidělit na práci jinam. Takže dovolenou vždy domlouvat se svým zaměstnavatelem, tedy agenturou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).