Hlavní navigace

Změna pracovní smlouvy podle nového ZL

  • (neregistrovaný) 212.71.177.---

    11. 9. 2007 14:40

    dobrý den, mám takový problém. nastoupil jsem do společnosti, kde dosud byly vydávány smlouvy podle starého zákoníku práce. zpracoval jsem tedy podle nového ZL aktuální smlouvu a chtěl bych se zeptat, jak to je s těma starýma? na začátku roku byly ve všech novinách a webových stránkách informace o tom, že všichni personalisté blázní kvůli tomu, že musí změnit a přepsat všechny smlouvy. jak to tedy je? je povinnost zaměstnavatele nechat zaměstnancem podepsat novou smlouvu nebo stačí dodatek? ve starých smlouvách ještě máme uvedeny rodné čísla. žil jsem v domění, že se budou podepisovat nové smlouvy. prosím o radu - díky Jan

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 9. 2007 14:49

      martin (neregistrovaný) 195.47.74.---

      Re: změna pracovní smlouvy podle nového
      ============================
      Nové smlouvy se skutečně nemusí vytvářet. Co se týče uvádění rodných čísel, četl jsem článek (Mzdová účetní), ve kterém autor vyjádřil názor, že rodné číslo není citlivý údaj a tak stačí k jeho používání pouhé podepsání (přijetí) např. pracovní smlouvy, tj. další zvláštní souhlas není třeba.

    • 11. 9. 2007 14:51

      jan (neregistrovaný) 212.71.177.---

      Re: změna pracovní smlouvy podle nového
      a aktualizace smlouvy podle nového ZP?

    • 11. 9. 2007 15:02

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: změna pracovní smlouvy podle nového
      Co myslíte tou aktualizací? Povinné údaje, které musí být v pracovní smlouvě smluveny, zůstaly stejné. Zákon např. předepsal informovat zaměstnanace ńapř. o nároku dovolené apod. V takovém případě se ale vystavují pouze informační přílohy, kterými zaměstnavatel zaměstnance o uvedených věcech informuje (viz § 37 ZP, ale tato povinnost začala platit už při novele minulého zákoníku, myslím v roce 2004).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).