Hlavní navigace

Ubytování zaměstnance v pronajatém bytě

 • (neregistrovaný) 80.250.6.---

  12. 9. 2007 9:33

  Firma má pronajatý byt-stejné město,kde působí firma, a ubytovává tam některé zaměstnance, kteří mají trvalé bydliště mimo sídlo firmy. Firma platí pronájem majiteli bytu a od svých zaměstnanců nepožaduje úhradu tohoto nájmu, ale chce tuto situaci řešit zdaněním funkčního nepeněžního požitku ve výši nájmu.Je tento postup dle zákona a je výše nájmu daňovým nákladem firmy? Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 9. 2007 10:22

   LeaX (neregistrovaný) 83.208.40.---

   Re: Ubytování zaměstnance v pronajatém b
   Daňový náklad ne:
   § 24/2/zu ZDP: ".. výdaje (náklady) na přechodné ubytování zaměstnance s výjimkou přechodného ubytování v rodinném domě nebo bytě, a to maximálně do výše 3 500 Kč měsíčně, nejde-li o ubytování při pracovní cestě, poskytované jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnanci v souvislosti s výkonem práce, pokud obec přechodného ubytování není shodná s obcí, kde má zaměstnanec bydliště"
   Pro zaměstnance osvobozeno od zdanění (současně od SP a ZP):
   § 6/9/k ZDP: "hodnota přechodného ubytování, nejde-li o ubytování při pracovní cestě, poskytovaná jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům v souvislosti s výkonem práce, pokud obec přechodného ubytování není shodná s obcí, kde má zaměstnanec bydliště"
   Funkční požitek? To snad ne - to nemá s běžnými zaměstnanci nic společného - prostudujte § 6/10 ZDP.

  • 12. 9. 2007 11:47

   VV (neregistrovaný) 62.168.13.---

   Re: Ubytování zaměstnance v pronajatém b
   U zaměstnanců osvobozeno. Pro firmu je to daňový náklad dle §24/2j bod 5. Pokud máte možnost, přečtěte si časopis Účetnictví v praxi- vydává ASPI.V č. 4 a 5/2007 podrobný přehled výhod poskytovaných zaměstnancům a jejich daňová uznatelnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).