Hlavní navigace

Vypocet pausalu

• (neregistrovaný) 84.244.78.---

17. 9. 2007 21:52

Dobry den,
    jsem OSVC neplatce, tento rok budu mit cisty prijem 400 tisic, mam male vydaje, proto predpokladam ze bude vyhodnejsi pausalni dan.
    Lze pausalni dan vyuzit bez jakehokoli predchoziho oznameni? Jestli ji budu moci vubec zvolit?
    Muzete mi nekdo prosim projistotu priblizne spocitat na kolik pak vyjde celkova dan i se zdravotnim a socialnim pojistenim?

pokud se nepltetu vydaje jsou podle pausalu pak automaticky 50% takze zaklad dane bude 200 tisic z toho dan z prijmu, socialni a zdravotni, priblizne 37,5%?, coz by melo byt 75 tisic ?

diky

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 9. 2007 7:06

Krysta (neregistrovaný) 194.212.232.---

Re: vypocet pausalu
      Pokud opravdu chcete platit paušální daň, musíte podat žádost na FÚ a to do 31.ledna běžného roku.
      Nechcete spíš uplatnit výdaje procentem?

• 18. 9. 2007 10:29

sarah (neregistrovaný) 85.160.94.---

Věřte mi, že není jednoduché Vám to spočítat, protože potřebuji více informací. Jestli máte živnost řemeslnou, nebo jste soudní znalec apod. Jestli podnikáte celý rok, kolik budete mít k 31.12.2007 zaplaceno sociálního a zdravotního pojištění (to si taky můžete ještě mimo procento výdajových paušálů odečíst). A hlavně předpokládám, že myslíte opravdu, že si chcete uplatnit výdajový paušál a že nechcete paušální daň to je totiž moc velký rozdíl. Navíc musíte splňovat podmínku, že nemáte žádné pohledávky z předchozích zdaň. období. Ale je to ještě předčasné, protože ještě neprošla novela zákona a nevíme kolik % budeme platit daně a kolik bude činit sociální a zdravotní v příštím roce. Mohla bych Vám to spočítat jedině podle dosavadních platných předpisů.

• 18. 9. 2007 12:53

Petr (neregistrovaný) 84.244.78.---

Aha jak jsem zjistil skutecne si pletu pojmy (pausalni dan a procento vydajem), takze ted uz nevim nic:)
      ZL mam na zivnost volnou a to vyvoj softwaru.
      Zaloha na zdravotni pojisteni bude za tento rok cca 16320Kc, zaloha na siocialni pojisteni cca 17892Kc.
      Pohledavky z predchoziho zdan. obdobi, jestli tim myslite predchozi rok, nemam.
      Cisty prijem cca 400 tisic, a vydaje tak maximalne 100tisic (bez te socialni a zdravotni zalohy).
      Muzete mi prosim pro kontrolu spocitat kolik musim na konci roku zaplatit za dane? Kolik klasicky a kolik procentualnim vydajem?

Dekuji moc.

• 18. 9. 2007 15:04

sarah (neregistrovaný) 85.160.98.---

Berte to opravdu orientačně. Pokud budete náklady uplatňovat ve skutečné výši tak zapl. daň 37.000 a sociální budete doplácet 20.000 Kč, zdrav. asi 1.000 Kč. Pokud však budete uplatňovat výdaje procentem z přjmů (ve vašem případě 50%) tak daň bude činit 15.000 Kč, soc. budete doplácet 6.500 Kč a zdravotní nic.

• 18. 9. 2007 17:55

Petr (neregistrovaný) 84.244.78.---

Diky , vypada to prizniveji nez jsem to pocital orientacne ja.
      Akorad ta dan v pripade procentnich vydaju mi prijde nejak mala, myslel jsem ze z 400 tisic bude po odecteni vydaju 50%, zaklad dane 200 tisic a z nej je tedy 15% dane z prijmu 30tisic a ne 15? Nebo tech 15 tisic je za neco jineho?

• 18. 9. 2007 18:33

Pavel (neregistrovaný) 80.188.169.---

Sarah daň řádově odhadla dobře.

Od základu daně odečtete zaplacené zálohy na soc+zdr (včetně doplatku za rok 2006, pokud byl) a uplatníte progresivní daň 12% a 15%. U Vás je většina ve 12%. Nakonec snížíte vypočtenou daň o 7 200 Kč na poplatníka. Ostatní odpočty (manželka, děti, ZTP atd. Sarah neuvažovala).

Máte tam prostor zaplatit větší zálohy na pojištění. V roce 2008 se již nebudou od základu daně odečítat.

Hezký večer!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).