Hlavní navigace

Práce přesčas

• (neregistrovaný) 90.176.235.---

18. 9. 2007 17:06

Může zaměstnavatel vyhodit zaměstnance podle nějakého paragrafu,když odmítne práci přesčas ?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 9. 2007 17:14

monika (neregistrovaný) 83.208.33.---

Re: Práce přesčas
      Vyhodit asi úplně ne, je to většinou věc dohody. Záleží na tom,co máte v pracovní smlouvě a on ve vnitropodnikových směrnicích. Pokud jste s tím ,že nějaké hodiny ročně přesčas uděláte, před časem souhlasila, tak je mi líto. Jestli jste pro něho nepostradatelná, nemáte se čeho bát. Třeba jenom straší.

• 18. 9. 2007 18:37

pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

Práci přesčas v rozsahu do 150 hodin za rok může zaměstnavatel nařídit-viz ZP, pokud je to v tomto limitu, musí zaměstnanec uposlechnout.
      Výše psané je trochu mimo. pokud zaměstnanec neuposlechne, jde o porušení povinností s následky podle ZP.
      Pokud by šlo o práce nad limit 150 hodin, musí se obě strany dohodnout.

• 18. 9. 2007 18:49

anonymous (neregistrovaný) 212.80.86.---

Mám k tomu jenom jednu poznámku, víceméně OT, spíše k zamyšlení. V otázkách přesčasu považuji ZP za zcela nedopracovaný a nejasný. vůbec např. není stanoveno, za jakých okolností může zaměstnanec odmítnout, jak dlouho by měl být o přesčasu informován ap. Vy píšete o následcích podle ZP v souvislosti s porušením povinností. Na druhou stranu, pokud budu mít odpoledne něco sjednáno, pro mě důležitého, případně zaplaceného a nadřízený přijde s požadavkem okamžitého přesčasu, tak to je právě ta situace.
      Píši to z pozice zaměstnance, který bere telefony třeba ve dvě ráno, případně vyráží řešit problémy (mám pod sebou směnný provoz) a nemá s tím problém.

• 18. 9. 2007 19:19

pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

Souhlasím, není to jednoduché, pouze jsem se snažil doložit, co říká ZP a jak je to s limity.

• 18. 9. 2007 17:18

Eva M. (neregistrovaný) 85.207.166.---

Koukněte se do zákoníku práce, máte ho i zde na serveru. viz http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/
      O přesčasech hovoří např. §93 a další.

• 18. 9. 2007 17:36

Dana (neregistrovaný) 88.101.253.---

Hm, taky jsem byla nepostradatelná a holka pro všechno a vždycky poi ruce, a až jsem všechno udělala, dostala jsem výpověď z organizačních důvodů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).