Hlavní navigace

Zaměstnání manželky v rámci sdružení

• (neregistrovaný) 213.180.57.---

19. 9. 2007 12:54

Dobrý den,
    mám jeden dotaz. Podnikám s kolegou pouze v rámci sdružení. Mohu zaměstnat svou manželku, aby nám dělala sekretářku? Nebo musí být vedena jako zaměstnanec mého partnera? Do budoucna plánujeme založení sro. Podotýkám, že ve smlouvě o sdružení jsem uveden jen já, kdo uzavírá všechny smlouvy, tedy i zaměstnanecké.

Děkuji za odpovědi

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 9. 2007 13:22

Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

Re: zaměstnání manželky v rámci sdružení
      Ve sdružení jednotliví účastníci sdružení, pokud jsou současně individuálními podnikateli, i nadále podnikately zůstávají. Výdaje na mzdy, sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců jsou daňovým výdajem (nákladem) zaměstnavatele, tedy člena sdružení, který má se zaměstnanci uzavřen pracovněprávní vztah. Bude-li se jednat o práce prováděné zaměstnancem tohoto člena sdružení ve prospěch všech členů sdružení, je možno, aby zaměstnavatel ostatním členům sdružení příslušnou část těchto výdajů přefakturoval, či aby z toho důvodu měl větší podíl na společných příjmech.
      V každém případě není možno, abyste vy zaměstnával svojí manželku, ta varianta, aby ji zaměstnával jiný člen sdružení je přípustná s tím, že buď sdružení část jejích osobních nákladů přefakturuje, nebo bude mít o to větší podíl na příjmech sdružení.

• 19. 9. 2007 14:01

Radek (neregistrovaný) 213.180.57.---

Děkuji za vyčerpávající odpověď, tak nějak jsem se domníval, že by to mohlo být, ale vůbec jsem si nebyl jistý. Ale dovolte ještě jeden dotaz. Ten můj kolega vykonává pouze činnost v rámci toho sdružení, jinak sám nepodniká, takže přeci v tomto případě nemá členům sdružení co přefakturovávat. V tom případě bych se přikláněl k tomu, aby měl větší podíl na příjmech. Souhlas?
      Anebo - vlastně máte pravdu - ona by byla jeho zaměstnanec, a on by si dával veškeré mzdové náklady do svého účta a potom by celou částku přefakturoval na sdružení. Asi Jo?

• 19. 9. 2007 14:07

Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

No podstatou je to, že sdružení nemůže být zaměstnavatel. Zaměstnavatel musí být jeden ze členů sdružení a nesmí to být manžel. Jestli kolega již jinou činnost mimo rámec sdružení nevykonává, to myslím není až tak podstatné. Prostě v rámci sdružení on vynaložil větší náklady, protože musí platit zaměstnankyni, která ovšem vykonává činnost i pro další členy sdružení. Takže buď by vám půlku nákladů na zaměstnankyni přefakturoval, nebo bude o to větší mít podíl na příjmech toho sdružení, přípustné jsou obě varianty.

• 19. 9. 2007 14:28

radek (neregistrovaný) 213.180.57.---

začínám být v obraze, moc vám díky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).