Hlavní navigace

Vypoved par. 52 a/ , neplatna?

  • (neregistrovaný) 195.146.156.---

    20. 9. 2007 12:12

    Dobrý den. Zamestnávatel dal svojim zamestnancom výpoved z dovodu zrušenie prevádzky. Zamestnanci výpoved podpísali. Zamestntávatel o mesiac zistil, že prevádzku nezruši. A tým nam vznikol problem. Co s výpovedami? Su výpovede platne? Alebo automatisćky stracaju platnost ked sa prevádzka nezrušila. Zamestnanci chcú pracovat dalej, ale myslia si že aj tak dostanu odstnupne a dostanu novu pracovnu zmluvu. Poradi mi niekto prosi? Týka sa to Českej republiky samozrejme. Dakujem.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 9. 2007 12:23

      L. (neregistrovaný) 90.176.233.---

      Re: vypoved par. 52 a/ , neplatna?
      Podle mě můžete zrušit výpovědi jen dohodama se zaměstnanci nevím přesně § jink samozdřejmě pokud jste dali dle § 52 a) musíte dát odstupné. A pak je třeba zase zaměstnejte.Nejsem si jistá vím, že jsem podobný případ už slyšela ale opravdu víc nevím.

    • 20. 9. 2007 12:29

      Líba (neregistrovaný) 80.95.127.---

      Re: vypoved par. 52 a/ , neplatna?
      Jestliže by dostali odstupné a znovu nastoupili, tak odstupné musí vrátit.
      § 68
      "(1) Bude-li zaměstnanec po skončení pracovního poměru konat práci v pracovněprávním vztahu u dosavadního zaměstnavatele před uplynutím doby určené podle počtu násobků průměrných výdělků, z nichž byla odvozena výše odstupného, je povinen tomuto zaměstnavateli vrátit odstupné nebo jeho poměrnou část."

    • 20. 9. 2007 13:16

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: vypoved par. 52 a/ , neplatna?
      Záleží na stanovisku zaměstnavatele.Pokud má zájem, aby pracovníci zůstali, musí podle § 50 ZP odst. 5 výpověď odvolat se souhlasem zaměstnance, a to písemně.
      Jestli to neudělá, tak výpovědi platí se všemi důsledky, odstupné jak psáno výše.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).