Hlavní navigace

Vyřazení auta z majetku a věnování osobě

  • (neregistrovaný) 213.180.57.---

    20. 9. 2007 13:53

    dobrý den,

    můj zaměstnavatel - OSVČ - má auto zapsané na IČO a používá ho výlučně k podnikání. Teď si koupil nové na leasing a staré chce věnovat manželce. Jak ho mám prosím vás vyřadit? Za jakou cenu ho může manželce darovat? Musí manželka něco z toho platit? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 9. 2007 14:43

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: vyřazení auta z majetku a věnování o
      Chce auto věnovat své, nebo Vaší manželce? Jestli té své, tak auto prostě vyřadíte do osobního užívání (předpokládám, že není plátcem DPH).

    • 20. 9. 2007 21:31

      jarda (neregistrovaný) 88.102.0.---

      Re: vyřazení auta z majetku a věnování o
      samozřejmě že své manželce, ale je plátcem dph.

    • 20. 9. 2007 22:11

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: vyřazení auta z majetku a věnování o
      Napřed variantu, při které neuplatnil u auta DPH na vstupu (ani částečně):
      problémem DPH se nemusíte zabývat. Dojde k trvalému použití obchodního majetku plátcem, ale protože nebyl uplatněn odpočet na vstupu, nemusíte odvádět daň na výstupu.

      Pokud jste ale u automobilu uplatnili DPH na vstupu, pak je nutné odvést daň i na výstupu. Trvalé použití obchodního majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce (pro osobní potřebu plátce nebo jeho zaměstnanců) je podle § 13/4a) zdanitelným plněním. Základem daně je cena zjištěná podle zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku - cena obvyklá (tržní cena majetku v době jeho vyřazení). Zdanitelné plnění se považuje za uskutečněné dnem vyřazení z OM. Měli byste vystavit doklad o použití podle §29 ZDPH.

      Na kartě majetku zapište údaj o dni vyřazení do osobního užívání, přestanete na auto uplatňovat výdaje a od následujícího měsíce nemusíte platit silniční daň.

      Na darování manželce zapomeňte, nemůžete darovat něco, co patří i jí (tedy za předpokladu, že manželé nemají zúženo společné jmění).
      Nezapomeňte, že ještě po dobu 5 let od vyřazení auta z OM by jeho případný prodej podléhal dani z příjmů.

    • 21. 9. 2007 12:07

      jarda (neregistrovaný) 213.180.57.---

      Re: vyřazení auta z majetku a věnování o
      Moc vám děkuji za odpověď, moc mi pomohla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).