Hlavní navigace

Lze po rod.dov. dát výpověď těhotné?

  • (neregistrovaný) 213.226.248.---

    21. 9. 2007 8:47

    Obrátila se na mě známá jestli je možné dostat od zaměstnavatele výpověď když nechce nastoupit po rod.dovolený do práce, chce být doma do 4 let věku dítěte a zaměstnavatel jí to nepovolí. Normálně by musela ukončit prac.poměr ale platí to také, když je opětovně těhotná? Může jí vyhodit nebo je nějak chráněná?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 9. 2007 9:11

      p. (neregistrovaný) 194.228.235.---

      Re: Lze po rod.dov. dát výpověď těhotné?
      Pokud nebude mít rizikové těhotenství a nebude mít nemocenskou, tak musí nastoupit do práce, zaměstnavatel není povinen poskytovat volno do 4 let. Pokud nenastoupí může jí dát výpověď.

    • 21. 9. 2007 15:49

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: Lze po rod.dov. dát výpověď těhotné?
      Jako těhotná je proti výpovědi chráněna. Musí být však prokázáno.

    • 21. 9. 2007 20:47

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Lze po rod.dov. dát výpověď těhotné?
      Dost dobře teď nevím, zda je chráněna i proti zrušení poměru pro hrubé porušení prac. povinností.

    • 22. 9. 2007 14:53

      J (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Lze po rod.dov. dát výpověď těhotné?
      Ale p. Jiřko,vy víte, že zaměstnavatel toto může považovat za porušení prac. povinností. Jediná možnost asi skutečně je nastoupit první den do práce a pro nevolnosti,špatný zdravotní stav nebo proto, že práci, kterou dotyčná vykonává nesmějí nebo nemohou vykonávat těhotné ženy navštívit lékaře a popř. nastoupit nemocenskou.Tak jak uvádějí dva výše uvedené
      příspěvky.I když teď mě napadá,co by bylo kdyby neschopnost byla vystavena s datem shodujícím se s datem nástupu do zaměstnání.

    • 22. 9. 2007 15:38

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Lze po rod.dov. dát výpověď těhotné?
      Jistě že by to bylo hurbé porušení prac. povinností, kdyby jí neplac. volno nepovolil a ona by přesto nenastoupila aniž by byla nemocná. Pokud přinese neschopenku už od toho dne, kdy by měla nastoupit, tak je to ok, je krytá nemocí. Ale mně šlo o případ, že by neschopenku neměla a prostě jen zůstala doma a při tom by tu práci vykonávat mohla (neohrožovala by ji). Podívejte se na § 55 - okamžité zrušení prac. poměru pro hrubé porušení prac. povinností. A v odst. 2 se píše, že zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit prac. poměr, pokud je těhotná. Takže okamžitě by jí zrušit prac. poměr nemohl. Může dát jen tu výpověď - s výpovědní dobou.

    • 22. 9. 2007 16:01

      J (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Lze po rod.dov. dát výpověď těhotné?
      No právě, já jsem reagovala na váš předchozí příspěvek, kde píšete, že nevíte, zda je chráněna proti zrušení. Teď už víte, že zrušení ne ,pouze event.výpověď.Tak jsme se shodly.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).