Hlavní navigace

Zamestnanec v zahranici - priznani v CR?

  • (neregistrovaný) 89.100.150.---

    23. 9. 2007 12:20

    Preji vsem dobry den a predem dekuji za pomoc a za nazor!

    Pracuji od ledna letosniho roku v zahranici (Irsko), kde jsem zamestnana na plny pracovni uvazek.
    Socialni a danovy system je obdobny jako v CR, tj. odvadim zde "socialni" prispevek + dane. Jediny rozdil je ve zdravotnim pojisteni, nebot zde neni povinnosti zamestanavatele (ze zakona) na toto pojisteni prispivat ci vam ho strhavat z platu. Zdravotni pojisteni si tedy (po konzultaci s VZP) platim i nadale v CR.

    A nyni muj dotaz: Je treba podavat danove priznani v CR (s vyplnenim prijmu ze zahranici) nebo to neni moji povinnosti pokud nejsem danovym rezidentem CR? Je nejaky rozdil pokud pracuji v zahranici od ledna, nebo napr. kvetna daneho roku? Prip. je zde obdobna povinnost jakmile se vratim ze zahranici zpet do CR? Nebo je moji povinnosti pouze predat informace na MSSZ, tj. souhrn mych prijmu + plateb v zahranici?

    Jsou zde pripadne nejake jine "povinnosti", ktere bych nemela opomenout?

    Predem velmi dekuji za jakykoliv nazor ci tip!

    Petra S.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 9. 2007 18:12

      beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: Zamestnanec v zahranici - priznani v
      zde se pohybuji na tenkém ledě, proto můj názor berte prosím s rezervou. Pro Irsko platí smlouva o zamezení dvojího zdanění 163/1996 Sb., Finanční zpravodaj č 5/98. Ale myslím, že pro vás není předmětná, ta platí pro české daňové rezidenty, kdy je příjem pobírán ze zdrojů na území státu, se kterým ČR uzavřela smouvu o zamezení dvojího zdanění, ČR musí u svého daň.rezidenta v souladu s uzavřenou smovou o zamez.dvoj.zd., vyloučit mezinárodní dvojí zdanění příjmu metodou uvedenou v konkrétní smlouvě, zpravidla metodou zápočtu daně nebo metodou vynětí příjmů. Ale v ČR není povinen podat DP poplatník, který nemá do DP jiné příjmy než příjmy ze ZČ v zahraničí, které se podle mezinárodních daňových smluv vyjímají ze zdanění (viz ust. § 38g ZDP). To se nevztahuje na případy, kdy mezinárodní smlouva stanoví pro příjmy ze zaměstnání metodu zápočtu zahraniční daně na českou daň.

    • 24. 9. 2007 14:38

      Vladík (neregistrovaný) 212.20.71.---

      Re: Zamestnanec v zahranici - priznani v
      Pokud pracujete v Irsku více než 183 dní v kal.roce, jste tamní daňový rezident, máte-li jen příjmy ze zaměstnání tamtéž, je odvedenou daní vaše povinnost splněna.

    • 24. 9. 2007 17:35

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.40.---

      Re: Zamestnanec v zahranici - priznani v
      Dovoluji si upozornit, že pro vyslovení názoru kdo je kde rezidentem máme na základě uvedeného zadání příliš málo údajů. Hledisko "183 dnů a nic víc neberu v potaz" není v případě státu, se kterým je uzavřena SZDZ příliš šťastné, mnohdy jde až o x-tou úroveň posuzování, bez úplných informací bych si netroufla udělat jednoznačný závěr. Otázka rezidenství je v tomto případě zásadní, takže je třeba vycházet z příslušné smlouvy:
      "Čl.4 - Rezident
      1. Pro účely této smlouvy výraz "rezident jednoho smluvního státu" označuje každou osobu, která je podle práva tohoto státu podrobena v tomto státě zdanění z důvodu svého bydliště, stálého pobytu, místa vedení nebo jakéhokoli jiného podobného kritéria. Tento výraz však nezahrnuje osobu, která je podrobena zdanění v tomto státě pouze z důvodů příjmu ze zdrojů v tomto státě nebo majetku v tomto státě umístěného.
      2. Jestliže fyzická osoba je podle ustanovení odstavce 1 rezidentem v obou smluvních státech, bude její postavení určeno následujícím způsobem:
      a) předpokládá se, že tato osoba je rezidentem v tom státě, ve kterém má stálý byt; jestliže má stálý byt v obou státech, předpokládá se, že je rezidentem v tom státě, ke kterému má užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmů);
      b) jestliže nemůže být určeno, ve kterém státě má tato osoba středisko svých životních zájmů nebo jestliže nemá stálý byt v žádném z obou států, předpokládá se, že je rezidentem v tom státě, ve kterém se obvykle zdržuje;
      c) jestliže se tato osoba obvykle zdržuje v obou státech nebo v žádném z nich, předpokládá se, že je rezidentem v tom státě, jehož je státním občanem;
      d) jestliže je tato osoba státním občanem obou států nebo žádného z nich, upraví příslušné úřady smluvních států tuto otázku vzájemnou dohodou..."

    • 24. 9. 2007 19:02

      Petra S. (neregistrovaný) 195.7.51.---

      Re: Zamestnanec v zahranici-jeste DOTAZ
      Moc dekuji za vsechny reakce!
      V Irsku ziji trvale (od ledna t.r.), mam prijmy pouze na uzemi tohoto statu a mam zde staly byt... Predpokladam tedy, ze dle vykladu viz vyse jsem danovym rezidentem tohoto statu.

      Nicmene, jak je to v pripade, kdy na uzemi statu ziji jen nekolik mesicu v danem roce? Napr. posledni ctvrtleti... Je v tomto pripade rozhodujici pocet dnu v zahranici? Pokud jsem dle vykladu viz vyse rezidentem CR (tj. prijela jsem do zahranici dejme tomu az v listopadu 2006 a v predchozich mesicich jsem byla zamestnancem v CR), musim podat za tento rok danove priznani a uvest zde i prijmy z Irska?

      Predem dekuji za nazor!

      Petra S.

    • 25. 9. 2007 7:25

      xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Zamestnanec v zahranici-jeste DOTAZ
      pokud Vám nikdo zde neodpoví - zeptejte se na finančním úř. - tam Vám podají veškeré informace, které potřebujete vědět (já přesnou odpověď neznám)

    • 29. 9. 2007 17:31

      beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: Zamestnanec v zahranici-jeste DOTAZ
      Pokyn D-300 výklad k § 2 ZDP - bohužel obrácený příklad, takže to vám moc nepomůže ...
      2. Dojde-li u poplatníka ke změně v rozsahu povinnosti vůči České republice (§ 2 odst. 2 nebo 3 zákona) v průběhu zdaňovacího období v důsledku změny bydliště, posuzuje se jeho statut za příslušné části roku samostatně. V případě vzniku neomezené daňové povinnosti v České republice (§ 2 odst. 2 zákona) v důsledku skutečnosti, že se zde poplatník obvykle zdržuje, uplatní se tento statut pro celé zdaňovací období.
      Já bych spíše radila než FÚ, tam se neobracím, daňového poradce, ale třeba se ještě někdo najde.

    • 29. 9. 2007 18:01

      beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

      ještě k zdrav.poj.zaměstnance v zahranič
      >>>>Moc dekuji za vsechny reakce!
      >>>>V Irsku ziji trvale (od ledna t.r.), mam prijmy pouze
      >>>>na uzemi tohoto statu a mam zde staly byt...
      >>>>Predpokladam tedy, ze dle vykladu viz vyse jsem
      >>>>danovym
      >>>>rezidentem tohoto statu.
      >>>>
      >>>>Nicmene, jak je to v pripade, kdy na uzemi statu ziji
      >>>>jen nekolik mesicu v danem roce? Napr. posledni
      >>>>ctvrtleti... Je v tomto pripade rozhodujici pocet dnu
      >>>>v
      >>>>zahranici? Pokud jsem dle vykladu viz vyse rezidentem
      >>>>CR
      >>>>(tj. prijela jsem do zahranici dejme tomu az v
      >>>>listopadu 2006 a v predchozich mesicich jsem byla
      >>>>zamestnancem
      >>>>v CR), musim podat za tento rok danove priznani a
      >>>>uvest zde i prijmy z Irska?
      >>>>
      >>>>Predem dekuji za nazor!


      >
      Petro, zaujala mne vaše zpráva o tom,že po konzultaci s VZP si platíte zdravotní pojištění v ČR, ačkoli pracujete a bydliště máte v Irsku.Můžete mi říci, pokud samozřejmě chcete,jak k tomu VZP dospěla? Z vámi udaných informací si dovolím usuzovat, že sice zdrav.pojištění není v Irsku povinné, nýbrž na bázi dobrovolnosti, s tím souhlasím, ale protože evropska legislativa stanovi, ze můžete podléhat v jednom okamžiku pouze jedněm právnim předpisům, nerozumím právě tomu, že pracujete v Irsku, platíte si tam soc.pojištění, daně a zároveň do ČR zdravotní pojištění ? Naopak, pokud jste v zahraničí zaměstnaná pouze 3 měsíce, musíte se z pojištění v ČR odhlásit (něco jiného je au-pair, ty se nepovažují za zaměstnance). Ráda bych proto věděla, z jakého důvodu si platíte pojištění do ČR, když to dle evropské legislativy není možné ? Ráda se dozvím něco nového.

    • 29. 9. 2007 21:48

      Petra S. (neregistrovaný) 89.100.150.---

      Re: ještě k zdrav.poj.zaměstnance v zahr
      Dobry den. ...Obratila jsem se na VZP s dotazem, zda je mozne si platit zdravotni pojisteni v CR, prestoze pracuji v Irsku. Vymenili jsme si par mailu a ja jim detailne popsala jaka jsou (nebo spise nejsou) v Irsku pravidla pro placeni zdravotniho pojisteni. Na zaver jsem se pouze zeptala, zda si mam radeji hradit soukrome pojisteni v Irsku, nebo zda je mozne si nadale platit pojisteni v CR... Coz je pro me vyhodnejsi predevsim z toho duvodu, ze pokud to neni nezbytne nutne, radeji navstevuji lekare i nadale v CR.

      Z VZP mi odpovedeli toto: "vzhledem k tomu, že v Irsku nejste pojištěna z výděleční činnosti, je potřeba, abyste v ČR platila zdravotní pojištění jako "Osoba bez zdanitelných příjmů" (dále jen-OBZP) v kategirii "S". Do této kategorie je třeba provést registraci a to na základě formuláře "Oznámení pojištěnce", který je ke stažení na internetové adrese www.vzp.cz..." Dale nasledoval popis jak vyplnit formular.

      Priznavam, ze se v teto oblasti vubec nevyznam, proto mne nenapadlo, ze by to nejakym zpusobem mohlo odporovat predpisum EU.

      Budu Vam tedy vdecna za Vas nazor!

      S pozdravem, Petra S.

    • 29. 9. 2007 22:18

      beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: ještě k zdrav.poj.zaměstnance v zahr
      Petro, nechci dělat zmatky, ale váš popis platby ZP mne zaujal natolik, že jsem pátrala dále. Mohu vám přenechat EM adresu, na které vám odpoví přímo odborník na tuto tématiku. Možná se vše vyjasní k vašemu dobru, ale zatím je to zvláštní. Pokud chcete, pošlete mi váš EM a já vám zašlu adresu, na které vám zodpoví váš problém z instituce té nejkompetnější - tedy, pokud chcete (betka21 na volny.cz)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).