Hlavní navigace

Ručitel - hypotéka

 • (neregistrovaný) 85.160.80.---

  24. 9. 2007 20:28

  Dobry den,
  chtela bych se zeptat, jak je to s rucenim pri hypotece. Jake jsou pro to podminky? Musi byt pri kazde hypotece rucitel? A kdy rucitel prestava rucit a ruci se jiz nemovitosti? Nebo rucitel ruci po celou dobu splaceni hypoteky?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 9. 2007 7:33

   Ma (neregistrovaný) 213.195.234.---

   Re: Ručitel - hypotéka
   Na to se nedá jedndoznačně odpovědět - je to asi případ od případu - hypotéky většinou jsou zajištěny nemovitostí na kterou je hypotéka poskytnuta a to např. jen do výše 70 - 80% nemovitosti.Zbývající část chtějí doplatit hotovostí.
   Pokud je hypotéka poskytována na rozestavěnou stavbu - zase většinou chtějí do zástavy nemovitost třeba rodičů, sourozonců, nebo kohokoliv kdo je ochoten zastavit svou nemovitost, a to do doby než nově budovaný domek bude mít takovou hodnotu, aby tím banka "uspokojila" své nároky v případě nesplácení hypotéky.Potom může zástavní právo na nemovitost např.rodičů ukončit a převést na novou nemovitost. Je spousta možností řešení - nejlépe je nechat sis to vysvětlit na své podmínky. Je to zdarma a většinou bývají docela ochotní.

  • 25. 9. 2007 8:37

   právník (neregistrovaný) 62.40.76.---

   Re: Ručitel - hypotéka
   Banka musí mít zajištěno jednak pravidelsné splácení úvěru, jednak jeho (případné jednorázové) splacení.
   Zástavním právem k nemovitosti je u hypotéky zajištěno její jednorázové splacení při/po výpadku ve splácení. Ručitel zajišťuje (ručí za) pravidelné splácení hypotéky a za její jednorázové splacení. Při výpadku ve splácení banka nejdříve urguje dlužníka, pak se obrátí na ručitele a v závěru realizuje zástavní právo (prodej zástavy). Jednotné pravidlo kdy (v jakém případě) která banka požaduje ručitele neexistuje - jednotlivé banky mají vlastní pravidla. Ručitel podepisuje tzv. ručitelské prohlášení, které nemůže sám odvolat. Jeho ručení zaniká splacením úvěru nebo dohodou s bankou. Ručitel může ručit jen za určitou částku úvěru. Převzetím ručení vzniká závazek, proto v případě manželů je nutný souhlas druhého manžela. Být ručitelem není nic moc a je to nutno VELMI DOBŘE zvážit. Dnes jste kamarádi, zítra za něj/ni budete muset platit... Ručitele dělat tak nejvýš v rodině (děti, sourozenci).

  • 25. 9. 2007 8:43

   xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

   Re: Ručitel - hypotéka
   určitě si přečtěte a zkoumejte než podepíšete všechny podmínky ve smlouvě (hlavně ty nejmenším písmem)
   už jsem srážela zaměstnanci ze mzdy velikánský dluh za jeho "kamaráda"

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).