Hlavní navigace

Náhrada nebo část smluvní mzdy ve svátek

• (neregistrovaný) 213.192.9.---

3. 10. 2007 16:25

Dobrý den, může mi někdo prosím napsat, zda se u měsíčních smluvních mezd svátek proplácí náhradou mzdy nebo poměrnou částí smluvní mzdy? Poptávala jsem se u známých a zjistila jsem, že si každý zvolí svůj způsob. Děkuji za radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 10. 2007 16:58

Láďa (neregistrovaný) 194.213.201.---

Re: náhrada nebo část smluvní mzdy ve sv
      Existují 2 výklady, takže si vyberte, co vám víc vyhovuje. Častější je, že se k svátku přistupuje, jako kdyby zaměstnanec ten den pracoval, tedy dostane poměrnou část mzdy.

• 3. 10. 2007 17:23

Martina (neregistrovaný) 213.192.9.---

Děkuji za odpověď. Já jsem osobně používala dříve část smluvní mzdy, pak jsem si ale v Abecedě mzdové účetní přečetla, že to odporuje zákonu, a tak jsem začala používat náhrady. Ale teď jsem se ptala známých účetních (u nich to je někde uprostřed), potom na inspektorátu (tam mi řekli, že se setkali s oběma způsoby ale že uznali oba, a nakonec auditorů a ty mi řekli, že mám používat smluvní mzdu, protože u náhrad mě může v případě, že to zaměstnance poškodí, dát inspektorát i pokutu. A to by se mi teď mohlo stát, protože se zvýšily mzdy a jakékoliv dovolené nebo svátky teď budou zaměstnance poškozovat. No, a to je hlavní důvod proč to tak zjišťuju. Takže jestli má ještě někdo nějaké zkušenosti, tak budu ráda.

• 3. 10. 2007 17:38

Láďa (neregistrovaný) 194.213.201.---

Tady je jeden odkaz na dřívější diskuzi:
      http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=314521

Jinak jste nastolila jeden dotaz, který by mě taky zajímal. Pokud skokově zaměstnancům zvednu mzdu je otázkou, jak se zachovat k náhradám, protože pak budu zaměstnance citelně poškozovat zejména při čerpání dovolené.

• 3. 10. 2007 18:48

Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

Pravda je, že to bude pro ně nevýhodné, ale pouze jedno čtvrtletí. Naopak náhrady ve výši průměru jsou výhodné když zaměstnanci obdrží nějaké mimořádné odměny, nebo pololetní či roční další platy, které zvýší výpočet průměru a tedy použití náhrad je zase v tomto případě výhodnější.

• 3. 10. 2007 20:03

Martina (neregistrovaný) 213.192.9.---

To ano, otázkou je, zda nějaké odměny zaměstnanci dostávají. Ale stejně by mě zajímalo, jak je to dobře, co se týče odpovědí inspektorátu či auditu, tak říkali, že vůbec nebude vadit, když najednou budu od září dělat svátky jinak. A v principu pokud prý zaměstnanci přilepším, i když by to nebylo v souladu se zákoníkem, tak prý to inspektorát vůbec neřeší, horší by to bylo naopak. Tak nevím, co mám dělat....

• 3. 10. 2007 20:12

Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

Martino, vůbec si s tím nelámejte hlavu, protože skutečně jsou možné oba způsoby proplácení svátků. Už jsem upozorňoval dříve v jednom diskuzním příspěvku na výklad pracovníků MPSV, který to umožňuje. Příspěvek najdete zde:

http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=353070

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).