Hlavní navigace

Pracovní oděv

  • (neregistrovaný) 88.146.170.---

    4. 10. 2007 21:16

    Dobrý den, poskytujeme zaměstnancům pracovní oděvy, samozřejmě na to máme směrnici. Pro zajištění čištění OOPP se přiděluje pracovníkům finanční náhrada ve výši 100,-Kč/měsíčně, kterou dostanou ve výplatě. Je tato náhrada osvobozena od daně, SP a ZP? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 10. 2007 9:14

      Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

      Re: Pracovní oděv
      §6/7/b zákona o DP

      b) hodnota osobních ochranných pracovních prostředků, pracovních oděvů a obuvi, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků a ochranných nápojů poskytovaných v rozsahu stanoveném zvláštním předpisem, [5a] včetně nákladů na udržování osobních ochranných a pracovních prostředků, pracovních oděvů a obuvi, jakož i hodnota poskytovaných stejnokrojů, včetně příspěvků na jejich udržování

      Je trochu blbé, že to dostávají formou příspěvku na udržování, lepší by bylo uhradit jim paragon od čistírny nebo prádelny, aby to odpovídalo dikci zákona, který mluví o "nákladech na udržování" (předpokládádm, že se nejedná o stejnokroje). Nejsem si jist, já osobně bych to nedělal takto, ale opravdu platil tu prádelnu. Totiž problém bude prokazovat, že ten příspěvek opravdu byl účelně vynaložen na údržbu těch OOP a že ho hned za rohem neprolili hrdlem v hospodě. Pokud to neprokážete, pak to samozřejmě podléhá jak dani z příjmů, tak i SZ a ZP.

    • 5. 10. 2007 13:08

      I. (neregistrovaný) 88.146.170.---

      Re: Pracovní oděv
      Tato finanční náhrada, jak je to nazváno ve směrnici je na praní a čištění montérek, plášťů a čepic. I to se asi nepočítá do stejnokrojů. A jak se vůbec tyto náhrady účtují na 521 do nákladů?
      Jinak díky za příspěvek budu ho tlumočit.

    • 5. 10. 2007 13:32

      Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

      Re: Pracovní oděv
      No já nevím, už mi to taky při pátku nemyslí, chápu to tak, že je od daně osvobozeno to, že dostává zaměstnanec ty montérky a taky to, že mu je zaměstnavatel pere a zašívá, oboje zdarma. Ovšem ta forma, že dostane peníze na to, aby si to pral sám, ta si myslím by se finančnáku nelíbila. Zvažte to a postavte se k tomu chlapsky :-)))

    • 5. 10. 2007 13:52

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.40.---

      Re: Pracovní oděv
      Líbit se jim to sice nemusí, ale pokud si zajistíte dostatečné důkazní prostředky ve smyslu § 6/8 ZDP, musí výplatu "čistých" náhrad respektovat.
      Je vhodné prozkoumat ceny v čistírnách, prádelnách, stanovit periodicitu praní (za jak dlouho je zaměstnanec schopen se ušpinit), současně zaměstnance povinovat k tomu, že musí určitým způsobem "reprezentovat" zaměstnavatele a nesmí chodit v znečistěném oděvu.

    • 5. 10. 2007 23:28

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Pracovní oděv
      Nevím nevím Leo, zda by peníze byly obhajitelné. Jestliže zaměstnavatel něco poskytuje, nemůže mu dávat peníze, byť by to bylo na údržbu oděvu. V zákoně jsou myslím vyjmenovány případy, kdy zaměstnanec dostává finanční náhradu - např. opotřebení vlastního nářadí atd. Ale peníze na praní ne. Myslím, že buď by musel zaměstnavatel ty oděvy prát - tzn. mít pračku a pak prací prostředky dát do nákladů, nebo by musely být účty z čistírny a prádelny.

    • 5. 10. 2007 23:31

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Pracovní oděv
      >>>>Tato finanční náhrada, jak je to nazváno ve směrnici
      >>>>je na praní a čištění montérek, plášťů a čepic. I to
      >>>>se
      >>>>asi nepočítá do stejnokrojů. A jak se vůbec tyto
      >>>>náhrady účtují na 521 do nákladů?
      >>>>Jinak díky za příspěvek budu ho tlumočit.
      >>>
      >>>No já nevím, už mi to taky při pátku nemyslí, chápu
      >>>to
      >>>tak, že je od daně osvobozeno to, že dostává
      >>>zaměstnanec ty montérky a taky to, že mu je
      >>>zaměstnavatel pere
      >>>a zašívá, oboje zdarma. Ovšem ta forma, že dostane
      >>>peníze na to, aby si to pral sám, ta si myslím by se
      >>>finančnáku nelíbila. Zvažte to a postavte se k tomu
      >>>chlapsky :-)))
      >>Líbit se jim to sice nemusí, ale pokud si zajistíte
      >>dostatečné důkazní prostředky ve smyslu § 6/8 ZDP,
      >>musí
      >>výplatu "čistých" náhrad respektovat.
      >>Je vhodné prozkoumat ceny v čistírnách, prádelnách,
      >>stanovit periodicitu praní (za jak dlouho je
      >>zaměstnanec
      >>schopen se ušpinit), současně zaměstnance povinovat k
      >>tomu, že musí určitým způsobem "reprezentovat"
      >>zaměstnavatele a nesmí chodit v znečistěném oděvu.
      >
      >Nevím nevím Leo, zda by peníze byly obhajitelné.
      >Jestliže zaměstnavatel něco poskytuje, nemůže mu dávat
      >peníze, byť by to bylo na údržbu oděvu. V zákoně jsou
      >myslím vyjmenovány případy, kdy zaměstnanec dostává
      >finanční náhradu - např. opotřebení vlastního nářadí atd.
      >Ale peníze na praní ne. Myslím, že buď by musel
      >zaměstnavatel ty oděvy prát - tzn. mít pračku a pak prací
      >prostředky dát do nákladů, nebo by musely být účty z
      >čistírny a prádelny. Anebo nakoupit prací prášky a ty jim poskytovat, stejně jako solviny, mýdla, krémy na ruce apod.

    • 6. 10. 2007 16:31

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.40.---

      Re: Pracovní oděv
      Probíráme tady náhrady na udržování pracovního oblečení. Finanční náhrady ZDP zná a počítá s nimi právě v § 6/7/b, návazně v paušalizvané podobě § 6/8. Jsou to náhrady na obdobné výši jako cestovné. Pro zaměstnance "čisté". Skutečnost, že se tohoto ustanovení málo využívá, znám. Běžné jsou tyto náhrady např. v nejmenovaných řetězcích rychlého občerstvení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).