Hlavní navigace

Tantiémy

  • (neregistrovaný) 80.250.6.---

    5. 10. 2007 10:14

    Člen představenstva a.s. pobírá mzdu z prac.poměru(poradce) a měsíčně odměnu jako člen představenstva.Daní se společně dle tabulek zálohou (má podepsané PROHL.), ale nejsem si jistý,jak to je s odvodem S a ZP za odměnu z představenstva.Poradí mi někdo?Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 10. 2007 12:32

      Láďa (neregistrovaný) 83.69.40.---

      Re: tantiémy
      Nedávno jsme to řešili a situace není moc ideální.
      Protože je zaměstnanec, z veškerých příjmů od zaměstnavatele se musí odvádět sociální a zdravotní pojištění.
      Pro firmu je to ale všechno náklad.

      Pokud by nebyl v pracovně právním poměru, tak se odvádí jen daň z příjmů a výplata tantiém jsou pro firmu daňově neuznatelné.

    • 5. 10. 2007 13:45

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.40.---

      Re: tantiémy
      >>Člen představenstva a.s. pobírá mzdu z
      >>prac.poměru(poradce) a měsíčně odměnu jako člen
      >>představenstva.Daní
      >>se společně dle tabulek zálohou (má podepsané
      >>PROHL.),
      >>ale nejsem si jistý,jak to je s odvodem S a ZP za
      >>odměnu z představenstva.Poradí mi někdo?Děkuji.
      >
      >Nedávno jsme to řešili a situace není moc ideální.
      >Protože je zaměstnanec, z veškerých příjmů od
      >zaměstnavatele se musí odvádět sociální a zdravotní
      >pojištění.
      >Pro firmu je to ale všechno náklad.

      A co § 25/1/d ZDP versus odměny člena představenstva?
      Zákony č. 589/1992 Sb. a 592/1992 Sb. nepovažují členy představenstva za zaměstnance, mimořádné odměny nepodléhají zatím odvodu pojistného (od příštího roku je ve hře ZP).
      Situace je jiná u jednatelů a společníků, kteří pracují pro společnost a pobírají za to odměnu.
      >
      >Pokud by nebyl v pracovně právním poměru, tak se
      >odvádí jen daň z příjmů a výplata tantiém jsou pro firmu
      >daňově neuznatelné.

    • 5. 10. 2007 15:26

      Láďa (neregistrovaný) 83.69.40.---

      Re: tantiémy
      Odpověď, co jsem zde psal, zjišťoval kolega. Čerpal snad i z nějakého judikátu.

      U toho pojištění je problematické ustanovení, že pokud dostane zaměstnanec od zaměstnavatele jiný příjem, který znamená odpis finančních prostředků z účtů zaměstnavatele, je potřeba odvést i sociální pojištění (a tedy i zdravotní).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).