Hlavní navigace

Placení lékařského potvrzení?

  • (neregistrovaný) 80.95.245.---

    6. 10. 2007 14:05

    Dobrý den,
    ráda bych se dozvěděla, zda mi je zaměstnavatel povinen zaplatit lékařskou prohlídku, když ji po mne vyžaduje. Potvrzení o zdravotním stavu jsem mu předala, ale prý není povinen mi 400,- Kč za vyšetření zaplatit. Chtěla bych se zeptat, zda je to možné a kde bych popř. mohla najít zákon či paragraf tomu odpovídající a nebo mám na zaměstanavateli požadovat náhradu?
    Děkuji a přeji všem hezký zbytek dne!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 10. 2007 14:13

      Karel (neregistrovaný) 62.245.71.---

      Re: Placení lékařského potvrzení?
      Jednalo se o vstupni prohlidku nebo o prevencni prohlidku?

    • 6. 10. 2007 15:44

      Karel (neregistrovaný) 62.245.71.---

      Re: Placení lékařského potvrzení?
      Vstupni prohlidku si hradi uchazec o zamestnani.
      Zamestnavatel hradi pouze preventivni prohlidky.

    • 6. 10. 2007 16:59

      Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

      Re: Placení lékařského potvrzení?
      Vstupní prohlídky jsou daňově uznatelné v případě, že doklad je vystaven na zaměstnavatele. Doklad na jméno zaměstnance je daňově uznatelný v případě, že jde o jedná se o vstupní lékařskou prohlídku provedenou u zaměstnance, který bude pracovat v noci, u kterého je zaměstnavatel povinen zajistit, aby se této prohlídce zaměstnanec podrobil (ZP § 94 odst. 2) a úhrada takto poskytnuté zdravotní péče nesmí být po zaměstnanci požadována.
      Dále se jedná o mladistvé zaměstnance (do 18 let věku), u kterých je podle ZP § 247 odst. 1 zaměstnavatel povinen na své náklady zajistit, aby mladiství byli vyšetřeni lékařem před vznikem pracovního poměru.
      Jinak řeší daňovou uznatelnost Pokyn D 300 k § 24 odst. 2 bod 14.

    • 8. 10. 2007 7:31

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: Placení lékařského potvrzení?
      Pokud prohlídka není vysloveně ze zákona povinná - viz předešlé odpovědi, pak na placení vstupní prohlídky - váš případ - existují opět dva názory "odborné poroty" :) jedni říkají, že je v zájmu zaměstnavatele vstupní prohlídka zaměstnance, jelikož:
      § 103 ZP
      (1) Zaměstnavatel je povinen
      a) nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti
      a jak jinak zaměstnavatel zjistí, že je Z-ec zdravotně způsobilý práci vykonávat, než že Z-ec projde vstupní prohlídkou ? A v tomto případě se vykládá, že je zaměstnavatel povinen hradit, ale existuje i opačný názor, že není, takže si pak vyberte... V každém případě je rozhodnutí zaměstnavatele pro vás závazné. Pokud nehradí a vstupní prohlídka nebyla ze zákona povinná, nic nezmůžete.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).