Hlavní navigace

Převod družstevního bytu do vlastnictví

  • (neregistrovaný) 193.165.2.---

    7. 10. 2007 12:40

    Jaký druh daně je třeba zaplatit při převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví po zapsání do katastru nemovitostí? Družstvo uvádí že jde o dan darovací ale oni nám nic nedarují. My jsme si zbývající anuitu museli doplatit. Nejedná se o dan z převodu nemovitosti a nejsou náhodou tyto převody od daně osvobozené?
    Kolik procent činí dan? Musí jí platit každý z manželů (převod je na oba z nás) nebo jen jeden?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 10. 2007 13:31

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: převod družstevního bytu do vlastnic
      >Jaký druh daně je třeba zaplatit při převodu
      >družstevního bytu do osobního vlastnictví po zapsání do
      >katastru nemovitostí?

      Žádnou daň platit nebudete. Měli byste podat přiznání k dani darovací. Bezúplatné nabytí bytu bude osvobozeno od daně podle § 20/6/g) zákona o dani dědické, darovací a dani z převodu nemovitostí.

      Družstvo uvádí že jde o dan darovací
      >ale oni nám nic nedarují. My jsme si zbývající anuitu
      >museli doplatit.

      Anuitu (nesplacenou část investičního úvěru, který si družstvo bralo na výstavbu bytu) neplatíte družstvu, nýbrž bance, která poskytla úvěr. Družstvo je jen pošťák, který peníze předá.

      Nejedná se o dan z převodu nemovitosti
      >a nejsou náhodou tyto převody od daně osvobozené?

      O převod nemovitosti se nejedná, protože převod není úplatný (a i kdyby se jednalo, tak plátcem takové daně je převodce - prodávající, nikoliv Vy, jako nabyvatel - kupující).

      >Kolik procent činí dan? Musí jí platit každý z manželů
      >(převod je na oba z nás) nebo jen jeden?

    • 7. 10. 2007 18:03

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: převod družstevního bytu do vlastnic
      Ono to sice není až tak "bezplatné" nabytí bytu, od daně darovací je převod osvobozen v případě, kdy se nájemci převáděných bytůí, kteří jsou členy družstva, podíleli svými peněžními prostředky a jinými penězi ocenitelnými hodnotami na pořízení budovy, kterou vlastní družstvo. Takže o naprosté bezplatnosti se sice mluvit nedá, ovšem z heldiska zákona je byt skutečně převeden zdarma, peníze jste zaplatili ne za byt, ale za členský podíl, lépe "další členský vklad" :-).
      Tedy tím že máte splacen další členský vklad (jak vy říkáte "anuitu") vám vzniklo toto osvobození od daně darovací, podíleli jste se na "koupi domu".
      Stejně tak je osvobozen převod i od daně z převodu nemovitostí (§ 20/6/g zákona o dani z převodu ......)

    • 29. 10. 2007 20:22

      Lenka (neregistrovaný) 88.101.152.---

      Re: převod družstevního bytu do vlastnic
      Dobrý den,
      prosím a jaký tiskopis mám vyplnit - je jich nějak moc na tu dań darovací - nevím který.
      Děkuji za odpověď

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).