Hlavní navigace

Poštovné a DPH?

  • (neregistrovaný) 89.176.45.---

    7. 10. 2007 17:42

    Dobrý den, prosím o radu. Mám smlouvu s Poštou na paušální cenu 104,- Kč, ale zákazníkům účtuji pouze 99,-Kč (tedy méně než pošta mě). Jedna účetní mi tvrdí, že v tomto případě DPH nepřičítám, neboť účtuji méně (a DPH musím přičíst pouze v případě, že budu účtovat více, což já více neúčtuji). Druhá účetní zase tvrdí, že musím DPH přičíst vždy, když je částka jiná (tedy i nižší nebo větší). Jak to tedy je, která má pravdu. Předem moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 10. 2007 18:20

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: Poštovné a DPH?
      Ta první má pravdu více než druhá :-), ovšem je zde několik možností, které je třeba brát v úvahu:
      a) § 51/3 ZDPH, v případě, že plátce přeúčtovává služby osvobozené od daně podle § 51 odst. 1 a požaduje za tyto služby úhradu od jiných osob, považují se tato plnění za osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, pokud plátce použije při přeúčtování m a x i m á l n ě pořizovací cenu - takže z tohoto titulu má pravdu účetní č. 1. Problém je ovšem v tom, že pokud přeúčtováváte poštovné v maximálně poř. ceně s a m o s t a t n ě , pak se tato přefakturace bere jako vaše vlatní plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet, uvádí se do ř. 530 přiznání a musíte počítat i s nebezpečím krácení podle § 76.
      b) Pokud poštovné dáte jakou součást prodejní ceny, sice odvedete vyšší DPH, ovšem nemusíte krátit podle § 76.
      c) pokud budete s a m o s t a t n ě přefakturovávat poštovné za cenu vyšší než pořizovací, musíte uplatnit DPH na výstupu.

    • 7. 10. 2007 20:22

      David (neregistrovaný) 89.176.45.---

      Re: Poštovné a DPH?
      Děkuji Vám moc za pomoc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).