Hlavní navigace

Odměna jednateli

  • (neregistrovaný) 89.102.248.---

    10. 10. 2007 19:41

    Vím, že to tu bylo mockrát, ale stále si nejsem jistá. Společník a zároveň jednatel pobírá měsíčně 390 Kč na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele dle § 66 obch. zákoníka.
    1. Z této částky se neodvání SP a ZP, podepsal prohlášení, tak ani daň.
    2. Tyto náklady jsou daňově uznatelné.
    3. Účtuju jako ostatní mzdy na 521 a 331.

    Smlouva o výkonu funkce jednatele se považuje za pracovněprávní vztah?

    Děkuji za upřesnění, v SRO se zaučuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 10. 2007 21:55

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: Odměna jednateli
      >Vím, že to tu bylo mockrát, ale stále si nejsem jistá.
      >Společník a zároveň jednatel pobírá měsíčně 390 Kč na
      >základě smlouvy o výkonu funkce jednatele dle § 66
      >obch. zákoníka.
      >1. Z této částky se neodvání SP a ZP, podepsal
      >prohlášení, tak ani daň.

      Jedná se o tzv. příležitostné zaměstnání, které nezakládá povinnou účast na zdravotním, ani sociálním pojištění.

      >2. Tyto náklady jsou daňově uznatelné.

      Ano.

      >3. Účtuju jako ostatní mzdy na 521 a 331.

      Možná by bylo lepší 523/366.

      >
      >Smlouva o výkonu funkce jednatele se považuje za
      >pracovněprávní vztah?
      >
      Smlouva o výkonu funkce je obchodní vztah mezi jednatelem a s.r.o.

      >Děkuji za upřesnění, v SRO se zaučuji

    • 13. 10. 2007 19:35

      JS (neregistrovaný) 89.102.248.---

      Re: Odměna jednateli
      Děkuji za odpovědi. Ještě doplňující otázka - kdy budou odměny daňově neuznatelné?

    • 13. 10. 2007 23:12

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: Odměna jednateli
      Tak to nevím:-)))
      Jen co mě napadá, kdyby byla například s jednatelem uzavřena pracovní smlouva na druh práce jednatelství. Taková smluva je neplatná a i odměna by mohla být posouzena jako daňově neuznatelná.
      Určitě by byla neuznatelná odměna, pokud by jednatelem byla osoba, vyjmenovaná v § 303/1 ZP (je jich tam hodně, musíte přečíst), neboť podle odst. 3 buď vůbec nesmějí být jednateli, nebo za to alespoň nesmí pobírat odměnu.
      Jinak platí § 66 obch.zákoníku, že právo na odměnu (pak bude její vyplacení daňově uznatelné), musí plynout z právního předpisu, nebo z vnitřní směrnice, nebo ze smlouvy o výkonu funkce. Jakékoliv jiné plnění lze jednateli poskytnout pouze se souhlasem VH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).