Hlavní navigace

Úmrtí zaměstnance

• (neregistrovaný) 195.39.26.---

11. 10. 2007 6:36

Dobré ráno, mám prosbičku, zemřel nám zaměstnanec a já ted přesně nevím co to pro mzdovou všechno znamená. Poradí mi někdo co je všechno potřeba (zp,sp,daně,výplata,dovolená....).Četla jsem tu i nějaké diskuze ale i tam byli názory trochu odlišné a tak bych to chtěla upřesnit. Předem Vám všem děkuji za odpovědi.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 10. 2007 6:52

Veronika (neregistrovaný) 62.209.200.---

Re: úmrtí zaměstnance
      Upravit nárok na dovolenou k datu úmrtí. Zdravotní pojišťovna si ho odhlásí sama. Odhlísit ze sociálky. Výplatu se pokus ještě poslat na účet, pokud již bude zastavený, tak vyrozumět pozůstalé, ať notáři nahlásí, že má ještě jednu výplatu u vás v pokladně. Jeho manželka za něj může do půl roku od úmrtí podat daňové přiznání za rok 2007.

• 11. 10. 2007 7:19

xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

Ve starém ZP platilo, že přebraná dovolená při úmrtí se nesměla srážet - zajímá mě, zda to platí i v nynějším ZP. Pokud má nárok D do doby úmrtí nevyčerpaný, potom proplatíte.Pokud měl neschopenku a Vy vyplácíte ND, tak samozřejmě nemá podepsané uk. PP - to je výjimka, ND vyplatíte a napíšete, že zemřel. Je to již dost dlouhá doba, kdy jsem tuto nepříjemnost řešila, ale vím, že poslední výplatu jsem počítala, jako by neměl podepsané daň. prohlášení a vyplácela jsem ji v hotovosti - pokud bude částka do určité výše, tak nikde nehlásíte a můžete manželce vyplatit /pokud byste chtěla odeslat na účet, záleží, na koho je účet napsaný, pokud na jeho manželku, potom jí účet zablokován nebude, pokud měl účet napsaný na sebe, tak ho zablokují a manželka se k penězům před dědictvím nedostane/. Do půl roku po úmrtí by manželka měla na FÚ podat daň.přiznání za manžela . Měli by Vás vyzvat z OSSZ, abyste napsala ELDP a zaslala ho společně s tiskopisem Potvrz.zaměstnavatele ve smyslu § 83 zák. 582/91 Sb.
      Manželka o vdovský důchod bude žádat sama na OSSZ.
      (Manželka nepracuje u Vás - pokud ano,to by se poslední mzda manžela měla správně vypočítat úplně jinak).

• 11. 10. 2007 10:01

Gringi (neregistrovaný) 195.39.26.---

Poradíte mi teda jak je to s tím prohlášením ..jako by neměl podepsané prohlášení??? když zemřel 8.10... tak za 9 to budu dělat klasicky a v tom říjnu počítat daně jako kdyby nepodepsal prohlášení???...

• 11. 10. 2007 10:06

xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

konzultujte se svým FÚ - já to měla také písemně potvrzené, jak mám postupovat

• 11. 10. 2007 10:39

Líba (neregistrovaný) 80.95.127.---

Jenom doplním, že mzdu můžete vyplatit nejen manželce. V nové ZP je doslovně: Do výše odpovídající trojnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku přecházejí mzdová a platová práva z pracovněprávního vztahu uvedeného v § 3 větě druhé postupně na jeho manžela, děti a rodiče, jestliže s ním žili v době smrti ve společné domácnosti; předmětem dědictví se stávají, není-li těchto osob.

• 12. 10. 2007 15:19

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

No jo, jenže tím se myslí hrubé příjmy - u těch oprávněných osob by se to muselo zdanit... Poslední výplatu bych spočítala jako u jiného skončeného pracovního poměru, i s ohledem na daňové slevy. A zkusila bych poslat na účet, ev. vyplatila manželce v hotovosti. Kdyby žádná oprávněná osoba nebyla, taky bych zkusila poslat na účet, a kdyby se vrátilo, teprve pak bych oznámila soudu (podle bydliště zemřelého), že máme deponovanou nevyplacenou mzdu. Oni po čase (až proběhne dědické řízení) dají vědět, komu se má vyplatit. Vždycky se snažím jít cestou nejmenšího odporu (a abych to měla pokud možno co nejjednodušší) :-))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).