Hlavní navigace

Omluveno volno a ČID

• (neregistrovaný) 212.111.9.---

11. 10. 2007 9:29

V případě, že částečně invalidní důchodce placený formou hodiné mzdy odpracoval v září o 9 hodin méně a tyto mu budou vykázány jako omluvené pracovní volno.

Je i ČID povinen hradit v tomto případě zdravotní pojištění za tyto dny?

Díky.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 10. 2007 10:02

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: Omluveno volno a ČID
      Zdravotní pojištění se musí odvést jen když zaměstnanec měl celý den neplaceného volna. Pokud někdo odpracoval v měsíci o 9 hodin méně, ale tyto hodiny jsou nasčítány z různých dnů, pak se nejedná o celý den nepl. volna. Nicméně i kdyby tento konkrétní inv. důchodce měl celý den nepl. volna, nic se neodvádí, protože on je pojištěn státem.

• 11. 10. 2007 12:44

Veronika (neregistrovaný) 212.111.9.---

*** paní Jiřko, díky moc za odpověď, jestli ještě můžu otravovat, tak jak prosím tyto neodpracované hodiny vykazovat? Zatím jsem vždy mzdy měla jen formou měsíční mzdy a hodinová mě přímo děsí, protože nejsem přímo mzdová účetní ...
      Mohu zaměstnankyni dát NV s tím, že další měsíc ty hodiny odpracuje a tím se to vynuluje?

Neměla by jste tip na nějakou dobrou literatura na mzdovou evidenci? Díky moc Veronika

• 11. 10. 2007 18:38

Já si dělám seznam přesčasových i neodpracovaných hodin u každého pracovníka a tím pádem vidím, kolik už odpracováno přesčasů, případně kolik hodin mu chybí. Ty co mu chybí si buď napracuje jakoby si vzal předem náhradní volno. Kupte si publikaci Mzdová účetní (ale letos už to nemá cenu, protože se od nového roku spousta věcí v daních bude měnit). Totéž platí o publikaci od Petra Pelecha - Danění mezd a platů.

• 11. 10. 2007 18:45

** díky moc za radu, jestli jsem vás pochopila správně, tak si evidenci hodin, které chybí vedete mimo a vyplácíte mzdy jakoby v práci byl?
      Můj šéf totiž tyto salda chtěl zakomponovat přímo do mezd, abych když chybí hodiny vyplatila míň a já si nebyla jistá jestli to takto jde nebo jestli dát za tyto hodiny dopředu NV s tím, že by další měsíc měl zaměstnanec v evidenci ty hodiny navíc - uhrazené již NV v předchozím měsíci .... přijde mi jednodušší si to saldo vést mimo, pokud tedy někdo nebude mít proplacený přesčas místo toho aby si to vybral formou NV.

Ještě jednou díky moc. Veronika

• 11. 10. 2007 21:24

My odměňujeme úkolovou a hodinovou mzdou, takže jsou placeni podle skutečně odpracovaných hodin a skutečného úkolu. Navíc mají spíše přesčasy než aby jim hodiny chyběly. Ale stane se, že pár hodin chybí a v tom případě si je naddělají příště. U měsíční mzdy bych to nekomplikovala. Jestliže si to naddělá, pak bych jí dala stejnou měsíční mzdu. Ale lze to i tak, že teď jí dáte mzdu o ty hodiny nižší a příští měsíc zase více (předpokládám teda, že nemá zrovna minimální mzdu).

• 12. 10. 2007 9:33

*** Jiřko, díky za trpělivost ... my jsme měli měsíční mzdy, ale nyní jsme přešli na hodinové, prý proto, aby zaměstnanci byli placeny dle skutečně odpracovaných hodin. Což je pro mě jako nemzdovou účetní rébus -)), na diskuzích jsem našla i názory, že když zaměstnanec odpracuje méně, dává se mu právě NV do počtu jeho hodin a příští měsíc nebo později to již bez náhrady dopracuje. Bylo mi řečeno, že když máme rovnoměrně rovzrženou pracovní dobu, tak nelze udělat to, že bych zaplatila zaměstnanci o devět hodin méně a v měsících, kdy by si hodiny nadpracoval, tak o ty hodiny více, proto pátrám po názorech ostatních zkušených ...
      Minimální mzdu určitě nemají (kdyby měli minimální mzdu, muselo by se doodvést ZP ..). Přijde mi dost nespravedlivé, že pokud by ale zaměstnanec chyběl celý den, musel by odvést ZP (jak jste psala na začátku naší diskuze), platí toto i v nerovnoměrně rozvržené pracovní době?

Ve shrnutí ...... mohu tedy zaměstnanci vyplatit mzdu jen za skutečně odpracovanou dobu? Tj. září FPD 19 pr.dnů/152 hodin, zaměstnanec odpracoval 143h, 9 h mu chybí:

mzda jen za 143h:
      -pokud by chyběl 1 celý den - 8 hodin, pak by za toto omluvené pracovní volno musel zaplatit ZP, za další hodinu jiný den bez odvodu ZP
      - pokud nechyběl jeden celý den, tak se ZP neodvádí

další měsíc 9 hodin dopracuje:
      říjen FPD 23dnů/184h .... zaplatím mu 184+9h= 193h

• 14. 10. 2007 18:54

Jak jsem psala, já to tak dělám - platím podle skutečně odpracovaných hodin. Pokud nedáváte zaměstnancům zrovna minimální sazbu, pak s tím nebude problém, protože si zřejmě vždycky vydělají aspoň 8000 Kč, i když odpracují méně hodin a nebude potřeba dopočítávat ZP.
      Za povolené neplacené volno se odvádí zdravotní pojištění (13,5% z poměrné části minimální mzdy za každý kalendářní den). Berou se pouze celé dny neplaceného volna. Ve Vašem případě, tak jak to popisujete, ale nejde o neplacené volno, ale o volno náhradní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).