Hlavní navigace

Koupě nemovitosti - DPH?

  • (neregistrovaný) 80.188.107.---

    11. 10. 2007 10:45

    Prosím o radu. Při koupi nové nemovitosti (do 3 let od kolaudace) chceme uplatnit odpočet DPH. Uhradili jsme kupní cenu na základě zálohové faktury a následně dostali daňový doklad k záloze. Na základě toho uplatníme odpočet. Dostala jsem však do ruky nyní i smlouvu a je v ní uvedeno, že část kupní smlouvy je za pozemek.
    Předpokládám, že by měla být v konečné faktuře uvedena částka za nemovitost s 19% DPH a pozemek bez DPH (osvobození dle §56), je to tak? Nevadí, že zálohová faktura je na celkovou částku (včetně pozemku) a na daňovém dokladu k záloze rozepsána celková částka na základ a 19% DPH? V konečné faktuře toto však nebude souhlasit a uplatňujeme si teď vyšší částku DPH.
    A ještě by mě zajímalo, jestli DUZP je (u konečné faktury) datum zápisu do katastru nebo datum podání návrhu?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 10. 2007 19:52

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.40.---

      Re: Koupě nemovitosti - DPH?
      Pokud je záloha na 100% plnění, není DD v pořádku - v návaznosti na existující smlouvu, která stanoví předmět prodeje.
      Pokud bude DD na zálohu v pořádku, nemusíte zjišťovat DUZP (už k žádnému plnění z hlediska ZDPH nedojde). Pokud by nastal případ, kdy Vás DUZP zajímá, řídí se § 21/5/a - dnem doručení listiny s právními účinky vkladu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).