Hlavní navigace

Zdr.poj. u studenta - prosím mzdové

• (neregistrovaný) 212.71.154.---

11. 10. 2007 15:38

Prosím mzdové účetní o radu:
    dcera po ukončení střední školy nastoupila na brigádu (HPP) na dobu červenec, srpen, září. Při nástupu ji bylo sděleno, že jim stačí potrvzení ze školy o přijetí na školu ,tak žila v bláhové nevědomosti, že je vše v pořádu.Ale mýlila se. Dnes jí její zaměstnavatel volal, že musí okamžitě doložit potvrzení o studiu, jinak bude provádět dopočet do min. mzdy a bude tedy odvádět o cca 800,--Kč na ZP více. Tento odvod již vůbec nejde opravit, ani když zítra donese požadované potvrzení.
    Proto nám tedy dotaz je zaměstnavatel povinen provést opravu na pojištění v následujícím měsíci? Na VZP mi bylo sděleno, že je to jejich povinností u druhé (tam kde je pojistěna) mi řekli , že záleží na zaměstnavateli. Poraťě prosím kdo má pravdu?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 10. 2007 17:34

Ladik (neregistrovaný) 213.226.208.---

Re: zdr.poj. u studenta - prosím mzdové
      I o prázdninách je za ni jako studentku plátcem pojistného stát, tedy žádný dopočet do minimální sazby se neprovádí.

• 11. 10. 2007 18:21

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Tady zřejmě půjde o září. Ona mu musí doložit, že je stále pojištěna státem - tedy studentkou. To doloží potvrzením o studiu. Je sice povinnost zaměstnavatele toto provádět, na druhou stranu by nemusel být tak tvrdý a mohl by se spolehnout na to, že potvrzení skutečně dostane.

• 11. 10. 2007 19:40

eva (neregistrovaný) 213.226.245.---

Tady zřejmě půjde o září. Ona mu musí doložit, že je
      >stále pojištěna státem - tedy studentkou. To doloží
      >potvrzením o studiu. Je sice povinnost zaměstnavatele
      >toto provádět, na druhou stranu by nemusel být tak tvrdý
      >a mohl by se spolehnout na to, že potvrzení skutečně
      >dostane.

Ano jedná se o září. Opravdu nikdo neví jaký je postup při doložení dokladu později (po uzávěrce mezd) . Nedaří se mi najít oprotu v zákoně, kde by byla uvedena povinost zaměstnavatel provést opravu mezd a vrátit přeplatek v následujícím měsíci. Dík Eva

• 12. 10. 2007 7:27

xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

Jakou školu studuje? Záleží také na mzdové účetní zda již má špatné zkušenosti se zaměstnanci, kteří jí slíbili, že něco dodají a ona jim věřila a pak měla chybu ve mzdách.Bohužel, někteří zaměstnanci naslibují, pak nedodají a mzdová účetní už je "vyléčená" někomu věřit. Nebo může mzdová účetní zavolat na školu a dotázat se, zda tam to dítě opravdu studuje (nic víc) - pokud jí to ovšem řeknou a pak věřit, že potvrzení opravdu dostane. Nikdo ale MÚ nemůže nutit, aby bez potvrzení dávala nějakou úlevu (a čekat, že slib zaměstnanec dodrží).

• 12. 10. 2007 8:35

eva (neregistrovaný) 212.71.154.---

Dík XY , dcera studuje VŠ
      postup mzdové účetní chápu. Dokonce se snažila a na školu zavolala a ověřila si, že dcera opravdu na školu nastoupila a je tedy v studentkou. Což oceňuji.
      Mě ovšem jde o to zda je povinna při doložení tohoto potvrzení po závěrce mezd provést opravu v následujícím období. Chápu, že je o problamatické, ale na pojištění by v tomto případě vznikl dceři přeplatek. Nedaří se mi najít oporu v zákoně. Prosím opravdu nikdo neví? Eva

• 12. 10. 2007 9:07

xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

Já přesně nevím, zda jsou školy povinny hlásit na ZP, že dotyčný studuje. U SŠ možná toto zařizuje škola, že nahlásí na ZP iniciály studentů, kteří studují - pojistné hradí stát. Alespoň když mi děti studovaly, tak se jenom odhlašovaly u ZP, že ukončily SŠ. U VŠ musejí děti /studenti/ předkládat na své ZP potvrzení každoročně o studiu (alespoň si to myslím). Sleva na studenta se jí srovná v ročním zúčtování. Pokud ale nemá alespoň minim. vyměř. zákl. pro zdrav. poj.- já nevím, zda se to dá nějak vůbec příští měsíc ve mzdách srovnat. Vždyť by to MÚ nedala dohromady (ve mzdách by měla hrozný zmatek).Co se týká mě - pokud bych si ověřila na škole, že dotyčná opravdu studuje, tak bych jí jako studentku vedla (pokud by mě někdy předtím dotyčná "nevypekla" a něco neslibovala a pak nedodala). Musela by ale co nejdříve dodat potřebné potvrzení.

• 12. 10. 2007 12:07

eva (neregistrovaný) 212.71.154.---

Dík XY
      opravdu každý student po ukončení střední školy by měl nahlásit ukončení, ale ještě některé střední školy i když to není jejich povinnost to hlásí sami. Při nástupu na VŠ si toto musí hlásit každý sám. Tady ale opravdu problém není. Problém nastal v komunikaci zaměstnance se zaměstanatelem, kdy původně zaměstnavatel - personalistka - oznámila ,že oznámení o přijetí na školu je dostačující a další potrvzení nepotřebují a následně po 3 měsících mzdová zjistila ,že je to málo.
      Dnes jsme mluvila se mzdovou účetní s letitou praxí, která to vidí tak, že by šlo provést opravu v následujícím období, protože by na pojištění vznikl přeplatek a škoda každé koruny, kterou by měla být vyplacena navíc. I když uvedený postup by jí způsobil trochu zmatky ve mzdách. Jak se zdá je o opravdu o přístupu. Hezky vídken přeje Eva

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).